TEST teleskopická sedlovka BONTRAGER LINE ELITE

27.11.2022

Sedlovka Line Elite, objekt následujícího testu, je lepší model ze dvou řad teleskopek v nabídce Bontrageru, dostupnější se jmenuje Line. Verze Elite je vybavena vnitřní patronou MaxFlow pro hladší, rychlejší a snadnější ovládání. Ovládání lanka v základně sloupku sedlovky je navrženo tak, aby se páka pohybovala s vynaložením menší síly (údajně o 20 %).

Celková montáž sedlovky je snadný úkon. Předpětí lanka se nastavuje na ovládací páčce, která je na rozdíl od řady značek zahrnuta v ceně. Páčka je dlouhá ve stylu té od přehazovačky a je kompatibilní se systémy Shimano I-Spec i Sram MatchMaker. Zámek je klasického střihu se dvěma šrouby pro správné nastavení sklonu sedla. Jednou ze zajímavých doplňkových funkcí je možnost nastavení zdvihu sedlovky, které se provádí jednoduše odšroubováním a zvednutím objímky sedlovky a následným nasazením 10mm nebo 30mm distanční podložky (je nutné dokoupit). Což může být dobré řešení při doladění zdvihu pro daného jezdce.

V našem testu se sedlovka Bontreger Line Elite osvědčila a zaujala nás svým hladkým a spolehlivým chodem. Přestože jsme měli z páčky dálkového ovládání mírně houbovitý pocit, sedlovka klouzala nahoru a dolů bez námahy, takže je zřejmé, že vnitřní patrona MaxFlow odvádí svou práci správně. Rychlost návratu je také solidní, což umožňuje rychlou úpravu zdvihu sedlovky při jakékoliv změně sklonu stezky před jezdcem. Oba dorazy, horní i dolní, jsou utlumeny vnitřní patronou tak, aby na jedné straně sedlovka nekopala a na druhé neprovázel zajetí žádný zvuk ani nepříjemný náraz. Pohyb je plynulý, bez jakéhokoliv zadrhávání a sedlovku je možno zastavit v libovolné pozici.

Sedlovku můžeme jenom doporučit všem s průměrem rámové trubky 34,9 mm, bohužel s jiným ji firma Bontrager nevyrábí. I po delším, zhruba tříměsíčním testu nemá takřka žádnou stranovou vůli a technicky funguje stále přesně tak, jak má.

výhody

› plynulý chod a rychlý návrat

› kvalitní utlumení v obou úvratích

› jednoduchá možnost úpravy zdvihu

› spolehlivý výkon bez vůle

nevýhody

› páčka ovládání sedlovky postrádá trochu citlivosti při stisku

TECHNOBOX

vedení lanka vnitřní

průměr 34,9 mm

zdvihy 100, 150, 170 a 200 mm

hmotnost 628 g (průměr 34,9 mm, zdvih 170 mm, komplet s páčkou a lankem)

celková délka 490 mm, maximální délka zasunutí do rámu (vestavěná délka) 270 mm

cena  10 490 Kč

webové stránky 

Připravil: Petr Ducháček

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu