TEST bunda ENDURA SL 3 – SEASON

21.12.2022

Nalezení ideálního doplňku v přechodném období může být někdy obtížné, ráno vyrazíte na hranici bodu mrazu, ale před polednem se do vás opře sluníčko a teplota je o nějakých 5–10 ºC vyšší. Právě pro takové případy by mohla být zajímavým řešením bunda z nabídky skotské Endury SL 3 – Season.

Jaké je ale specifikum takové univerzality a jaké je teplotní rozmezí, kdy je bunda schopna zajistit potřebný komfort? Měli jsme možnost ji prověřit již od doby, kdy se nám o kladných teplotách mohlo jen zdát. Ona totiž její specifikace, kde hraje hlavní roli větruodolný materiál a nechybí propracovaná strategie skladby jednotlivých panelů pro zajištění vysoké úrovně ochrany a současně prodyšnosti, nenechává na pochybách, že bude fungovat. To ale není zdaleka vše, čím vás překvapí, současně zde totiž naleznete čtveřici zipů, dva na straně trupu a dva v prostoru předloktí.

A pojďme ještě k jednomu netradičnímu doplňku, kterým je „integrovaná“ vesta z materiálu Primaloft Evolve, jíž lze spojit v oblasti límce druky s bundou.

Právě vestou začneme, pro testování v teplotách lehce pod nulou totiž překvapila ochranným efektem. Přestože je na pohled velmi prodyšná, dokázala v kombinaci se spodním trikem s dlouhým rukávem pod bundou plnohodnotně zastoupit dres. Současně pak stačila trocha intenzity v kopci a už bylo třeba větrat. Vestu lze využít pro zahřátí a pak ji odložit do zadní kapsy, kde díky minimálním rozměrům nepřekáží.

Při regulaci produkovaného tepla se osvědčily zipy. Ty, které kopírovaly boky od ramen k bedrům, byly navíc dvoucestné, takže podle aktuální potřeby je bylo možno jen trochu pootevřít, nebo využít celou jejich délku k odvětrání. Samozřejmostí bylo jejich podložení jemnou síťovinou, takže ani po celkovém rozepnutí nedošlo ke zhoršení střihové stálosti nebo stability usazení celku. Malý otazník před testem vyvolalo rozepínání v předloktí v místech, kde byly i prodyšnější panely materiálu bez větruodolné úpravy. Stačilo ale několikeré rozepnutí při jízdě v chladnějším větru a bylo jasné, jak dokáží odvést vlhko a teplo právě od této partie.

Spokojenost si bunda vysloužila i střihem a skladbou základu. Lehce zvýšený límec v prostoru zátylku, pod kterým byla v horní partii zad další „žábra“ s částečně krytou ventilační zónou, zabezpečily absolutní ochranu krku bez současného stísnění a pocitu, že by se na šíji kumuloval pot. Stabilitu pak podporovaly široké pevné lemy v zakončení rukávů, nebo silikonovým páskem doplněný anatomicky střižený lem v pase.

Bundě nechybí ani řada prvků pasivní ochrany v podobě reflexních ploch, kde zaujmou svou velikostí zejména pásky na rukávech. Po výčtu všech vlastností může překvapit poměrně vysoká cena tohoto doplňku, na druhou stranu vlastně uživatel získá hned několik svršků pro různé teploty (test probíhal v rozmezí -5 ºC až +15 ºC) a podmínky jízdy, což vynaloženou částku může obhájit.

výhody

› vnitřní odnímatelná vesta,

› zipy

› reflexní doplňky

› zvýšený límec

› stabilita usazení

nevýhody

› cena

TECHNOBOX

materiál hlavní: elastan 4 %, polyester 96 %

materiál vnitřní polyester 48 %, recyklovaný polyester 52 %

velikosti XS–XXL

barvy oranžová, černá

cena 5999 Kč

webové stránky

Připravil Eda Pinkava

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu