TEST: přilba MET VELENO MIPS

10.7.2023

Pro ty, kteří pravidelně střídají různé typy kol a nechtějí si ke každému z nich pořizovat specifickou helmu, vyvinul italský MET univerzální model, který by měl uspokojit všechny jezdce bez rozdílu stylu. Veleno MIPS by se měla hodit pro trail, XC a gravel. Z mého pohledu přilba, kterou si nasadím skoro pokaždé, co sednu na kolo.

Především mě MET překvapil svou lehkostí (330 g) a skvěle padnoucím tvarem. Ten se opírá o hlavový pás, který je na několika místech nastavitelný a měl by padnout na libovolný tvar hlavy. Podobné je to i s utahovacím mechanizmem. S tím rozdílem, že změna jeho polohy vyžaduje šikovné prsty a jistou dávku trpělivosti. Zhoršuje to i přítomnost vložky MIPS.

 

 

Obvod se přizpůsobuje otáčením kolečka upínacího mechanizmu vzadu na protažené skořepině chránící týl. Jde to po mikropozicích a stažení je rovnoměrné po celém obvodu. Tomu napomáhá jednak účelné vnitřní polstrování, jednak zvětšená kontaktní plocha v místě utahování.

Výrazný „ementálovitý“ styl (celkem 26 větracích otvorů) jsem ocenil hlavně za parného počasí. I přes černou matnou barvu se mi hlava nepařila, a to ani během dlouhých stoupání. A to uvnitř nalezneme zmíněnou vložku MIPS, která větrání částečně omezuje. Té nemohu nic vytknout. Naopak bych rád vypíchl fakt, že na rozdíl od jiných helem tato při pohybu helmy na hlavě nevrže.

 

 

Kapitolou samou pro sebe je štítek. Na rozdíl od trailových helem s polohovacím provedením a tvarem zvyšujícím proudění vzduchu dovnitř helmy má kšilt Velena pouze jednu polohu a slouží výlučně k přistínění. Na biku přesně tak fungoval. Na štěrkoletu jsem více položený a zde bych ocenil možnost nadzdvihnutí, protože mi občas bránil ve výhledu. Tím se dostávám k nejpalčivější slabině štítku, kterou jsou upínací plastové kolíčky. Ty jsou dost subtilní a při častém odnímání hrozí jejich ulomení. Také bych tipoval, že při menším pádu nebo zachycení štítku o větev dojde k jeho utržení. Poté nezbývá než se smířit s helmou bez štítku, nebo ho nějakým způsobem přilepit.

Během testování jsem si na tuhle přilbu zvykl natolik, že zcela vytlačila mé ostatní helmy. Nehledě na druh kola a způsob vyjížďky, intuitivně jsem vždy sáhl po ní. Její největší předností je nízká hmotnost a výborná ventilace. Jen s barvami nečekejte žádnou divočinu. V nabídce jsou spíše decentní odstíny.

Připravil: Matěj Stejskal


TECHNOBOX

  • velikosti S (52–56 cm), M (56–58 cm) a L (58–61 cm)
  • barvy černá, bronzová, bílá, černá/červená, olivová
  • hmotnost 330 g
  • cena 4050 Kč (verze bez vložky MIPS 3250 Kč)

 

plus

  • nízká hmotnost
  • výborně řešená ventilace
  • dobré usazení na hlavě

 

minus

  • štítek není polohovatelný
  • subtilní upevňovací kolíčky štítu

FOTOGALERIE

 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu