Běh je hodně často nedílnou součástí přípravy cyklistů či jejich snahy udržet si kondici, když to na kole moc nejde. Takové měsíce aktuálně zažíváme. Jako amatérský běžec s ročním náběhem okolo 1000 km většinou po zpevněných cestách jsem uvítal možnost vyzkoušet malokapacitní běžecký batoh, spíš možná vestu, Osprey Duro 1. 5.
Běhám standardně trasy dlouhé kolem 10 km, kde nepociťuji nutnost zahnat žízeň nebo doplnit energii, nicméně u tras nad 15 km délky už mám subjektivní dojem, že pro kvalitní výkon i následnou regeneraci je třeba dodat tělu, co si žádá. Na tekutinu jsou na vestě dva zásobníky o celkovém objemu 1000 ml. Na zádech se pak nabízí větší kapsa o objemu 1,5 l na pláštěnku, jídlo, peněženku a podobně, zepředu je na levém popruhu menší kapsa, na bocích další dvě plus na vestě najdete spoustu popruhů, což z ní dělá produkt připravený na mnohem delší běhy nebo i na jízdu na kole či triatlon.
Pro svou první zkušenost s touto běžeckou vestou jsem si naplánoval trasu v délce půlmaratonu, po celkem rovinaté cyklostezce, pak jsem postupně přidával další. Oba zásobníky jsem naplnil po okraj, do kapsy jsem vložil jen mobil, oblékl, zapnul a vyběhl. Vesta se obléká snadno, dobře sedí, má skvělé zapínání, prodyšná záda. Za krásného počasí jsem děkoval, že můžu zažívat tu dokonalou svobodu běhu.
Po chvíli od vyběhnutí mi začala vadit voda „na plicích“ – s vaky plnými vody na prsou jsem nabýval dojmu, že přesně takhle se musí cítit kojící matky (při běhu). Na to mi začalo docházet, že žbluňkání vody ve vacích je hlasitější než ztlumený elektroswing ve sluchátkách. Chápejte onu první zkušenost. Nicméně možnost se při běhu napít, aniž by člověk musel zastavit, považuji za protiklad, který vyvažuje ony nedokonalosti, jež jsou ovšem neoddělitelnými vlastnostmi kapalin. Po dalších kilometrech mi začala brnět levá ruka, takže jsem zkusil povolit popruhy, doladit usazení a hle, problém odezněl. Najít si optimální nastavení je pro běh extra důležité, víc než na kole, řekl bych.
Po doběhu jsem oba zásobníky vyndal, vypláchnul a osušil. Tohle beru jako důležitou část, aby se člověk vyhnul líhni bakterií, které se mohou začít tvořit při nedokonalém výplachu a usušení. Tady by to chtělo více doladit tvar měkkých lahví.
Připravil: Jiří Pokorný
TECHBOX
- barvy tmavě šedá, modrá
- velikosti S, M, L (dle obvodu hrudníku)
- objem přepravního prostoru 1,5 l (všechny velikosti)
- výbava lahve Soft Flask na tekutinu (2x 0,5 l), systém na uchycení holí, síťované kapsy, karabinka na klíče, poutko na LED světlo, reflexní grafika
- cena 2999 Kč
plus
- úložný prostor
- nastavitelné popruhy
- prodyšný materiál po celé ploše v kontaktu s tělem
minus
- mytí a vysoušení lahví
- malé reflexní prvky
FOTOGALERIE
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT