TEST! Přilba Giro Manifest Spherical

12.2.2021

Giro vyrábí prvotřídní helmy již mnoho let, takže když přijde s novou vlajkovou lodí, bývá to vždy událost. A model Manifest Spherical to dokládá. Je doslova nabitý technologiemi, přičemž tou nejvýjimečnější je Spherical, složení helmy ze dvou nezávislých částí jako další posun ve způsobu uplatnění technologie MIPS. Jde vlastně o dvě polokoule spojené polymerovými prvky tak, že se vůči sobě mohou pohybovat. Při pádu vnější skořepina zpracuje náraz a zredukuje jeho síly, měkčí vnitřní utlumí kontakt s hlavou. Tím bylo možné vyřadit ze hry klasickou plastovou vložku MIPS.

 

Masivní vnitřní výztuha Aura umožnila zvětšit ventilační otvory (celkem 19 plus vnitřní kanálky) a přispět komfortu. Pro stejný cíl byly zvoleny antibakteriální výstelky X-Static a trojpozičně výškově nastavitelný upínací systém Roc Loc Trail Air.

Malou vychytávkou jsou pryžové držáky či spíše opěrky pro stranice klasických brýlí umístěné na vnitřní straně větrných tunelů. Brýle mnohdy potřebujeme v prudkých stoupáních odložit z čela, jinak by se nám zalily potem, jde o příjemný doplněk. Přilba je ale pogumováním uzpůsobena i pro sjezdové brýle.

 

Jak výrobce píše, tak se i během testu dělo. Přilba seděla na hlavě jak ulitá, jemným doladěním upínacího mechanizmu zajišťujeme dokonalost. Výhled není ničím omezen, a i když nám sem tam nějaká větev srazila kšilt do očí, jednou rukou jsme jej bez nutnosti zastavení vrátili do původní polohy. Jeho sklon lze snadno regulovat i za jízdy. Testovali jsme i v hodně teplých letních dnech, odvětrání bylo opravdu luxusní. Pozitivní byl fakt, že víceméně denně potem mokré výstelky neprodukovaly ani po delší době žádné nežádoucí vůně. Jediné, co jsme dobrovolně nevyzkoušeli, byl náraz. Ale věříme, že i tady bude vše fungovat ke spokojenosti zarytého cyklisty.

Cena odpovídá postavení modelu ve firemní hierarchii, činí 6999 Kč, hmotnost je i přes složitější konstrukci příznivá – 346 g (vel. M).

Připravil: Ondřej Bílek

Odkaz na dovozce www.progresscycle.cz

 

plus

zvýšená úroveň ochrany, solidní hmotnost, kvalitní odvětrání a výstelky

minus

především v horní a částečně i ve střední výškové pozici hůře dostupné kolečko ovládání obvodového mechanizmu, o funkčnosti opěrek pro brýle rozhoduje tvar jejich stranic, nefungují se všemi

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu