RockShox chce mít vidlice pro všechny. Představuje Psylo, Domain a Rudy 2025

16.4.2024
Konstruktéři v koncernu Sram rozhodně nelení. Jejich RockShox, odpruženářský fenomén, právě představuje nové vidlice. Ano, nejde o jednotné číslo. Nejsou to ani dvě vidlice. Novinky jsou přímo tři a znalcům jejich jména nebudou cizí. Psylo, Domain a Rudy. Dostaly se do nich dobře známé technologie RockShoxu, jako je třeba třípolohové nastavení komprese nebo vylepšené vzduchové pružení DebonAir. Majitelé tak mohou očekávat velmi responzivní a konzistentní projev. A na co se ještě těšit?

 

 

RockShox Psylo – Je čas jít o level výš

Kdo nechce utrácet hromadu Palackých za vidlice Pike nebo Lyrik, dostává možnost pořídit ekonomičtější přední odpružení pro trail, all-mountain a e-biky. Přesně to má být pozice nového Psylo. Na trh vstupuje se zdvihy 130mm, 140mm, 150mm a 160mm, váží jen lehce před dvě kila a nezapomíná ani na jezdce s 27,5″ koly. RockShox Psylo ukrývá Isolator tlumení společně s Internal Floating Piston (IFP) tlumičem. Když je Isolator otevřený, olej protéká tlumičem volně, aby absorboval velké nárazy. Následuje poloha Pedal a Firm. Poslední zmíněná má nejvyšší tlumící sílu a maximálně zamezuje houpání vidlice do zdvihu.

Psylo je postavena na zcela nové 35mm platformě, disponuje aktuálně používanými prémiovými pouzdry pro snazší odtrh z klidu a vnitřek je mazán Maxima Plush Dynamic Suspension Lube, který snižuje tření. Samozřejmostí je RockShoxem velmi hojně využívaná vzduchová patrona DebonAir. To se tedy bavíme o špičkové specifikaci Psylo Gold RC. Levnější varianty Silver si musí vystačit se Solo Airem nebo dokonce ocelovou pružinou, ale jde o vidlice, které nebudou dostupné na aftermarketu.

 

 

 

RockShox Domain – Když jsou nároky vysoké

Domain kdysi bývala vidlice velmi oblíbená u freeriderů, kteří hledali zajímavý poměr ceny, kvality a hlavně výdrže. Není tedy divu, že nový Domain čerpá inspiraci od dnešního vrcholu pro ostré ježdění, modelu ZEB. Má nové tlumení se třemi polohami, které má nabídnout konzistentní a předvídatelnou jízdu a veškeré vnitřnosti ukrývá do masivního 38 mm šasi. I zde je vrcholem tlumení Isolator (RC) a patrona DebonAir. Mohutnost celku se samozřejmě odráží na váze. Ta těsně přesahuje 2,5 kg, tedy pokud se podíváme na variantu s nevyšším zdvihem, a to na 180mm freeridový nástroj.

RockShox Domain bude nabízen v rozličných specifikacích, takže si na své přijdou enduraři, bikeparkoví nadšenci i majitelé celoodpružených elektrokol. Stačí se podívat na vrcholnou specifikaci Gold RC (Gold R nebude dostupná na aftermarketu). Zdvih od 150 mm do 180 mm, dostupnost pro oba nejpoužívanější průměry kol a jednotný offset 44 mm.

 

 

RockShox Rudy – Uzpůsobena pro gravel

Poslední z novinek má zdvih o mnoho skromnější. Rudy je totiž vidlice uzpůsobená pro gravel biky. RockShox v první řadě vypichuje, že tento model osadil novým tlumičem Charger Race Day 2. Jde o nejlehčí tlumení, které kdy v odpruženářském odvětví koncernu Sram vyrobili a je určeno k tomu, aby bylo co nejefektivnější při jízdě na šotolině a v lehkém terénu. Tlumení má přinášet i přes skromný zdvih vidlice maximum komfortu. Disponuje dvěma jasně definovanými kompresními polohami – Open A Lock.

Konstrukce Rudy spoléhá na 30mm šasi a je připravena pro krátké i dlouhé blatníky. Uvnitř se nachází patrona Solo Air a aby vidlice chodila máslově, je mazána Maxima Plush Dynamic Lower Leg Lube. Lidé z RockShoxu dodávají, že Rudy pojme až 700×50 pláště. A další čísla? Zdvih 30 nebo 40 mm, 45 nebo 51mm offset a váha pod 1,5 kg.

 

 

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu