TEST: integrální přilba 100% Aircraft 2W

14.8.2023
Karbon, precizní zpracování, nádherný design, tahle přilba je šperk. Sám vozím starší model, předchozí generaci, a jsem spokojen. U nového provedení je patrný velký důraz na odvětrání a zvýšení bezpečnosti, aniž by se to promítlo do hmotnosti – helma je celkově větší a masivnější, váha ukáže nárůst 50 g proti předchozí generaci.

 

 

Starší model má větrací průduchy opatřené nerezovou síťkou, a tak nehrozí návštěva hmyzu, což nám u nového modelu lehce chybělo. Avšak průtok vzduchu a ventilace jsou skutečně o několik úrovní jinde. I v horkých dnech nám v helmě bylo celý den příjemně a nerušeně jsme si užívali bikeparkových radostí. Výhled z přilby a stejně tak možnosti nastavení pozice kšiltu jsou excelentní. Pozici kšiltu fixuje centrální plastový šroub, manipulace je snadná.

Při použití motokrosových brýlí jsme dospěli k tomu, že tuhle přilbu bude dobré vybírat a zkoušet právě s brýlemi. Na test jsme byli dva a zatímco jeden neměl připomínek, druhý (autor tohoto textu) ano – kvůli nižšímu čelu (nebo možná typu brýlí) přilba trochu tlačila na brýle a ty zas na nos, což lehce ovlivnilo snadnost dýchání.

 

 

Systém MIPS je zde zcela tichý, nevrže, jak se to někdy stává, jen nám vytvářel ďábelské růžky na čele – i po krátké jízdě jasně znatelné otlaky. Bohužel, tohle opravdu nebylo komfortní. Po celém dni ježdění to vedlo k bolesti hlavy. Právě její tvar možná rozhodne o vaší spokojenosti. Výzva k důkladnému zkoušení podruhé. Jinak je usazení přilby zmáknuté stoprocentně, výstelky důkladně obejmou hlavu, helma se ani nehne a i při velkém zatížení sedí přesně tam, kde má. Skvělé. Díky většímu otevření helmy si užíváme i lepší vnímání okolí, čtení terénu i v rychlosti. Upínací systém (provlékání tkalounu mezi dvě oka a pak se konec zajistí cvočkem) může být pro leckoho motoricky nedosažitelným okamžikem, ale stačí trocha cviku.

 

 

Ostatně tento systém se již mnoho let používá i v motocyklovém světě, má jasné opodstatnění. Vyjímatelné stélky v úrovni sanice a lícních kostí mají pomoci záchranářům, když dojde k nejhoršímu, fungují na výbornou a jsou jasně označeny červenobílými tkalouny.

Připravil: Ondřej Bílek


TECHNOBOX

  • velikosti S, M, L, XL
  • barevné varianty černá, černá/zlatá/modrá, černá/bílá, bílá/červená, černá/modrá/červená
  • hmotnost 1130 g (vel. M)
  • cena 10 790 Kč

 

plus

 

minus

  • vložka MIPS vytváří otlaky na čele

FOTOGALERIE


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu