TEST silniční tretry SPECIALIZED S-WORKS 7 LACE

26.11.2022

Mohou vrcholové silniční tretry zažít návrat k tkaničkám? Model SW 7 Lace ukazuje, že mohou. Máte obavu, že tkanička nohu nedrží dost pevně a že svršek boty moc pruží a nepřenáší sílu maximálně efektivně? Nic takového test nepotvrzuje. Pokud jste přítelem minimalismu, jednoduchosti, originality a dá se říct až hipsterského cyklistického stylu nebo extrémní honby za gramy, mířili konstruktéři modelu 7 Lace právě na vás.

Základem boty je konstrukce shodná s modely SW Ares, SW Vent a SW 7, tedy karbonová podrážka FACT Powerline maximální tuhosti, označené indexem 15 a nejmenší tloušťky, s větracími otvory vpředu. Pata je upevněna pomocí systému PadLock, takže noha v botě pěkně sedí, aniž by musela být jako ve svěráku, svršek je z patentovaného materiálu Dyneema, s jehož pevností se lze seznámit při nejsilnějším záběru do pedálů. Samozřejmostí jsou všechny parametry Body Geometry s velkým prostorem pro prsty. Namístě je jediná otázka: Proč vlastně tkanička? Marketing spustí litanii na téma dvanácti optimálně umístěných upínacích bodů, rozuměj děr pro tkaničku. Budiž. My odpovíme: Proč ne! Je to děsně cool, má to image, má to styl, je to levné, je to lehké, je to bezporuchové. Předem je ale třeba vypíchnout jediný velký nedostatek – při jízdě s tím prostě nehnete. Se sucháčem, přezkou, kolečkem můžete upnutí regulovat, s tkaničkou nikoliv. Poprvé si tkaničku povolíte nebo utáhnete až pod kavárenským stolkem, stavět se vám kvůli tomu chtít nebude. Obrovskou výhodou je obouvání, ústí boty lze opravdu hodně otevřít a noha dovnitř lehce vklouzne, což bývá potíž u „ponožkových“ konstrukcí. Patní systém PadLock hned patu příjemně uchopí, takže nemáte ani velkou chuť vršek nějak moc utahovat. Další obrovskou výhodou je snadná regulace toho, jak vysoko do ohbí kotníků zavazování dosahuje. U lanek s tím neuděláte vůbec nic a pokud vás to nahoře řeže, není cesty k nápravě, zatímco u tkaniček prostě vynecháte horní dírku. Cyklisté s nižším a užším nártem na tyto argumenty slyšet nebudou, ale u poloviny populace odezvu najdou. S plochou ostrou tkaničkou se trochu hůře manipuluje, prostě k botě dobře přilne, a také se s ní hůře posouvá dírkami v botě. To zas člověk ocení, obává-li se, že se bude tkanička sama rozvazovat. Konce tkaničky se zastrčí pod pruženku na vrchu jazyka, takže kolem kotníku nebude nic vlát a dostaví se dokonalá elegance. My navíc měli k testu barevně flekaté korálové provedení, které si o pozornost doslova volá. Stačí jen přijít na odpovídající míru utažení nohy, což většinou není žádný problém, a vyrazit.

Prvním dojmem je pocit tvrdé a tenké podrážky, jako by pod nohou vůbec nic nebylo a přitom to „nic“ neuhne a neprohne se ani o setinu milimetru. Pata je prostě skvělá! Noha sedí, jako by byla ve svém vlastním odlitku. Znáte ten pocit, jako když chcete v dlani udržet ptáčka a nechcete ho rozmáčknout? Tak nějak to je! Prsty mají ohromnou volnost jako u všech bot této značky. Protože jsme tretry testovali na konci zimy, mohli jsme díky silně proudícímu chladnému vzduchu pocítit i mimořádné odvětrání. Cyklisté jej lépe ocení v létě. Co nám tedy scházelo? Individualizace. Už jsme zhýčkaní osobními BG úpravami, vložkou se dvěma křížky, metatarzální podpěrou v jedné botě, a nakonec i speciálními vložkami, tvarovanými za tepla, které Specialized ve svých BGcentrech také nabízí. S těmito zkušenostmi a zvyklostmi už bylo základní vybavení trochu málo..Přesto bylo skvělé. A co je neméně podstatné – ty boty jsou prostě překrásné!

výhody

› nízká hmotnost

› konstrukční jednoduchost

› všechny benefity top treter SW

› tuhost podrážky

› upnutí paty

› BG Fit

nevýhody

› nemožnost regulace během jízdy

TECHNOBOX

materiál svršku Dyneema

podrážka FACT karbon Powerline, index tuhosti

15.0, titanové závity pro montáž zarážek

hmotnost 472 g/pár ve velikosti 44

velikosti 39 – 49

barvy bílá, černá, Vivid Coral/Cast Umber

cena 9100 Kč

webové stránky

Připravil: Martin Raufer

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu