TEST: bunda Specialized Men’s Trail Rain Jacket

23.2.2023

 

Venku není vždycky jen hezky, což v aktuálním období platí dvojnásob, ale na kolo to táhne pořád, to je marné. Vhod proto přijdou patřičné doplňky šatníku. Specialized Men’s Trail Rain Jacket slibuje zpříjemnit jízdu za mokra a deště a výrobce ji na to připravil vskutku skvěle – zvolil 2,5vrtsvou membránu Polartec NeoShell s vnější vrstvou s DWR úpravou (trvanlivá vodoodpudivost a nenasákavost), přidal vodotěsný zip YKK AquaGuard a podložil ho lemem, podlepil všechny švy a uzpůsobil kapuci pro přetažení přes přilbu.

Příjemné zjištění přinese hned první oblékání. Vnitřek nepůsobí jako pogumovaný a pozor, přestože jde o membránu a bundu do deště, je materiál částečně elastický ve všech směrech. V terénu na biku ani na gravelu jsme necítili žádné omezení pohybu – volnější střih mu vůbec nebrání, i když jdete v náročných pasážích z jedné krajní pozice do druhé, bunda nepřilne ke spodní vrstvě či pokožce, ale hladce se po nich pohybuje, elasticita eliminuje nepříjemná pnutí. Tohle je skvěle odvedená práce. Už by se chtělo zvolat absolutně dokonalá, kdyby… Na koncích rukávů sice nechybí pásky se suchým zipem pro stažení této partie, jenže její střih je natolik úzký, že to není potřeba. To je sice skvělé, protože do rukávů nezafukuje a bunda nenabírá vítr, ale svléct ji, obzvlášť když pod ní máte dlouhý rukáv, je zbytečně obtížné. Škoda tohoto detailu.

 

 

Kapuce je přizpůsobená k převlečení přes přilbu, proto je i vysoký límec volnější. V běžných podmínkách to ale ničemu nevadí, sahá až pod bradu, krk chrání dobře, nezafukuje pod něj ani „nezatéká“, i když to berete z kopce pod plným plynem. Uvedené platí až na řídké výjimky, změnil to pouze silný vítr při jedné z vyjížděk – ten už si za volný límec cestu našel. Když jsme natáhli kapuci přes přilbu, zakončení límce jsme měli až u pusy. Tudy voda ani chlad nemají šanci se ke krku dostat. Pohyb ani v této „konstelaci“ nebyl nijak omezený, výhled také zůstal plnohodnotný.

 

 

Membrána NeoShell se Polartecu nadmíru povedla a velký plus patří Specializedu za její užití! Ochrana proti vodě byla nekompromisní i při dlouhých jízdách v bahně a dešti, po dojetí stačilo bundu opláchnout a byla čistá, bahno neulpívalo ve struktuře materiálu, nenechávalo fleky. Ale hlavně platí slova o prodyšnosti. Ani při intenzivní jízdě jsme se zbytečně nepotili, na vnitřní straně bundy se nijak zásadně nesrážela vlhkost, jako se to často děje, nebyly tu patrné kapky ani nasakování vlhka do textilie. Výborně je řešená i prsní kapsa. Její stěna blíže tělu je také z membrány, takže kupříkladu mobil není v přímém kontaktu s propoceným dresem. Strana protější je síťovaná, tudy už vlhko může, byť nepřímo.

Připravil: Rudolf Hronza

 

 

TECHNOBOX

materiál membrána Polartec NeoShell, 90 % polyester, 10 % spandex, vodotěsné zipy YKK AquaGuard, podlepené švy

barvy Dove Grey, Harvest Gold (testovaná verze) a černá

velikosti XS–XXL

cena 4400 Kč

webová stránka produktu

 

plus

  • vynikající ochrana proti vodě při skvělé prodyšnosti
  • univerzální střih vhodný na kolo i pro civilní nošení
  • snadno ovladatelné zipy
  • provedení prsní kapsy

minus

  • příliš těsné zakončení rukávů

 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu