Recyklojízda za 10 dní vybrala téměř 2,5 tuny baterií

28.6.2019

Recyklojízda za 10 dní vybrala téměř 2,5 tuny baterií

S cílem podpořit třídění a recyklaci baterií projela Českou republiku od východu na západ Recyklojízda – tříčlenná skupinka cyklistů na elektrokolech. Během 10 dní navštívila 25 měst, najela 786 kilometrů a od občanů, zástupců měst a škol vybrala 2 467 kg baterií. Všechny předá k recyklaci. Hlavní poselství, které lidem přivezla, bylo „Nebuďte líní, třiďte baterie“. Svou recyklačně osvětovou tour zahájila Recyklojízda v úterý 11. června v Českém Těšíně a 20. června doputovala do města Ostrov na druhém konci republiky na úpatí Krušných hor. Projekt organizovala nezisková společnost Ecobat a informace o něm jsou k dispozici na webu recyklojizda.ecobat.cz a na facebookovém profilu Recyklojízda.

 

Cesta severní částí republiky byla vybraná záměrně

Trasa Recyklojízdy vedla záměrně severními částmi republiky, protože právě tyto lokality jsou ve sběru baterií nejslabší. „Pro představu v Moravskoslezském kraji se v minulém roce vytřídilo jen 73 gramů baterií na obyvatele a v Ústeckém 94 gramů. Přitom celorepublikový průměr je 155 gramů a v nejlepším Jihomoravském kraji to bylo dokonce 247 gramů na obyvatele,“ říká Eva Gallatová ze společnosti Ecobat a zároveň členka týmu Recyklojízdy. „Na své cestě jsme chtěli mluvit právě s lidmi, kteří netřídí vůbec nebo málo. Snažili jsme se je přesvědčit, aby svůj přístup změnili. A také jsme se setkávali se zástupci měst, protože je vnímáme jako významné partnery v osvětě,“ dodává.

 

Baterie skončí na recyklaci

Všechny baterie, které během své cesty Recyklojízda převzala, putují na recyklaci. Díky ní z baterií získáme kovonosné suroviny. Konkrétně zinek, mangan, nikl, měď, olovo, ocel, kadmium, kobalt a stříbro. Chráníme tak přírodu před zbytečnou těžbou. Menší část baterií si členové týmu Recyklojízdy převzali v reálné podobě, větší pak ve formě certifikátů od zástupců měst a škol. Tyto baterie zůstaly ve sběrných nádobách a společnost Ecobat zajistí jejich svoz dodatečně.

 

Setkání s občany, zástupci měst a dětmi ze škol

Ve všech městech měla Recyklojízda půlhodinová setkání s obyvateli, zástupci městských úřadů a většinou také s dětmi z mateřských a základních škol. „Právě setkání s dětmi nám dělala největší radost. Jejich znalosti o významu třídění baterií jsou na velmi dobré úrovni. Máme dobrý pocit z toho, že pro mladou generaci už je třídění odpadů samozřejmostí a že si tyto návyky ponechají i v dospělosti,“ doplňuje Eva Gallatová z Ecobatu.

Bruntál takhle se baterie sbírají ve škole ZŠ Jesenická

 

Pro příchozí měli cyklisté z Recyklojízdy připraveny krabičky ECOCHEESE na třídění baterií v domácnostech, které zdarma rozdávali. Recyklojízda byl otevřený projekt, a pokud si vedle sběru baterií chtěl někdo sportovně zdatný užít i společné zážitky, mohl se k týmu Recyklojízdy připojit a část cesty s ním zdolat na kole či elektrokole.

 

 

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu