TEST – tretry ENDURA MT500 BURNER

25.4.2022

Skotská Endura stále rozšiřuje svůj sortiment, posledním příspěvkem do něj jsou tretry, a to jak pro nášlapné systémy, tak pro platformy. Model MT500 Burner míří právě na tyto pedály.

Podrážka má na špičce a patě velmi hrubý design označený StickyFool Dura, který zajišťuje ideální spojení boty s povrchem při chůzi. Bota při tlačení kola na vrchol sjezdu neklouzala a skvěla zabírala jak na tvrdém povrchu, tak i v blátě. Zbývající plocha StickyFoot Grip je určená pro kontakt s piny. I přes nevýrazný design předvedla velmi dobré vlastnosti, bota držela v kontaktu i při větších nerovnostech a neměla tendenci se výrazně posouvat.

 

Tu a tam jsme dostali zásah odletujícím kamenem, což je v terénu běžné. Tady skvěle koná svou funkci zesílení namáhaných míst. Komfort přináší i mezipodešev EVA, která umí utlumit náraz na velmi přijatelnou mez. Bota je vybavena odolnými panely s perforací pro lepší ventilaci, a tak jsme měli nohu v komfortní tepelné zóně po celou dobu jízdy. Podšívka má nízkou savost a rychle schne. Tkaničkové stahování je tradiční a není náchylné na poškození při pádu. V horní části ho podporuje pásek suchého zipu, který jistí i konce tkaniček, aby nepřekážely. S fixací nohy jsme neměli žádný problém.

Boty se vyrábějí i ve verzi pro nášlapné pedály, pak bychom ještě o něco více využili podrážku EGM, která pomáhá maximálně využít energii při šlapání. Tretry se při testu ukázaly jako dostatečně tuhé, přitom zůstaly dostatečně poddajné pro chůzi. Při ní jsme ocenili i technologii Sharkskin. Uvnitř boty na patě je materiál s jednosměrně hrubým povrchem, a byť je trochu agresivní k ponožce, funguje skvěle – „zakousne“ se a nohu drží na svém místě.

 

Boty Endura MT 500 jsou velmi odolné a nemají problém s využitím v tom nejtěžším terénu, kde jezdci zajistí stálé pohodlí. My bychom je dále doporučili jezdcům s širším chodidlem. Při testu bylo i přes důkladné stažení znát lehkou volnost nohy při záběru u jezdců s chodidlem užším.

 

TECHNOBOX

materiál odolné syntetické vlákno, odvětrané panely, zesílené pogumované zóny, stélka EGM, podešev EVA

velikosti 38–47

barevné varianty černá, zelená, modrá (kompletní nabídku hledejte zde)

hmotnost 431 g (vel. 45)

cena 3999 Kč

 

 

plus

celkově vysoký komfort, tuhost boty, životnost, tepelný komfort, ochrana nohy, jednoduché a funkční utahování, grip proti vyzouvání paty

minus

trochu větší volnost nohy u jezdců s užším chodidlem

 

Připravil: Ondřej Bílek

 

Test vyšel v časopisu Velo 3/2022, do jehož obsahu můžete nahlédnout zde 

 

Tipy na další varianty

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu