PALONCÝ A MARVANOVÁ POJEDOU O KORONU HIMÁLAJE

6.4.2021

Převýšení 120 000 metrů, přes 3000 kilometrů, mnoho hodin v sedle silničního kola. Tak vypadají parametry nového projektu, do kterého se pustí známí čeští ultravytrvalci Pavel Paloncý a Markéta Marvanová. Po zkušenostech z loňské výzvy Everesting, kdy na Dlouhých Stráních nastoupali výšku Mt. Everestu, tedy 8848 m, se dvojice rozhodla jít ještě dál. A nepůjde jen o výkon. Jejich projekt bude provázet i výzkum a velká dobročinná sbírka.

„Zatím jsem převážně závodil, vlastní projekty byly jen krátké, tohle je pro mě něco nového. Tady budeme několik týdnů,“ upřesňuje známý šumperský vytrvalec. Dvojice pojede v rytmu 1+2, tedy den jízdy, dva dny odpočinku, přesunu a přípravy na další stoupání.

„Loňský Everesting jsme si moc užili, ale přišlo nám to málo, a takhle to dopadlo. Když já mám kopce ráda,“ směje se Peggy. O kopce skutečně nebude nouze. Dvojice ultravytrvalců se rozhodla tuto výzvu uskutečnit na 14 ikonických alpských stoupáních. Jaká stoupání to budou? To mohou ovlivnit fanoušci –na sociálních sítích našich dobrodruhů bylo 31. 3. zahájeno hlasování.

 

 

„Vytipovali jsme 38 stoupání v Alpách a Dolomitech. Jsou tam všechna slavná stoupání. Sama jsem zvědava, kam nás fanoušci pošlou,“ svěřuje se dvojnásobná pokořitelka a vítězka slavného závodu Tour Divide přes celé USA. „Vybereme 14 stoupání, která pojedeme. Podíváme se, co si myslí fanoušci, a poskládáme to, aby to dávalo logisticky smysl. Přece jen času na přesun nebude mnoho a budeme si chtít i odpočinout,“ dodává český ultraběžec a trojnásobný vítěz Spine Race.

„Také to budeme muset poskládat tak, aby byla silnice sjízdná a nebyla ještě pod sněhem. Takže hned na úvod nám hrozí Zoncolan, z toho mám dost respekt,“ dodává Pavel. „Já se zase nejvíc těším na Stelvio, ale vzhledem k jeho výšce ho pojedeme asi až někdy na konci,“ doplňuje drobná česká bikerka. Dle současné se situace se zdá, že cestovní omezení tuto akci nezasáhnou. Co ji však může výrazně ovlivnit, je noční zákaz vycházení v některých zemích a regionech. „Prostě budeme muset jet tak, abychom to stihli,“ konstatuje Peggy. „Do té doby se to však může dost změnit,“ pokračuje Pavel a připomíná „taky se může vše měnit během akce, přece jen ji pojedeme šest týdnů“.

 

Nejen výkon, ale i výzkum a dobročinná sbírka

Do projektu se promítla historie a zaměření obou sportovců. Nepůjde jen o sportovní výkon, ale projekt bude mít i část dobročinnou. „Nápad spojit každou velkou akci s charitou byl u mých aktivit od samého počátku,“ popisuje Peggy, za kterou stojí již několik úspěšných sbírek. Myšlenka je jednoduchá. „Lidé, kteří obdivují naše výkony, nám mohou projevit podporu tím, že skrze nás podpoří příběhy lidí v těžké životní situaci.“ Pro tento projekt se vytrvalci spojili s organizacemi Dobrý Anděl a Nadace Via. Cílem je vybrat 250 000 Kč a podpořit pět silných příběhů. Sbírka bude spuštěna okamžikem startu na této stránce.

„Já bych pořád něco měřil a pak se hrabal v datech. I když jsem sportovec, tak jsem pořád i matfyzák. A hodně mě zajímá, jak lidské tělo a metabolismus fungují při takové zátěži. Takovou příležitost si nemohu nechat ujít,“ nadšeně nastiňuje Pavel.

 

 

Proč vlastně Korona Himálaje?

Korunu Himálaje získá horolezec, který zdolá všech 14 osmitisícovek. „My jsme si po Everestingu řekli, že to dáme na kole,“ pokračuje Peggy. „A bez pandemie koronaviru by se tahle akce asi neuskutečnila. Kdy jindy bychom našli šest týdnů v kuse? Vždyť jsme pořád na nějakých závodech,“ směje se Pavel.

„Já na silničním kole vlastně moc nejezdím, nejradši mám horské kolo,“ dodává přední česká ultracyklistka. „Já zase hlavně běhám, možná do toho projektu přidám i nějaký běh,“ připomíná Pavel. „Každopádně to pro nás oba bude něco nového, půjdeme zase trochu do neznáma,“ shodují se oba naši dobrodruzi.

 

Projekt Korona Himálaje

start 18. dubna 2021

délka 42 dní (6 týdnů)

web www.koronahimalaje.cz

základní informace www.koronahimalaje.cz/o-korone-himalaje/

mapa se stoupáními, ze kterých lze vybírat při hlasování (a během akce zde půjde sledovat online polohu jezdců) https://cs.follow.me.cz/koronahimalaje/

hlasování www.facebook.com/ARPalonc/posts/129833712484859

www.instagram.com/palonc.adventure

 

Pavel Paloncý

Pavel Paloncý je ve světě známý jako „The Czech Machine“ (česká mašina). Je to především dobrodruh, milovník hor, známý ultraběžec a závodník v adventure race. Zvítězil třikrát na závodě Spine Race (2014, 2015, 2018) a závodil snad ve všech přírodních podmínkách.

www.facebook.com/ARPalonc, www.instagram.com/palonc.adventure

 

 

Markéta Marvanová

Markéta Peggy Marvanová je česká vytrvalostní „ultra“ cyklistka, nejmladší pokořitelka amerického závodu The Great Divide Tour 2015 (4418 km) a jeho vítězka v roce 2017. Své výkony často spojuje s pořádáním dobročinných sbírek. O svých zážitcích z extrémních závodů Peggy napsala dvě knihy (Cesta za štěstím a První Stopa).

www.facebook.com/marketamarvanova.cz, www.instagram.com/peggy.marvanova/

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu