Čištění vodního rezervoáru

30.10.2006
Vím, že vodní rezervoár vyžaduje pravidelné čištění. Ale pořád mi vrtá hlavou jaký prostředek na čištění se smí použít. Určitě nejlepší jsou ty originální čisticí tabletky (ale vzhledem k jejich vysoké ceně si nemyslím, že bych je k čištění mohl často používat-tak jednou za 2 měsíce). Už jsem také slyšel, že jeden cyklista čistil svůj vodní rezervoár pomocí Sava (tato metoda se mi však zdá být až příliš drastická, když pomyslím, že Savo se používá i k čištění van, dokonce i WC-je to žíravina). Taky jsem něco slyšel (a tuším, že právě ve Velu) o čištění pomocí zrnek rýže, která se nechají určitou dobu „působit“ ve vaku. Z čisticí sady CAMELBAK jsem rozhodnutý si koupit oba kartáčky (větší na vak a úzký k pročištění hadičky). Přemýšlel jsem, jestli můžu vak (i hadičku) čistit klasickým Jarem nebo Purem. Myslíte, že to vaku nezpůsobí nějakou újmu?

Vyjmenoval jste skoro všechny možnosti. Pokud mohu poradit, Jar a jemu podobné nechte na nádobí, není to dobrá cesta především pro vaše zdraví – vaku neublíží. Nejdůležitější je očista vaku co nejdříve po dojetí, stačí opravdu důkladné vypláchnutí vodou. Následovat by ale mělo stejně důkladné vysušení, jinak se za pár dnů objeví plíseň. Pokud tedy zajístíte, aby se stěny rezevoáru na sebe nepřilepily, aby voda zevnitř mohla zcela vytéci a nezůstala ani v hadičce, není třeba chemie. Pak stačí nasadit zmíněné tablety Camelbak (firma Hydrapak ale třeba nabízí mnohem levnější roztok na čištění vaků – podobná cena, ovšem násobně více dávek) jednou za delší období k takovému „generálnímu ú­klidu“. Pokud jste navíc vybaven kartáči na čištění vnitřku vaku (potřebný pouze u rezervoárů s malým plnícím otvorem) i hadičky (velmi dobrý pomocník), nemusíte se bát problémů. Nejnáročnější na údržbu a také nejproblematičtější z pohledu tvorby plísní je náústek kvůli složitějšímu mechanizmu, který je hůře přístupný.

Ještě bych se rád zmínil o té rýži – ta je vhodná na usazené nečistoty. Stačí naplnit vak vodou, nasypat hrstku sušené rýže, protřepat  a vylít. Pokud byste ji uvnitř nechal déle, nabobtná…   Například na odstranění pachů z vaku je vhodná jedlá soda – rozpustit ve vodě a nechat chvíli působit, stejně tak třeba šťáva z citronu apod.  

Přes všechnu snahu ale člověk občas zapomene vak vylít a plíseň se objeví. Teď píšu jen za sebe – už jsem takto několikrát sáhl po Savu jako krajním řešení, což ale není rada ani tip k doporučení :-).

Rudolf Hronza

kategorie dotazuOstatní

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu