Detaily titanového rámu

17.3.2019
Ahoj, nechávám si stavět titanový mtb rám na zakázku a nevím jaký střed si nechat vyrobit PF92, BB73, nebo jiný ? Také se rozhoduji jestli zadní náboj 148 nebo 157 mm. Nerad bych zase vše měnil po nějakých letech jak se výrobci kol rozhodnou. Děkuji

Dobrý den, u středu je to jasné, návrat závitového středového složení je hmatatelný, k Pressfitu se přiklání jen výrobci karbonových rámů. Boostová zadní osa se zdá jako zatím nepokořená meta, jelikož 157 má jen málo kol a dramaticky jejich počet neroste. Zvážit byste měl i systém upnutí zadní brzdy, FlatMount je stále viditelnější, co se XC rámů týče. Na vyšších zdvizích zatím takový trend viditelný není. Co se skutečně děje ve fabrikách a na skicových papírech velkých výrobců, to ví v Česku jen hrstka lidí. Stálo by za to je vyhledat, kontaktovat.

kategorie dotazustřed, zadní osa

12 komentářů

Klikněte zde pro vložení komentáře

 1. Roman (ronnieklein@***) napsal:

  Děkuji za odpověd´. U toho středu jsem zvolil press fit, protože se bojím co bude dělat po čase závit titan- ocel(hliník). Jsou s tímto nějaké zkušenosti? Pokud jde o FlatMount, tak nemohu nikde najít toto uchycení např. u Shimano XT.
  Děkuji Klein

  1. Stuka (stuka@***) napsal:

   Jistě s tím zkušenosti jsou, bohužel je nemáme my, ale takový Bartoníček, který se pustil do dovozu titanových rámů dle vlastního návrhu, ten by zkušenost měl mít. Flatmount se teprve začíná rozšiřovat, bohužel se tomu už nedá zabránit, je jen otázkou času, než vzroste poptávka po dílech Shimano, pokud už se nezačínají vyrábět.

 2. Roman (ronnieklein@***) napsal:

  Také jsem se díval jaké rozměry má celoodpružený rám, ale nic jsem v časopisech nenašel. Testujete většinou kola velikosti L a sem tam M, ale velikost S jsem nenašel. Proto prosím o základní běžné rozměry rámu. Vím, že nezáleží jen na základních rozměrech (velo 12\8), ale na začátek by mi to pomohlo.
  Děkuji Roman

  1. Stuka (stuka@***) napsal:

   Ptal jsem se na závitové středové složení a zkušenosti jsou pouze a jen dobré. Základní, běžné rozměry velikosti S, nic takového bohužel neexistuje a pokud má být titanový rám vám na míru, asi bych doporučil absolvovat profesionální měření a nastavení posedu, které vám spíše řekne, kde chcete mít úchop, sedlo, sklon, dále bych vycházel z vašich vlastních zkušeností a z účelu kola. Pokud máte raději starší školu, s velkým hlavovým úhlem, kratším rámem s delším představcem, je to pak jen vaše volba. Pokud chcete jít s dobou, dáte volnější hlavový úhel okolo 67 °, naopak vyšší sedlový úhel okolo 76°, řetězové vzpěry dlouhé 430 mm, spíše delší rám doplněný kratším představcem. je nutné s tím už teď počítat.

   1. Roman (ronnieklein@***) napsal:

    Děkuji za Vaši odpověd´. Už mám nějaký ten předběžný náčrt a vychází to hlavový úhel 65,5°, sedlový 73°. S delším rámem samozřejmě už počítám a vychází mi to v mé velikosti S na 606 mm. Řetězové vzpěry mám trochu delší 444 mm, ale co mi vrtá hlavou je hlavová trubka 120 mm což se mi zdá nějak moc.

    1. Petr Štuka (stuka@***) napsal:

     hlavový úhel 65,5° je vesměs pevné enduro, sedlový úhel 73° bych být vámi ještě zvážil, zda opravdu nedat větší. Zkrátila by se tím teoreticky horní rámová trubka, ale kdybyste ji dal třeba 610 a udržel si stejný reach, pak by to bylo velmi zajímavé. řetězové vzpěry 444 jsou skutečně velmi dlouhé, stabilitu ve výjezdech byl doháněl právě pomocí sedlového úhlu, budete s ním šlapat více pod sebe než před sebe. S dlouhou zadní stavbou se sníží i agilita kola a zvýší už tak velikánský rozvor dosahující přes 120 cm. Hlavovou trubku bych doporučil držet na 100 mm, počítejte, že i samotné hlavové složení má nějakou výšku a podložky jdou přidat vždy, hlavová trubka se nedá nijak rozumně ošálit, zkrátit a ani představec do negativu není spásou. Víte, co se říká s tím měřením a řezáním.

     1. Roman (ronnieklein@***) napsal:

      Sedlový úhel bude v pohodě. Sice takový úhel má Cannondale Scalpel, ale já mám sedlovou trubku zahnutou. Jen si ještě nevím rady se středem. Dám na Vás a nechám si udělat střed na závit BSA jen nevím 73 nebo 83 mm?

 3. Stuka (stuka@***) napsal:

  Scalpel je už docela dlouho neinovovaný a rozhodně není nijak revoluční, spíše naopak. Tím spíše bych dal sedlový úhel vzpřímenější, pokud máte sedlovku s offsetem. Střed rozhodně 73 mm, 83 už není příliš častý, hůře by se sháněla osa, kliky,..

  1. Roman (ronnieklein@***) napsal:

   Mohu vám poslat náčrt rámu? Vám prošlo pod rukama hodně kol a určitě to budete mít v oku.
   Děkuji

   1. Stuka (stuka@***) napsal:

    ale jistě, pošlete

    1. Roman (ronnieklein@***) napsal:

     Nejde mi sem vložit obrázek.

     1. Stuka (stuka@***) napsal:

      klidně na mail stuka@vpress.cz

Menu