Problémy s teleskopkami?

28.2.2018
Zdeněk se ptá na "teleskopická sedlovka"

Zdravím
koukám, že se v současné nabídce kol už opravdu velmi těžce hladá bajk BEZ teleskopické sedlovky. Všude se píše o technických datech, zdvih, dálka, výška postavy... ale v podstatě jsem nikde nezaznamenal nic, co by se týkalo hmotnosti toho, který bude sedlovku zatěžovat svoji zadnicí! Co s ní udělá mých skoro 90 kg!? Nedávno jsem jezdil testovací stroj a tam sedlovka samovolně zajížděla. Na sto metrech stoupání o cca 2 cm. Děs a hrůza. A tohle bych měl trpět na mém kole a stále žádat o servis?

Dobrý den, věřte, že teleskopické sedlovky zvládají mnohem vyšší zátěž, než jakou představujete Vy. Testovací kola nebývají v nejlepším pořádku a samovolné zajíždění je spíše vinou zanedbané péče, špatné montáže, příliš vytaženého bovdenu k řídítkům, nic, co by se nedalo řešit. Doby děsu a hrůzy už jsou za námi, prvotní problémy už výrobci většinou vyřešili, projevují se jen výjimečně.

kategorie dotazu

8 komentářů

Klikněte zde pro vložení komentáře

 1. Václav Bohuněk (va.bohunek@***) napsal:

  Každopádně by teleskopická sedlovka samovolně zajíždět neměla. To byl vadný kus. Nicméně je to v současné době poněkud problematický díl co se týče spolehlivosti. Já jsem majitelem čtyř teleskopek, z toho tři už měly technické problémy, a to jsou celkem známé a kvalitní značky (KS LEV, CrankBrosthers, Lapierre). To je docela dost. Je pravda, že v manuálech, pokud vůbec existují, se o povoleném zatížení nikde nepíše. Ale 90 kg by asi měly zvládnout všechny. Kdo výhody teleskopek často nevyužije, měl by se držet osvědčené klasiky.

 2. Jiří Štefan (stefanj@***) napsal:

  Souhlasím, jedná se o vadu k reklamaci. Já jsem svojí teleskopickou sedlovku z tohoto důvodu po čase reklamoval, opravena a už je asi 3/4 roku v provozu bez problémů. Nebo to u testovaného kola mohl být také neseřízený bowden, já jsem si při montáži docela vyhrál.

 3. ENduro (wolflada@***) napsal:

  mě teda sedlovka samovolně zajíždí, taky se řadím mezi těch 90-95kg, příjde mi to jako obrovské pochybení, když si člověk koupí enduro kolo od kvalitní firmy za cenu přez 80 000 a po prvních ani ne 50km jsou problémy se středem- vůle tudíž automaticky garančka, problém vyřešili a po 14-ti dnech nastal zase, od té doby na kole nejezdím asi týden a kolo čeká na odvoz na reklamaci, včetně teleskopické sedlovky, trek mne velmi zklamal, doufám že alespoň v reklamacích budou ochotní.. kolo co nemá najeto ani 100km..

  1. Stuka (stuka@***) napsal:

   Nejčastější příčinou samovolného zajíždění mechanických, tedy lankem ovládaných, teleskopických sedlovek je přílišné vtažení kabeláže z rámu. Tím je lanko v neustálém tahu a nedovoluje uzavření systému a sedlovka pak zajíždí a vyjíždí bez aretace v nějaké poloze.

   1. Rasťo (rastislav.valach@***) napsal:

    Súhlasím, je to môj prípad, bike kupovaný už zmontovaný, pri viac povytiahnutej sedlovke z rámu je bowden natiahnutý. Pri otočení riadidlami sa ešte viac napne a sedlovku spustí. Vyriešené výmenou za dlhšie lanko a dlhší bowden, stačilo pridať 5 cm.

 4. Martin (drippera@***) napsal:

  Chlapi. Mě sedlovka fungovala bez problému tři sezony. Už mi to bylo blbý, tak jsem to poslal na velkej servis. 2.800Kč u autorizovanýho značkivýho servisu. První test a sedlovka samovolně zajíždí! Na 4km cyklostezky tak o 1,5cm. A aby toho nebylo málo, tak z dolní polohy časem sama vyjede do 1/2-3/4 zdvihu. O blbě naplým lanku samozřejmě vím, tak jsem ho na štelováku povolil tak, že vlastně nešla už ani pořádně zasunout a fungoval pouze pomalý výsuv. Rychlý ne. Což znamená, že lanko bylo opravdu volné. Jedná se o teleskopku FOX Transfer za 12tis. A teď babo raď..

  1. Stuka (petr.stuka@***) napsal:

   Reklamace odvedené práce? No ať se na to podívají, pohrají si s lankem sami.

   1. Martin (drippera@***) napsal:

    Posílám zpět z výše uvedenými důvody k reklamaci. Ale s lankem si asi nepohrají. Servis je v ČB a já su ze Vsetína a celé kolo jim tam posílat nehodlám. Ale už teď tuším, že to bude boj..😞

Menu