Ralsko MTB Tour České spořitelny

24.9.2019

Jubilejní 20. sezóna amatérských závodů na horských kolech seriálu Kolo pro život vyvrcholí na svatého Václava v Ralska. Na start jezdivých nenáročných tras v panenském Máchově kraji zveme velké i malé bikery a bikerky. Nepropásněte výhodnější startovné do středy 25. 9. 

 

Hned první ročník Ralsko MTB Tour České spořitelny v loňském roce přilákal na start neuvěřitelných 1500 účastníků. Tradiční závodníci seriálu chtěli vybojovat poslední body do celoročních soutěží, další příznivci cyklistiky toužili omrknout novou nepoznanou lokalitu s celou rodinou, rekreační jezdci se přijeli definitivně rozloučit s letní cyklistickou sezónou a užít si nabitý doprovodný program. Všichni odjížděli nadšení. Cyklistickou premiéru ozdobilo ideální počasí s vyfoukaným azurovým nebem nad zázemím letiště Hradčany. Nekonečné louky, smíšené lesy, čistá příroda, pískovcové skály a úžasné výhledy na nezaměnitelné panorama Ralska se do paměti bikerů vryly navždy. Pořadatelé i letos lákají na unikátní bikerský podnik, a navíc si přichystali jednu zajímavou cyklistickou lahůdku.

Prostor mezi královským hradem Bezděz a strážním hradem Ralsko býval do 20. let minulého století osídlený řídce. Jako výcvikový prostor pro armády sloužil již v dobách císaře Josefa II. V roce 1938 zde bylo zřízeno záložní mobilizační letiště Československé armády, po záboru Sudet si prostor vybrali jako základnu Němci a položili základ betonových drah. Československá armáda se sem vrátila po roce 1945 a prostor začal sloužit jako základna paradesantních jednotek. Od 21. srpna 1968 do roku 1991 byly letiště a okolní lesy znepřístupněny civilnímu obyvatelstvu. Právě pohnutá historie a uzavřenost prostoru paradoxně posloužily k zachování ryzí přírody včetně více než sedmdesát let nenarušených biotopů a zvláštní atmosféry bývalého vojenského újezdu.

Dnes prochází oblast citlivou revitalizací a vybízí k výletům. Obrovskou zásluhu na tom mají Vojenské lesy a statky i Liberecký kraj, které 28. září zvou milovníky horských kol do svého nádherného teritoria. Stovky kilometrů zpevněných cest a stezek tvoří spolu s panenskou přírodou základ Cykloráje Ralsko i nově vznikajícího Geoparku. Rozvoj turistické infrastruktury je dnes prioritou, která se snaží navázat na dobu první republiky, kdy se Máchovu kraji a Hamru na Jezeře říkalo „Riviéra severu“ a rekreovat se sem jezdili významné české osobnosti. V posledním zářijovém víkendu se zde budou podruhé rekreovat nadšení cyklisté.

Na závodních trasách B a C letos dojde k menším úpravám. Důvodem je přesunutí vlčí smečky do části lokality CHKO, kudy v loňském roce bikeři projížděli. Délka tras se proto prodlouží o cca 3,5 km na 54 a 34 km. Obě trasy přesto patří k těm snadnějším v rámci seriálu. Odstartují impozantním půlkruhem na nekonečné letištní dráze a pak už vplují do lesů. Vedou po širokých zpevněných cestách, jsou zde ale i úseky, kde narazíte na písčité pasáže, zažijete krátká prudká stoupání lesem a nádherné výhledy na Bezděz a okolí po výjezdu na Velkou Bukovou (474 m.n.m.).

Nezávodní Family jízda trasy D je krásná, pohodová a beze změn. Vede v podstatě jen po rovině, a tak se nemusíte obávat délky 23 km s minimálním převýšením 197 m. Klidně s sebou vezměte děti. Výlet vám navíc zpříjemní zhruba v polovině zastávka u občerstvovací stanice Lesů ČR. Zkraje jízda kopíruje řeku Ploučnici, střídat se budou šotolinové a přírodní cesty, místní specialitou jsou písečné brody a také nádherné pískovcové skalní útvary. Čeká vás příjemné svezení a spousty neopakovatelných zážitků.

Pro děti z ČT 😀 Junior Trophy jsou přichystané rozhodující závody sezóny na travnatém okruhu nekonečného letiště a jako bonus jeden a půl násobný počet bodů. Pro nejúspěšnější trojku z každé kategorie krásné kovové medaile a pro všechny děti, které projedou cílem pamětní medaile dřevěné. Letošní poslední dětská maratonská trasa ČD Cargo Junior Trophy Marathonu bude totožná s trasou Family jízdy. Mladí závodníci ve věku 8 – 16 let vyrazí v první vlně před účastníky trasy D a zdolají 23 km a ti nejlepší si domů odvezou poctivé kovové medaile. všechny děti se můžou těšit na tradiční doprovodný program seriálu.

A ještě jedna skvělá novinka pro všechny – Hradčanský sprint České spořitelny. Do prvního ročníku speciálního závodu pro malé i velké se může zapojit každý, kdo absolvuje kteroukoliv trasu KPŽ Ralsko 2019. Závod bude probíhat po celý den na dvou souběžných cca 300 m dlouhých startovacích rovinkách letiště. Závodníci budou automaticky registrováni na základě svého očipovaného startovního čísla a odstartovat můžou kdykoliv. V cíli se na světelné tabuli každému sprinterovi objeví čas na světelné tabuli, na závěr dne budou vyhlášeni a odměněni vítězové v kategoriích: Muži, Ženy, Dívky a Chlapci. Pokusů máte kolik chcete, počítá se vaše nejrychlejší jízda.

Takže, vzhůru do sedel! Přijeďte s námi zavřít letošní prosluněnou cyklistickou sezónu KPŽ do cyklistického ráje pod Ralskem!

Veškeré informace k závodu, včetně propozic a map jednotlivých tras najdete na stránkách www.kolopro.cz

Text: Zora Čermáková Foto: Miloš Lubas, Martin Půlpán

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu