TEST: batoh Camelbak Lobo 9 a ledvinka Camelbak M.U.L.E. 5

9.8.2023
Malý batoh, nebo ledvinka? Tahle otázka je pro mnoho cyklistů celkem palčivá. Obzvlášť poté, co se ledvinky po určité odmlce začaly opět více objevovat, snad vlivem gravel biků či závodníků v enduru, kteří je hojně používají. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto nosičů? Zkusíme odpovědět na základě testu dvou produktů ze stejného hnízda.

 

Batoh Camelbak Lobo 9

Lehký batoh s úzkým profilem přináší úložný prostor 9 l, který je v základu členěný na hlavní komoru s kapsou pro vak na vodu a síťovanými kapsičkami a na druhou samostatnou komoru opět s vnitřním organizérem na nářadí a další drobnosti. Přidejme ještě malou vnější kapsu na zip, ideální na telefon, peněženku a podobně. Do výbavy patří také poutko na klíče a rezervoár Crux o objemu 2 l.

Usazení batohu na zádech se ukázalo ve výborném světle, odvětrání této kontaktní partie pak rovněž tak. Síťovaná přepážka zabraňuje dresu, aby se dostal do kanálků mezi výstelkami, vzduch tak mezi nimi může snáze proudit. Záda se sice zpotí jako pod každým batohem, ale cítíme se vcelku komfortně, batoh se nelepí k zádům jako mnoho jiných.

 

 

Ramenní popruhy jsou na tom podobně, i ony jsou vyrobeny ze síťoviny. Jsou jemné a poddajné, velmi dobře se přizpůsobují tělu a netlačí. Pevnější lemy drží jejich tvar, i tady je vše v naprostém pořádku. Pro jisté usazení batohu nechybí hrudní a bederní pás. Hrudní je pevný, nemá pružnou vsadku, při dlouhých stoupáních do kopce nás někdy omezoval při dýchání, a tak jsme jej rozepínali. Cestou dolů jsme o něm už nevěděli – tedy ano, ale jen pozitivně, když držel batoh na pozici. Zapíná se magnetickou přezkou, což je zajímavý detail – pomůže nalézt optimální pozici pro zapnutí, to se pak jistí zacvaknutím. Drží bez problémů. Jenže hlavní účel magnetu je jiný. Na jeho druhé straně se rovněž magnetem uchycuje hadička od vodního vaku. Tady jsme v jednom případě narazili na problém se silou spojení, u testera s větším hrudníkem magnet nedržel.

 

 

Pití z rezervoáru Crux je lety ověřené – lehce zkousnout náustek a pijete. Nechtěnému úniku tekutiny třeba při přepravě lze zabránit malou pojistkou, hadičku lze od vaku rychle odpojit pro snazší plnění, které probíhá kruhovým otvorem. Tohle vše je klasika.

 

 

Celý batoh je precizně zpracovaný do nejmenšího detailu, dobře sedí i v těžkém terénu, povedlo se i odvětrání. Za nás dobrá volba.


TECHNOBOX

 • objem přepravního prostoru 9 l
 • barevné varianty černá, modrá, šedá (plus tři dámské verze, tvarově přizpůsobené ženskému tělu)
 • hmotnost 510 g (690 g včetně rezervoáru)
 • cena 2599 Kč
 • webové stránky

 

plus

 • odvětrání zad
 • precizní zpracování do detailu
 • vnitřní členění prostoru
 • usazení na těle

 

minus

 • magnetická sponka někdy neudrží hadičku rezervoáru

FOTOGALERIE


 

 


Ledvinka Camelbak M.U.L.E. 5

Malý pomocník na dlouhé cesty či závody klame drobným tělem, poskytuje totiž úložný prostor 5 l a pojme rezervoár o objemu 1,5 l, který je součástí balení. To ovšem znamená, že jsme vždy jsme vystaveni volbě – čím více vody nalijeme do vaku, tím méně prostoru zůstane na to ostatní. U většího batohu sice taky rezervoár ubírá z objemu, ale z většího, takže to není tak citelné.

 

 

Řešením pro žíznivé je naložit dvě lahve s vodou a do vaku jí dát méně. Bederní pás je z velké míry příjemně polstrovaný a současně je komfortně široký. Stačilo jen zvolit sílu stažení kolem pasu. Zde nehledejte žádný pružný doplněk, vše je dáno pevně a jednoznačně. Popruh navazuje na „zádovou“ část ledvinky, která je řešena podobně jako u batohu – tři polštáře, mezi nimi kanálky pro proudění vzduchu a přes to vše síťovina, aby se neucpávaly shrnutým dresem, aby mohly plnit úkol na sto procent. A i zde máme pocit, že tenhle systém funguje příjemně.

 

 

Členění prostoru? Po jedné snadno dostupné kapse na zip je na každé straně ledvinky na popruhu, stejně tak po jedné otevřené kapse na lahev. Ledvinka čítá jednu menší kapsu na zip a hlavní komoru s přihrádkou na rezervoár a dvěma síťovanými kapsami. Hadička rezervoáru se i zde uchycuje k popruhu magnetickou sponkou. Ovládání náustku i další detaily vaku jsou stejné. I tady se nám bohužel často přihodilo, že při agresivní jízdě magnet neudržel hadičku a ta pak bezvládně plandala za námi.

Při optimálním stažení bederního pásu ledvinka neposkakuje, sedí. Vlastně jí nemůžeme nic vytknout. Jen když ji zcela naplníme, není to moc příjemné a v těžších pasážích máme pocit, že nás tahá z ideálního těžiště dozadu.


TECHNOBOX

 • objem přepravního prostoru 5 l
 • barevné varianty černá, modrá
 • hmotnost 340 g (535 g včetně rezervoáru)
 • cena 2199 Kč
 • webové stránky

 

plus

 • pocení na menší ploše
 • odvětrání kontaktní plochy
 • rozmístění a tvar kapes a komor

 

minus

 • magnetická sponka ne vždy udrží hadičku rezervoáru

FOTOGALERIE


Batoh, nebo ledvinka? Co je lepší? Většina batohů, i menších, nabídne více prostoru, větší ochranu zad, kvalitnější usazení i komfortnější dýchání a pobere pohodlněji větší množství předmětů i vody. Ledvinka je praktická pro nezbytné drobnosti. Při technickém ježdění a plně naložené ledvince si jezdec musí dávat pozor na to, kam mu toto závaží postrkuje těžiště – poskakování v těžkém terénu nejde zabránit, batoh sedí lépe. Problém tedy nebude na gravelu či na trailu, ale na enduro už nám to nebylo příjemné.

Připravil: Ondřej Bílek


 

 

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu