Rozloučení 18. ročníku KPŽ ve Vysočina Areně na výtečnou 

2.10.2017

Již čtvrtým ročníkem závodu Vysočina Arena Tour České spořitelny vyvrcholila jubilejní 18. sezóna seriálu Kolo pro život. To, co se zde dělo o posledním zářijovém víkendu by se dalo nazvat totální oslavou cyklistiky a povedenou propagací jednoho z nejkrásnějších sportů na světě. Každým rokem se organizátoři snaží víc a víc konec sezóny vyšperkovat tak, aby byl co nejunikátnější a v ledasčem nezapomenutelný. Letos poprvé proběhl formou třídenního festivalu, kde k tradičním disciplínám přibily i dvě zbrusu nové, jejichž pojmenování spíše připomínají jazykolam (Insta Gravel Bike a Insta Night Sprint), než nastupující trendy závodění. Ale nechme se překvapit.

Více než 2000 účastníků všech výkonnostních kategorií a věku, navíc s jejich doprovody a s ostatními návštěvníky či fanoušky jen potvrdilo, že je Nové Město na Moravě vedle biatlonu i mekkou bikerů. Od samého rána najížděly k Vysočina Aréně natěšené davy lidí a v dobré náladě. Pohodlně a bezproblémově zaparkovali na jedné z mnoha odstavných ploch, aby se pak mohli rychle odprezentovat nebo si ještě před svým startem projít stánky 2. ročníku cykloveletrhu Test & Expo 2017 a dozvědět se podrobněji o chystaných novinkách a trendech na nadcházející rok.

Říká se, že kvalitní spánek je základ úspěchu, proto na spoustě z vás bylo vidno, že jste nic neponechali náhodě a na sobotní program se vyspali do růžova, stejně jako počasí. Sluníčko zářilo na blankytně modré obloze, rtuť teploměru od rána pomalu, ale jistě šplhala vzhůru, jen ten vítr byl o něco silnější, ale ten prostě k Vysočině patří. Všem bylo jasné, že dnešní závody budou vypadat úplně jinak, než minulý týden na deštěm promáčených Odrách.

Všechny závodní trasy startovali přímo pod hlavní tribunou novoměstské Arény, takže o rušnou fanouškovskou kulisu nebyla nouze. Ještě před startem hlavních kategorií vyrazili na svoji premiérovou trasu v rámci Junior Trophy Marathonu naši teenageři (10-16 let). Na start je vyprovodil čerstvý ženáč a majitel stříbrné medaile z letošního mistrovství světa v Austrálii, Jaroslav Kulhavý. Ten se pak postavil i do první lajny hlavního závodního pole trasy B (55 km s převýšením 1.165 m). Eliťáky nadstandardně obsazená startovní listina slibovala pěkné drama a velký hon za body do individuálních a týmových soutěží KPŽ – Prestige Trophy.

O hodinu později se k nim připojili závodníci z trasy C (35 km s převýšením 776 m). Tu naopak ozdobila svojí účastí dvojice známých fotbalových útočníků Švanciho (Petr Švancara) a Zelího (Luděk Zelenka). V roli trasérky nechyběla ani Tereza Beranová, která ve svých nohách pevně držela výhodné tempo a kdo jí následoval, dojel do cíle v dobrém čase a bez zbytečných výkyvů.

Úvodní a závěrečné kilometry vedly lesními úseky, které jsou při konání Světového poháru horských kol běžně vyznačovány jako zaváděcí okruh, tedy přesně těmi místy, kudy se prohání největší světová esa MTB. Na ně navázaly úzké kořenové pasáže, které se střídaly s širšími kamenitými cestami. Uháníme dál mírně zvlněnou zalesněnou krajinou moravské části Žďárských vrchů. Účastníci dlouhého Béčka směřovali přes obec Cikháj k dvěma významným vrcholům této oblasti –k Žákově hoře (810 m) a nejvýše položenému místu na trati Děvět skal (836 m). Cestou zpět do cíle se zbývá poprat se s protivným protivětrem, který nás celý den doprovázel. V první polovině nám kolegiálně foukal do plachet, aby se pak v té druhé, nepřátelsky otočil proti nám zády. Kdo na otevřených partiích po loukách a kolem rybníků osiřel, musel si fičák rozrážet vlastním pohonem.

Tribuny a cílový koridor byly obsypány diváky, kteří s napětím a dlouho dopředu očekávali, kdopak se to asi první přiřítí na asfaltový mostek. Všichni si přáli rozhodující spurt několika jezdců, a to se jim také vyplnilo. Ve strhujícím finiši si to mezi sebou rozdali Matouš Ulman (Česká spořitelna – Accolade), Jan Vastl (N1 Team) a Martin Stošek (Symbio+ BMC). Posledně jmenovaný byl nakonec ve špurtu nejsilnější a dojel si pro svoje třetí prvenství v letošním ročníku seriálu. Naopak seriálový suverén Pavel Boudný (Česká spořitelna – Accolade), jež si svým posledním výsledkem pojistil 1. místo v celoroční soutěži jednotlivců Prestige Trophy Marathon 2017 dojel s odstupem a v pohodě až čtvrtý. Nejrychlejší ženou v cíli i přes únavu po dlouhé sezóně byla Barbora Průdková (Superior MTB Team), následována Johanou Kolašínovou (SupGirls) a Jitkou Škarnitzlovou (Česká spořitelna – Accolade).

Sobotní večer vygradoval disciplínou označenou jako INSTA Night Sprint. Na dvoukilometrovém asfaltovém okruhu pod umělými reflektory poměřilo své sprinterské dovednosti skoro třicet odvážlivců. Mužskou finálovou jízdu ovládl o pár centimetrů Jakub Kavalír. Za ženy pak dojela první mladá naděje Klára Pavelková.

Stejně jako v dospělácké Prestige Trophy i ve všech dětských kategoriích šlo o důležité body respektive o jejich dvojnásobek. Nedělní prosluněné dopoledne patřilo finále seriálu ČT Déčko Junior Trophy. Na netypické trati plné záludných přírodních překážek svedly děti tuhý boj o umístění, aby si pak za odměnu za své výkony mohly vyšlápnout spolu s rodiči a dalšími pohodáři na Fitness jízdu. Nová trasa D nabídla 20 km (s možností kratší varianty na 12 km) a vedla většinou po lesních pěšinách až na hřeben nad Vlachovicemi a zpátky dolů po stezkách do Cyklo Arény Vysočina. Díky méně nabitému dospěláckému programu se během nedělního vyhlášení dětských kategorií veškerá pozornost soustředila na malé bikery a ty si ovace vestoje pořádně užily.

Ti z vás, kteří máte doma asi páté kolo nebo jste jednoduše stačili na své silničce vyměnit zapletená kola za ty s širšími plášti a hrubším vzorkem, jste měli možnost postavit se premiérové podzimní výzvě v podobě závodu INSTA Gravel Bike. Po loňské zkušební jízdě se letos přihlásilo na 70 majitelů štěrkoletů. Čekala je 40 km dlouhá trať po asfaltových lesních cestách a šotolině s cyklokrosovými terénními vložkami. Historicky prvními oficiálními vítězi se stali Martin Haman (Superior MTB Team) a česká reprezentantka Karla Štěpánová (N1 Team).

Luxusní zázemí a bezchybný průběh celé akce byl tou nejlepší tečkou za letošním prvním plnoletým 18. ročníkem!

A je dobojováno, přátelé! Body, které jste si svými mnohdy heroickými výkony vysloužili, jsou rozdány a pocit euforie z celkového dosaženého umístění v nás může naplno vypuknout. Věříme, že podobnou emoci teď prožívají všichni účastníci, kteří si alespoň jedenkrát našli cestu na některý z našich závodů. Ačkoliv si někdy v kopcích při tlačení svého miláčka říkáte, že příště už se na to můžu vy…kašlat, stejně vám to nedá a už teď se všichni můžete těšit na nový, už 19. ročník!

S oficiálními výsledky všech průběžných soutěží seriálu Kolo pro život i se jmény šťastných tipařů Finálové hry Vás seznámíme během tohoto týdne. Na vítěze se těšíme 20. října 2017 na Finálovém večeru Kolo pro život v Praze.

(tz)

foto archiv KPŽ

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu