TEST: blatníky SKS Raceblade Pro se obejdou bez montážních bodů na rámu

30.10.2023
Nejen v aprílovém počasí, kdy se mění teplota a tmavé mraky nad obzorem střídají jasnou oblohu, ale i pro případ, že vaše kolo nedisponuje doplňky pro montáž celoobvodových blatníků, může přijít ke slovu praktický set z nabídky německé značky SKS s označením Raceblade Pro. Jeho základní myšlenkou je možnost instalace na kolo bez potřeby nářadí.

 

Tato informace není zcela přesná při první montáži, kdy k docílení neměnné pozice nastavitelných kovových vzpěr a kloubů v prostoru opěrek na vidlici musíte využít 2,5mm imbusu. Posledním úkonem je pak fixování blatníků na zadní stavbu a přední vidlici pomocí gumových pásků. Ostatně gumové vložky se i u opěrek starají o to, aby se pozice blatníků při používání neměnila. Po prvotním nastavení (samozřejmě v případě, že blatníky používáte na stejné kolo) je každá další montáž a demontáž otázkou několika vteřin.

 

 

Efekt ochrany tohoto doplňku byl úměrný délce plastových částí nad pneumatikou. I když blatníky zcela nezamezily kupříkladu zkrápění nohavic odletující vodou od zadního kola, končí totiž v prostoru, kde pneumatika zabíhá mezi sedlové vzpěry, ten nejsilnější útok nečistot na testera dokázaly u obou kol odfiltrovat. Tento fakt byl ceněn i vzhledem k doplnění blatníků o krátké zástěrky. Chválena pak byla také jejich celková stabilita. Desítky vyjížděk, často i na nekvalitním povrchu, je nevychýlily z předem nastavené pozice, ani neodhalily viditelnou slabinu omezující jejich případnou životnost. Spolu s touto délkou testování se odkryly pouze některé drobnosti, na které je praktické myslet při první montáži. Těmi jsou vzdálenost konců od můstku přední vidlice, případně čelisti zadní brzdy. Blatníky při jízdě po nerovnostech lehce rezonují, takže při kontaktu s těmito částmi kola mohou zanechat „otisky“ na laku. Stejně jako je limitován ochranný efekt pro uživatele, bude set patřit ke spíše slabším konstrukcím při pohybu ve skupině.

 

 

Zadní zástěrka není příliš dlouhá a jezdci za vámi tak nechá část nečistot tryskat na svršky. Nakonec zmiňme, že pokud budete vlastnit širší pneumatiky než 25 mm, se kterými jsme blatníky testovali my, je v kolekci připraven model XL pro šířky obutí do 32 mm.

Připravil: Eda Pinkava


TECHNOBOX

  • barvy černá, matná černá
  • hmotnost 386 g (176/210 g – P/Z)
  • doporučená šířka obutí 20-25 mm
  • cena 1129 Kč

web produktu

 

plus

  • snadné nastavení a montáž
  • stabilita

 

minus

  • rezonance při jízdě po nerovnostech

FOTOGALERIE


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu