Jak se rozdávaly přilby Lazer za trest

4.8.2023
Hlavu máš jen jednu. Tak se jmenuje kampaň, kterou společnost Paul Lange-Ostrava rozjela ve spolupráci s belgickým výrobcem cyklistických přileb Lazer. Klade si za cíl zvýšit bezpečnost cyklistů na kole.

 

 

„Nechtěli jsme se dívat na čísla od stolu, být pouhými pasivními pozorovateli, jelikož čísla statistik jsou až hrůzostrašná. V loňském roce zahynulo při dopravních nehodách 42 cyklistů, z toho 29 nemělo přilbu. Proto jsme se rozhodli vyrazit do oblíbených cyklistických lokalit po celé České republice a na vlastní oči se přesvědčit, jak jsou na tom čeští cyklisti s nošením přilby,“ říká k projektu Dagmar Lubojacká. Ale nejen to. Lazer tým rozdával přilby!

 

 

 

Během května a června Lazer tým navštívil sedm lokalit, kde společně s místím prodejcem přileb Lazer zastavovali cyklisty bez přilby a ptali se, proč ji nemají. Důvody byly nicotné v porovnání s možnou závažností a následky, které sebou úraz hlavy přináší. Zde je žebříček těch hlavních:

1. JEDU JEN KOUSEK – NA OBĚD, DO PRÁCE, NAKOUPIT

Je jedno jak daleko a kam jedete, na kolo jen s přilbou, protože míra nebezpečí úrazu není dána vzdáleností.

 

2. NENÍ TO POVINNÉ

Ano, je to tak, cyklistickou přilbu jsou povinni nosit všichni cyklisté do 18 let. Je ale věk skutečný důvod, proč bychom cyklistickou přilbu v dospělosti nemuseli nosit? Neměli bychom s vyšším věkem a také s větší odpovědností dbát na to, abychom předcházeli nebezpečí úrazu? Navíc bychom neměli opomíjet známou pravdu „jít příkladem“, a to těm mladším – svým dětem.

 

3. VŮBEC MI NESLUŠÍ, VYPADÁM V NÍ BLBĚ

Opravdu? Cyklistická přilba je dnes, kdy máme takřka nepřeberný výběr designů a barev, skvělým cyklistickým doplňkem.

 

4. PŘILBU MÁM, ALE JE MI V NÍ HORKO/NECÍTÍM SE V NÍ KOMFORTNĚ

Při výběru cyklistické přilby doporučujeme nechat si poradit od odborníků, protože je důležité, aby přilba dobře seděla, nikde netlačila a nebyla pro hlavu zatěžující. To platí i o prodyšnosti, která se odvíjí zejména od velikosti/množství odvětrávacích otvorů.

 

VLASTNĚ ANI NEVÍM, NA LYŽE SI JI VŽDYCKY BERU. UVAŽOVAL/A JSEM, ŽE SI NĚJAKOU BRZO POŘÍDÍM

 

„Protože jsme ve většině případů narazili na sdílné a pohodové cyklisty, rozhodli jsme se je na místě ´potrestat´ darováním přilby Lazer za příslib jejího nošení při jízdě na kole. Rozdali jsme více než 80 přileb nevěřícím, ale šťastným cyklistům, kteří spokojeně odjeli,“ dodává Dagmar Lubojacká.

Pokud se chcete dozvědět více o kampani „Hlavu máš jen jednu“, anebo najít tipy na výběr správné přilby, její údržby a další, navštivte stránky www.paul-lange.cz, kde mimo jiné můžete najít i své nejbližší Lazer centrum.

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu