TEST: přilba Giro Aries Spherical

19.7.2023
Mnohem zajímavější než samotný test je popis této extra propracované přilby Giro Aries Spherical, a to myslíme jen a jen v dobrém. Posuďte sami.

 

 

Výrobce ji prezentuje jako nejdokonalejší helmu ve své historii, nové provedení navíc má být lehčí a odvětranější. Zcela zásadní prvek celku je na první pohled těžko odhalitelný, a to přesto, že Spherical Technology Powered by MIPS znamená, že přilba sestává ze dvou samostatných částí, vůči sobě pohyblivých. Technologie je založena na principu kloubu. Dvě samostatné „polokoule“ k sobě pojí elastomery, díky tomu se části mohou vůči sobě pohybovat a v případě nárazu utlumit jeho energii. Toto provedení navíc umožnilo vyrobit vnější část z tvrdšího a vnitřní, která je v kontaktu s hlavou, z měkčího materiálu (technologie Progressive Layering). Už toto znamená pro bezpečí hlavy hodně, a to ještě musíme přidat speciální vnitřní výztuhu Aura Reinforcement Arch!

 

 

Když přilbu vezmete do ruky, můžete si vzájemný pohyb dvou částí vůči sobě snadno vyzkoušet – jako by mezi nimi byla gumička. A pak přilbu nasadíte na hlavu a přítomnost téhle technologie nevnímáte. Nijak negativně se nepromítá do žádné z důležitých vlastností, nikde nic nevrže, nepohybuje se. Proto ta slova o menší zajímavosti testu v porovnání s popisem. Minimalistický tvar dobře kopíruje hlavu, nepřijdete si jak s kýblem na hlavě, usazení pak je precizní. Je tomu tak i díky dobrému vyvážení přilby. Upínací mechanizmus Roc Loc 5+ Air na temeni je výškově nastavitelný, ovládání otočného kolečka velmi snadné i v dlouhoprstých rukavicích, mikropozice jsou jemné, umožňují citlivou regulaci. Myšleno bylo i na takovou drobnost, jako je tvar výstelky Ionic+ na čele – má středový žlábek, takže i když se hodně potíte, dokáže přerušit tok potu do očí. Funguje skvěle. Na žádný problém jsme nenarazili ani u odvětrání, naopak i jemu patří hodnocení výborné. Tvarování 24 otvorů se povedlo, horko proudí pryč a v chladu přitom nemáte pocit, že vám zmrzne hlava. Na vnitřní straně skeletu jsou patrné kanálky, přilba tak nikde není v kontaktu s hlavou na velké ploše.

 

 

Po dlouhodobější zkušenosti můžeme říct, že Giro Aries Spherical patří mezi úzkou absolutní špičku toho, co jsme kdy vozili na hlavách. Sofistikovanému provedení ale samozřejmě odpovídá cena.

Připravil: Rudolf Hronza


TECHNOBOX

  • velikosti S (51–55 cm), M (55–59 cm), L (59–63 cm)
  • barvy bílá, černá
  • hmotnost 302 g (vel. L)
  • cena 7999 Kč
  • webové stránky produktu

 

plus

  • dokonalá propracovanost
  • konstrukce ze dvou částí
  • špičkové odvětrání
  • komfort nošení

 

minus

  • nenalezeno

FOTOGALERIE

 

 


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu