Nosič na tažné zařízení  XLC Azuray Easy Led vc-c04

29.9.2020

 

Testovali jsme zajímavý nosič na kouli. Pojme sice jen dvě kola, zato jeho nosnost je tak velká, že nemá problém ani s těžšími sjezdovými speciály nebo elektrokoly a manipulace s ním byla opravdu velmi jednoduchá a intuitivní. Samotný nosič je pěkně lehký a skladný a světla jsou diodová. Samá pozitiva. Nosič takzvaně „na kouli“, který má pojmout i dvě kola nebo elektrokola – to už člověk čeká pořádnou bytelnou konstrukci a „kus železa“. První překvapení čeká na uživatele už při vybalování z krabice – nosič váží jen něco málo přes 12 kg, což je pocitově hodně málo. Je to prostě lehké.

Složený nosič sám stojí, jako by mu nebylo nikdy nic přirozenějšího, tedy i skladování v přeplněné garáži není problém, konstrukci není třeba o něco opírat nebo někam zapřít, stojí sama. Složený měří pouhých 250x740x510 mm, a to je vážně „nic“. To je druhý kladný zážitek. Třetí se dostaví při snaze poprvé nosič upevnit na kouli. Je to tak snadné a intuitivní, že nepotřebujete žádný návod. Cvak, konstrukci rozepřít a je to tam, samotné rozevření je oním upevňovacím mechanismem, žádná páka, žádné složitosti. Stačí uzamknout klíčkem a jede se. Výrobce deklaruje nosnost až 30 kg na jedno kolo. No, tak to už by muselo být opravdu kolo s velkým K, nebo spíš elektrokolo. Ale vzepřít těžké elektrokolo a umístit přesně do ližin, to už chce docela páru. A když vezmeme v potaz, kdo je typickým uživatelem elektrokola – postarší, možná lehce imobilni občan, bude ta manipulace složitá. Ve dvou to jde snadno, pomohly by nájezdové kolejničky (lze je od téhož výrobce dokoupit).

Ližiny, či spíš jakési plastové kapsy pro pneumatiky jsou široké 57 mm, proto se do nich vejde i hrubý vzorek sjezdových pneumatik. Nosič je určen pro dvě kola, přičemž především umístění toho druhého (vnějšího) může být v případě, že jeho rám má složitější konstrukci s tlumičem nebo ne úplně standardním tvarem trubek, trochu rébus. Vyřeší jej posouvání ližinami po kolejnici tak, že druhé kolo lze výrazně vyosit a posunout. Nenašli jsme ve svém okolí kola, která by na nosič upnout nešla, což je možné přičíst právě posuvným ližinám. Ale máte-li rám složitější nebo hodně maličký, raději sami předem vyzkoušejte, jestli tam jde.

Upnutí rámů do úchytů je už standardní operací, úchopy lze samozřejmě uzamknout. Jediné, s čím se manipuluje maličko hůře, jsou upínací plastové řemínky, jimiž se kola fixují v ližinách. Jakou silou je dokážete utáhnout rukou, tak budou utažené. Klik systém, kdy klikáním přezkou v protipohybu řemínek zoubek po zoubku utahujete, by byl o maličko pohodlnější a síla upnutí výrazně větší.

Za zmínku stojí ještě atraktivní osvětlení pomocí řady led světélek a výklopná registrační značka. Nezapomeňte ji otočit do správné polohy, jinak nosič dobře nesložíte. Nosič lze zakoupit za cenu 10 800 Kč/400 euro.

(mr)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu