Ochrana proti defektům

8.2.2007
Můj dotaz směřuje na defekty duší. V mém případě se jedná o závodní použití. Existuje několik přípravků od různých výrobců. Prvním je páska mezi pneumatiku a duši. Někdo mi říkal, že to vzdoruje defektům dobře, ale že to neuvěřitelně kazí vlastnosti obutí. Někdo zase říká, že je to spíš věc, o kterou by se duše mohla prodřít či se zkroutit při prudkém brždění. Druhým přípravkem jsou pěny nebo nějaké hmoty do duší, které při proražení lepí díry. Je dobré něco takového si dát do duše, pokud ano, nevíte o nějakém asi nejlepším přípravku? Nebo byste volili variantu vozit pěnu s sebou na závody (třeba na sedlovce) a aplikovat ji až po defektu? Pokud ano, rád bych se opět zeptal na nějakého dobrého výrobce těchto přípravků.

Co se týče ochranné pásky mezi duši a plášť, ta je opravdu hodně účinná, ale o tom, že by nějak významně kazila jízdní vlastnosti pláště, nic nevíme. Jedinou známou nevýhodou je razantní nárůst hmotnosti, v tomto případě navíc té nejdůležitější – rotační -, což může být oním zmiňovaným „pokažením“ jízdních vlastností. Hodně tím trpí akcelerace.
Druhý způsob je o něco lepší, avšak samotnému defektu nezabrání, pouze jej v rámci možností odstraní. Funkce takového přípravku je limitována vzniklým otvorem, obvykle to bývá do velikosti maximálně 1–2 mm. Pěna se používá až po defektu, roztok dokáže plnit funkci preventivní, avšak minimálně po dobu jednoho roku a pouze v teplotách nad bodem mrazu. Jednou ročně je potřeba jej vyměnit. Určit, který je opravdu nejlepší, je těžké, spolehlivě fungují všechny, záleží jen na typu a velikosti defektu. Další možností je použití speciálních zesílených duší či duší již naplněných podobným roztokem, ale opět je to na úkor vyšší hmotnosti. Je to dilema – teoreticky nemusíte při závodech celý rok píchnout, ale významně snížíte akcelerační schopnosti svého kola.
Rozhodně nedoporučuji spoléhat se při závodech pouze na pěnu, protože manipulace s ní bývá v podobných stresových situacích nejistá (stejné je to i při použití bombiček CO2). Raději bych vsadil na prevenci v podobě již zmíněného roztoku (Slim, NoTubes, Tufo, Bontrager Juice).
André Vebr 

kategorie dotazuOstatní

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu