Nová Manitou Mattoc chce být univerzální vidlicí zítřka

25.5.2023
Velké červené M představuje novou vidlici, ač jméno je všem znalcům odpružených vidlic dobře známé – Manitou Mattoc. Podle výrobce bylo cílem vytvořit dokonalou vidlice budoucnosti, ale zároveň zůstat věrný svým kořenům. Manitou Mattoc 2023 má navíc sloužit všem, bez ohledu na to, jak a kde jezdíte. Jakým způsobem jde univerzálnosti naproti a jaké jsou její parametry?

 

Představit vidlici, která by měla zvládat od XC po trailové ježdění a lehké enduro, chce velkou odvahu. A mnoho zkušeností. Manitou pevně věří, že s novinkou, která má vnitřní nohy o průměru 34 mm a je v dispozici ve variantách pro 27,5″ i 29″ se tato výzva povedla. Klíčem je široká škála možností, co se zdvihu a nastavení týká. Ale nejen to. Zajímavé jsou i cenové hladiny. Přesto nepředbíhejme…

Manitou Mattoc ve svém domácím “revíru”

Nastavení zdvihu jako vizitka Manitou

Řada výrobců na snadné nastavení zdvihu u svých modelů odpružených vidlic zapomněla. Manitou se tak se svými modely Mezzer (140-180 mm), Dorado (180-203 mm) a nyní i Mattoc (110-150 mm) staví do čela svobodného rozhodování, jaký zdvih budete pro své ježdění používat. Důležité je zmínit, že každý jeden model Mattoc lze nastavit po 10 mm přírůstcích zdvihu bez potřeby dalších dílů nebo snad speciálního nářadí. Změna lze provádět jednoduše doma bez nutných špičkových znalostí, co se funkce vidlice a obsahu jejích “vnitřností” týká. Manitou Mattoc si vás tak nezaváže, abyste žili pouze s jednou pevně nastavenou vidlicí. Rozhodnete se vyrazit na náročnější traily? Prostě si “vyšroubujete” zdvih a jede se…

Univerzálnost nemusí znamenat kompromisy

Výrobce s červeným “emkem” se zaručuje, že snaha vyjít vstříc každému jezdci horského kola nepřináší nutné kompromisy. Nová Manitou Mattoc by díky své koncepci měla podávat bezchybný výkon v každé disciplíně. Nohy o průměru 34 mm jsme zmínili již v úvodu. Podle výrobce jde o nejlepší kombinaci pro ideální hmotnost a nekompromisní tuhost. Přitom lze počítat s lehkou konstrukcí. Výsledkem je hmotnost 1750 gramů u modelu Pro. A to by měla být nová platforma Mattoc o 30% tužší, než u předchozí verze.

 

 

Ještě něco ke konstrukci

Vidlice při své snaze maximální všestrannosti přichází i se dvěma různými offsety. U verze pro 29” kola je hodnota offsetu 44 mm, ale pokud máte menší kola, tedy 27,5”, máte na výběr mezi 37 mm a 44 mm. Všechny modely Manitou Mattoc (PRO, EXPERT a COMP) pak mají kovanou hliníkovou korunku a hliníkové spodní nohy s charakteristickým reverzním obloukem, jak je u výrobce zvykem. A oblouk “dozadu” není jedinou spojnicí. Velkou část vidlic Manitou totiž spojují také z velké části shodné vnitřní díly, což přináší snazší nákup těch náhradních a menší úkol, co se naskladnění dílů týká, pro maloobchodníky. Díky tomuto přístupu lze vidlice Manitou snadno upgradovat.

 

 

A co je uvnitř?

Vidlice Manitou Mattoc využívají značkový pružinový systém Dorado Air, což je nejlehčí technologie vzduchových pružin na trhu, a Expert Air. Obě technologie obsahují unikátní vyvažovací ventil, který vyrovnává pozitivní a negativní vzduchovou komoru během toho, jak se plní vzduchem. Výsledkem má být konzistentní chod bez jakýchkoli plochých nebo mrtvých míst ve zdvihu, spolu s tím, že jezdci o různé váze pocítí stejný nástup vidlice do zdvihu. V útrobách Mattoc se usídlila také technologie Infinite Rate Tune (IRT), která umožňuje nezávisle nastavit tlak vzduchu na začátku a na konci zdvihu. Smyslem má být možnost pracovat s nižšími tlaky pro dosažení vysoké citlivosti.

Dodejme ještě, že trochu navrch i vzhledem k ceně by měla být Manitou Mattoc Pro, protože je vybavena trailově vyladěným tlumením MC2, které nabízí konzistentnější chod a lehčí odtrh z klidu, zejména při dlouhých sjezdech. A když dojde na velké skoky a tvrdé dopady, postará se o jezdce technologie Manitou HBO (Hydraulic Bottom Out) k ovládání posledních 30 mm zdvihu, což zajišťuje progresivní závěrečnou část pružení bez tupých dorazů.

 

#THEPEOPLESFORK

Přesně tak Manitou nový Mattoc nazývá. Podle všeho se můžeme připravit na autentickou, osobitou vidlici, která poslouží širokým potřebám jezdců horských kol a nabídne seriózní výkonnostní výhody pro každého z nich, bez ohledu na to, jak se rozhodne jezdit.

Ceny Manitou Mattoc pro EU: Pro €1260 (29 800 Kč) Expert €990 (23 400 Kč) Comp  €720 (17 000 Kč)

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu