Do Plzně nejen na pivo

28.8.2018

Když se řekne Plzeň, většině z nás se asi vybaví půllitr s oroseným pivem. Je ale spousta dalších důvodů, proč stojí za to západočeskou metropoli navštívit. Město s více než 700 letou historií, která se odráží ve vzácných stavbách v historickém centru, se za posledních několik let proměnilo k nepoznání. Pokud se dnes vydáte do Plzně, čeká vás moderní zářící metropole, která má svým návštěvníkům co nabídnout, a která právem získala v roce 2015 titul Evropské hlavní město kultury. Město Plzeň vnímá sportovní událost Kolo pro život velice pozitivně, a proto i v letošním roce primátor města vzal Plzeňskou 50 Kooperativy pod svoji záštitu.

Právě sem do města historických klenotů, moderních rezidencí, restaurací, kaváren, oblíbené ZOO, Dino Parku, Techmanie, loutek, ale také fotbalu, ledního hokeje a cyklistiky zveme všechny dospělé a děti, aby si pod širým nebem na horském kole protáhli nejen své tělo v okolní nádherné přírodě, ale také letošní neskutečně slunečné letní prázdniny.

Program pro děti odstartuje výjimečně již v pátek 31. srpna odpoledne díky Cyklokroužkům. V parku za Obchodním centrem Plaza bude připravený program plný pohybu pro předškoláky a mladší i starší žáky, vítané jsou děti z Plzně a okolí, bikeři a bikerky z Junior Trophy i jejich doprovod. Zájemci si vyzkouší nejrůznější sportovní disciplíny, procvičí pravidla silničního provozu v rámci mobilního dopravního hřiště, otestují svoji fyzickou kondici při různých dovednostních soutěžích. Pro všechny návštěvníky bude přichystané občerstvení, k tanci a poslechu zahraje živá hudba. Veškeré sportovní aktivity jsou pro děti zdarma, každý malý sportovec si navíc domů odnese hezký dárek.

Dětský program pokračuje v sobotu dopoledními závody na horských kolech ČT 😀 Junior Trophy v 6 věkových kategoriích. Zápolení mladých nadějí cyklistiky proběhne stejně jako v minulých letech v zázemí parku u OC Plaza. Prostorný park nabízí travnatý povrch a jízdu pod korunami listnatých stromů, po skončení závodů také další možnosti vyžití. V hezkém prostředí se určitě všichni rádi vydovádí na prolézačkách, houpačkách, ve skate parku a na minigolfu nebo využijí tradiční aktivity doprovodného programu KPŽ.

Pro dospělé závodníky jsou přichystané hravé, technické a ne příliš náročné trasy v okolí Plzně. Slavnostní start závodních tras Plzeňské 50 se uskuteční v centru na náměstí Republiky, v těsné blízkosti nejvyšší kostelní věže v ČR, kterou se pyšní Katedrála svatého Bartoloměje. Hlavní trasa B na 57 km startuje v 11:00, kratší trasa C na 38 km v 11:50. Závodníci mohou předstartovní nervozitu rozptýlit pohledem na překrásnou plzeňskou renesanční radnici, která od svého vzniku v polovině 16. století stále slouží svému účelu, a na další krásně opravené fasády a věžičky historických staveb.

Po startu vedou obě závodní tratě asi 3 km po silnici do Radčic, kde se pole roztrhá, takže po najetí do terénu se nevytvoří v kopci „špunt“. Následně po polních cestách zamíří bikeři do Chotíkova. Odtud se začne trať zvedat a po lesních cestách, leckde přes kořeny a jiné technické úseky vystoupá na dominantní vrchol Krkavec s rozhlednou v nadmořské výšce 501 metrů. Obě vypsané distance sem zavedou nejen závodníky, ale také diváky a fanoušky. Kromě toho, že zde uvidí 2x průjezd závodníků, mohou také navštívit 18 metrů vysokou rozhlednu z roku 1901 s nádherným výhledem do okolí.

Svižným sjezdem se pokračuje až k Záluží, kde se po dalších 3 km trasy rozdělí. Kratší Céčko čeká další singletrack a přes louku dojezd do Ledec k občerstvovací stanici. Delší Béčko se vydá přes Horní Břízu (I. občerstvení) dále na Krašovice a Kokořov. V tomto úseku čekají na závodníky širší lesní cesty, kde nebude problém soupeře předjet. Následně se trať znovu zúží na lesní pěšinky a ke slovu přijde opět technika. Obě tratě se setkají v Ledcích (II. občerstvení) a získanou energií nakopnutí závodníci se podruhé vydají dobýt Krkavec. Do cíle se účastníci Béčka a Céčka dostanou stejně jako loni po nově zbudované cyklostezce, aby v závěrečném spurtu upalovali do cíle v parku, co jim síly stačí.

Další trasa, kterou pořadatelé připravili, je nezávodní Fitness jízda na 18 km. Určená je zejména rodinám s dětmi, seniorům, cyklistickým pohodářům a všem dalším, kteří mají rádi kolo, ale neholdují závodnímu tempu. Trasa D povede po loni upravené trati a se závodními trasami se vůbec nepotká, což je zejména pro nejmenší a nezkušené závodníky moc příjemné. Cyklistický výlet startuje v 12:00 ze zázemí závodu a povede kouzelnou krajinou. Trať lemují pole a louky v barvách počínajícího babího léta. Lesní úseky si jezdci užijí kolem zříceniny zaniklého hradu Kyjov, přírodní památky Malesická skála s charakteristickou pokličkou na vrcholu a třpytivého toku řeky Mže. Po identické 18 km dlouhé trase vyrazí v první vlně před účastníky Fitness jízdy také mladí závodníci a závodnice ČD Cargo Junior Trophy Marathonu. Zveme na start v 12:00 (3 minuty před startem Fitness jízdy) všechny mladíky a slečny ve věku 8 – 16 let, kteří se nebojí vyrazit na dětský maraton. Na stupních se vyhlašují a odměňují první tři nejrychlejší kluci a dívky v kategoriích 8 – 9, 10 – 11, 12 – 13 a 14 – 16 let. Nebojte se a zkuste a vy ostatní přijďte na start a do cíle fandit!

Kromě tradičního doprovodného programu KPŽ mohou závodníci a jejich doprovod v Plzni využít celou řadu nabídek a cílů: ZOO Plzeň, DinoPark, Techmanie, Muzeum loutek, Pivovarské muzeum, Plzeňské podzemí, výstup na nejvyšší věž v ČR…

Těšíme se na Vás 1. 9. v Plzni na 12. závodě seriálu Kolo pro život.

(tz)

foto archiv KPŽ

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu