Fotochromatika nade vše: brýle Uvex Sportstyle 235 V

2.12.2023
Jedno písmenko v názvu vyčleňuje tyto brýle z běžné řady Sportstyle 235, která zahrnuje více designových variant a je i levnější. Za písmenem „V“ se u Uvexu skrývá technologie Variomatic, tedy fotochromatický zorník, pro který výrobce zvolil zatmavení nejčastější kategorie 1–3 (zde jde o propustnost světla v rozsahu 8–80 %) a lehkou zrcadlovou úpravu. Přechod mezi krajními hodnotami propustnosti světla trvá 25 vteřin.

 

 

Německá značka přidává 100% ochranu UVA, UVB i UVC (až do 400 nm), technologii proti zamlžování (Supravision), poškrábání a pro snazší čištění (Easy Clean). Zorníky sice nejsou při minimální hodnotě zatmavení úplně čiré, ale mají jen slabý tmavší „nádech“. S bezpečným viděním přes ně jsme neměli problém nejen pod mrakem, ale ani při večerních jízdách z práce nebo ryze nočních výletech.

 

 

Podobná spokojenost platí na druhé straně spektra – ani na ostrém letní slunci nás nic nenutilo mžourat, přivírat oči a podobně. Přechody mezi stínem a světlem, typicky při vjetí do lesa, také nepřinesly důvod pro stížnost. Výhled byl vždy čistý, nezkreslený. Brýle jsme testovali v letních měsících a nenarazili jsme na problém s mlžením – ani při pomalé jízdě do kopce. Ano, když bylo ráno chladněji a kolo jsme tlačili nebo se zastavili, k lehkému zamlžení došlo, ale to je běžné. Zorník je velmi rozměrný, ochrana proti větru a nečistotám je parádní.

 

 

 

Stejně tak výhled do tří ze čtyř stran, víceméně neomezený. Dole už rámeček trochu překáží. I při pohledu před sebe ho zpočátku stále vnímáte, ale časem přivyknete a přestane vadit. Přestanete si také uvědomovat, že při kontrole údajů na computeru na řídítkách je potřeba více sklonit hlavu. Na brýle postupně zapomenete, tedy v těchto detailech – v odstřikujícím blátu, v přílišném jasu léta či při rychlé jízdě svou obří plochou neustále připomínají, že tu jsou a že fungují, jak mají. Na obličeji sedí jistě a přesně i v náročném terénu, a to i díky nastavitelnému nosníku. Pro naprostou spokojenost je dobré zkusit je s přilbou. Tvar je v horní části vyšší a u některých přileb se nám stávalo, že tu docházelo ke kontaktu – v těžším terénu k ťukání přilby do brýlí a k jejich lehkému posunu po nosu.

Připravil: Rudolf Hronza


TECHBOX

  • UV filtry 100% UVA, UVB i UVC (do 400 nm)
  • propustnost světla kategorie 1–3 (8–80 %)
  • barvy rámečků bílá, černá
  • hmotnost 33 g
  • cena 3599 Kč

 

plus

  • rozměrný zorník – výborná ochrana před větrem i nečistotami
  • jisté usazení
  • funkce fotochromatiky

 

minus

  • vyšší horní část – kontakt s některými přilbami

FOTOGALERIE

 


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu