TEST: zimní rukavice SHIMANO INFINIUM PRIMALOFT 2X2

8.2.2023

Mráz a vítr jsou ti nejnepříjemnější soci našich zimních vyjížděk. Jednou z alternativ ochrany před nimi jsou rukavice trochu netradičního provedení, kde nemá každý z prstů svou vlastní „komůrku“, ale musejí prostor sdílet po dvou. Právě takový produkt má v nabídce i komponentový gigant Shimano. Větru zde bude bránit v průniku membrána Gore-Tex a izolaci zajistí materiál Primaloft.

Jediným prstem, který je uvnitř osamocen, je palec. Dvě dvojice prstů mezi sebou nemají žádnou přepážku, jak tomu bývá u některých podobných provedení, jsou v přímém kontaktu, a to přesto, že svršek je třívrstvé konstrukce. Ukázalo se to jako značná výhoda pro udržení tepla. Ocenili jsme to zejména ve chvílích, kdy už teplota klesla pod hranici komfortu a konečky prstů bojovaly s prochládáním. Prsty šlo v rukavici volněji pohybovat, rozproudit krev, trochu je zahřát vzájemným třením.

Jako praktickou jsme shledali elastickou stahovací šňůrku na konci prodlouženého zápěstí – podporovala udržení tepla uvnitř, ale i kvalitu usazení. Před testem bylo trochu otázkou, jak si s udržením tepla poradí dlaň, kde je použita citelně slabší vrstva polstrování ve srovnání se hřbetem ruky. Zklamáni jsme ale nebyli ani při jízdách v teplotě pod -5 ºC, dlaň svírající grip nebo omotávku dokázala dokonale odolávat prochladnutí. Spolu s materiálem a tenčí silou polstrování jsme si současně pochvalovali i kvalitu a jistotu držení řídítek, bez jakéhokoli klouzání.

Syntetická kůže se zde ukázala v tom nejlepším světle a v zajištění kvalitního kontaktu jí nezabránil ani déšť. Po ryze pozitivním hodnocení ochrany před chladem se zaměřme na specifika ovládání kola. Nijak zásadně jsme nebojovali se spojením prstů do dvojic při řazení. Jakékoli páčkové řazení na biku jsme v těchto rukavicích obsluhovali zcela bez problémů a po chvíli jsme ani nevnímali, že by bylo něco jinak než obvykle.

O něco méně komfortu jsme v tomto směru zaznamenali jen u mechanického ovládání řazení u silničního kola a gravelu – když jsme chtěli odřadit na menší pastorek nebo převodník (spodní, menší řadicí páčka), trocha citu a přesnosti chyběla. U elektronického řazení obou předních výrobců jsme tento lehký ústupek z komfortu ovládání neregistrovali.

Jak z předchozího textu vyplývá, v rukavicích jsme měli možnost absolvovat více než jen pár vyjížděk a nutno podotknout, že i po delší době a několika vypráních byly stále ve skvělé kondici, tedy bez změn ve tvarové stálosti či rozdílů v úrovni ochrany.

Připravil: Eda Pinkava

 

+

značná schopnost udržení teplotního komfortu

odolnost proti promočení

jistota úchopu na gripu i omotávce

elastická šňůrka na prodlouženém zápěstí

vzájemný kontakt prstů pro udržení tepla

snížená citlivost při ovládání mechanického řazení u gravelu a silničního kola

 

TECHNOBOX

materiál svršek 100 % polyester, dlaň syntetická kůže, membrána Gore-Tex Infinium

velikosti S–XXL

cena 1249 Kč

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu