Nový Diverge – nová dimenze komfortu!

20.10.2022

Specialized zveřejnil zcela nový gravel Diverge STR. Přelomový. Zkratka STR znamená v překladu „odpružit jezdce“. Technologie Future Shock už proto neoperuje jen vpředu, jak tomu je u klasické verze Diverge!

 

O zadní odpružení v předozadním směru se stará karbonová vložka (ve které je uchycena sedlovka) v sedlové trubce. Její fixace uvnitř trubky je zajištěna pomocí integrované objímky v prostoru mezi otvory pro montáž košíku. Každá vložka je konstruována tak, že je možno ji usadit ve dvou orientacích. Ty jsou označeny v horní části a na nich zobrazené hodnoty jsou údaje o tvrdosti. V setu s rámem jsou vždy dvě tyto vložky, nabízí se tedy čtyři základní možnosti nastavení. Plus si můžete dokoupit ještě další provedení tvrdosti, možností ladění tedy je spousta.

 

 

Tlumič ukrytý v nitru horní rámové trubky kontroluje práci vložky. Pracuje s 30 mm zdvihu a nechybí mu možnost nastavení komprese, odskoku ani přivření s ovládací páčkou dostupnou i za jízdy. Jeho propojení se sedlovou vložkou je zajištěno pomocí objímky s táhlem.

 

Sedlovka, která má klasický průřez 27,2 mm, je již klasická, aby sestava nebyla až moc poddajná. Výrobce současně uvádí, že lze u této konstrukce kola využít i služeb teleskopických sedlovek.

Rám (a tři sériové modely) bude nabízen souběžně s klasickou podobou Diverge ve třech úrovních – S-Works, Pro a Expert. Celý systém zadního odpružení se odráží na hmotnosti jen minimálně, značka uvádí u nejvyšší řady S-Works váhu 1100 g včetně laku. Současně je zde ale zvýšena prostupnost terénem, kdy je výška středu nad zemí 85 mm (o pět více než klasický Diverge), o 4 mm je prodloužena zadní stavba a o půl stupně strmější sedlový úhel. Možnosti využití pak dokládá i informace o prostupnosti přední vidlice a zadní stavby pro až 47 mm široké pláště (pokud by majitel vsadil na rozměr 650b, může využít obutí do šíře 2,1“). Samozřejmostí je pak i vnitřní úložiště S.W.A.T. ve spodní rámové trubce.

 

Finálnímu produktu předcházely i zajímavé prototypy. A nám už zbývá jen dodat, že se těšíme na pořádný test.

Eda Pinkava

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu