SP horských kol v NMNM 2020: jak nás ovlivní COVID-19?

20.3.2020

Složitá situace, kterou nyní prochází naše země a vlastně celý svět, se logicky promítá i do světa horských kol. Jaký je aktuální stav vzhledem k blížící se letošní ouvertuře Světového poháru MTB cross country na Vysočině?

Poslední zprávy z Mezinárodní cyklistické unie UCI hovoří o tom, že při organizaci závodů se máme řídit nařízením místních samospráv, což je samozřejmě logické. Stejné zdroje hovoří i o tom, že doposud byly „oficiálně“ zrušeny nebo přesunuty na jiný termín pouze cyklistické akce s plánovaným konáním v březnu či dubnu. Květnové eventy, mezi něž patří i náš novoměstský – zahajující celý seriál Světového poháru horských kol – jsou stále registrovány jako ty, které se uskuteční v původním termínu, konkrétně tedy 22. – 24. května 2020.

Mezi dalšími organizátory Světových pohárů se však již objevují i opačné hlasy: například pořadatelé Světového poháru ve sjezdu ve slovinském Mariboru (plánováno na 2. – 3. května) otevřeně hovoří o tom, že je konání akce v současné situaci nereálné a poohlížejí se po jiném vhodném termínu. Další sjezdový svěťák, který se měl konat na chorvatském Lošijnu (9. – 10. května) již pořádání akce dokonce úplně odřekl: s ohledem na aktuální situaci od akce odstoupili hlavní partneři – místní turistická centrála i poskytovatelé ubytování. Hledání potenciálního náhradního termínu zde proto bylo již bezpředmětné. Naopak pořadatelé červnového SP ve sjezdu ze skotského Fort William stále věří, že se jejich díl seriálu uskuteční v nezměněném termínu, alespoň se tak vyjadřují prostřednictvím svých komunikačních kanálů.

Monitorujeme i jiné kulturní, sportovní a společenské akce, jak v ČR, tak ve světě. A situace je ale velmi těžko předvídatelná a mění se každým dnem. Denně tedy vyhodnocujeme aktuální stav v naší zemi a reportujeme jej představitelům UCI. I díky tomu, že je náš díl populárního závodního seriálu stále vzdálen více než 2 měsíce od dnešního dne, můžeme doufat, že se uskuteční v původním termínu. Pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, se ovšem každým dnem snižuje. Proto jsme si stanovili rozhodné datum: 20. dubna 2020. Pokud budeme mít do tohoto data jasné vyjádření české vlády i UCI, že se akce může v původním termínu uskutečnit, půjdeme do toho.

Důležité je vnímat situaci z pohledu UCI a závodníků z celého světa. I pokud by se pandemii koronaviru podařilo v naší zemi rychle eliminovat a udržet pod kontrolou, bude záležet na celosvětovém vývoji. Naše akce má mezinárodní charakter a je tedy jasné, že UCI bude o případných opatřeních rozhodovat tak, aby se akce mohlo zúčastnit co největší množství obvyklých účastníků a žádná z národních federací nebyla znevýhodněna (např. tím, že by její závodníci nemohli k závodu vycestovat). S UCI se proto bavíme i o potenciálních „náhradních“ termínech, na které bychom případně mohli náš závod v Novém Městě na Moravě přesunout. Vzhledem k letošnímu specifickému závodnímu kalendáři (hlavně díky srpnové Olympiádě) se nabízí několik termínů v září či říjnu, které by mohly zapadnout do pozměněné termínovky velmi dobře. Konkrétní návrhy představíme již brzy.

Prozatím přejeme všem pevné zdraví a věříme, že se opět brzy setkáme. A udržujte si i v těchto těžkých časech optimismus, je to potřeba! 😉

www.mtbnmnm.cz

 

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu