Nezapomenutelný zážitek na rozbahněné Mlýnici

25.9.2017

Kdo dorazil v sobotu do Klokočůvku u Oder a nebál se postavit na start některé z tras předposledního závodu Kolo pro život 2017, zaslouží několik palců nahoru. Rekreační středisko Spálovský mlýn u Klokočůvku ponořené v malebném údolí zahaleném do pestrých podzimních barev přírodního parku Oderské vrchy přivítalo svým sedmnáctým ročníkem čtrnáctý díl seriálu Kolo pro život. A tím končí idylka. S trochou ironie by se dalo slavit, že po dlouhé době vyšlo počasí přesně podle norské předpovědi, která hlásila na celou sobotu déšť a chladno kolem 10 stupňů. Všichni tak dopředu mohli počítat s tím, že prášit se rozhodně nebude. Naopak, ti, co Oderskou Mlýnici v minulosti jeli vícekrát, jistě vědí, že za mokra je zdejší trať opravdový balzám pro pleť a pohroma pro všechno ostatní. Přesto se těmito podmínkami nenechalo odradit téměř 1300 ryzích bikerů, bikerek a bikerčat, které opravdu jen tak něco nerozhází.

 

Nutno dodat, že situace se možná nemusela zdát až tak kritická, dokud člověk nedorazil přímo do dějiště závodu. Už během parkování na podmáčené louce se u řidičů objevovaly první pochybnosti, zda bude mít jejich vůz dostatečnou brodivost i pro odjezd. Ukázalo se, že oprávněné. Ještě poměrně snadná byla cesta k prezentačnímu přívěsu, který stál na tvrdším podkladu, takže těm šikovnějším se podařilo vyzvednout si číslo suchou nohou. Horší situace byla u zbytku koloproživotního městečka, které plulo uprostřed velké bahenní laguny, kde pohyb vyžadoval zvýšenou ostražitost. Naštěstí byla kolem připravena spousta nafukovacích reklamních bran a bannerů, které šly použít jako záchranné prostředky pro uvíznuvší. Jindy hlasitý spíkr byl v sobotu ráno netradičně zamlklý, zřejmě nikdo nevěřil, že by v tomhle opravdu někdo přijel závodit. Brzy se ale areál začal plnit nejen závodníky, ale také tradičními hlasitými fanoušky s bubny a řehtačkami, bylo jasné, že se Oderská Mlýnice roztočí počasí nepočasí podle plánu. ČT 😀 Junior Trophy odstartovala v 9:00 na louce za areálem, kde se udatné děti vrhly do boje s podmáčenou tratí. Báječná fanouškovská kulisa však dala zapomenout na jakékoliv nepohodlí a všichni si slalom a driftování mezi kolíky a kapkami deště náramně užili.

Startovní koridor hlavního závodu trasy B na 56 km s převýšením 1192 m se plnil poněkud neochotně, ale o to víc byl plný bojovníků odhodlaných se postavit všem nástrahám na trati. Takže nic nebránilo tomu, aby se v 11:30 ozval startovní výstřel a peloton se vydal ve stopách Škody Kodiaq na trať. Prvních pár rychlých kilometrů bylo ještě po asfaltu, poté se již všichni dočkali pravých nefalšovaných bahenních lázní. Jemné řídké bahno oderského typu je vhodné zejména pro léčbu kožních chorob a revmatizmu. Bohužel, při terapii během závodu se málokdo vyhne doporučené aplikaci pouze na kůži a poté trpí nežádoucími vedlejšími účinky zejména při zasažení očí a komponentů jízdních kol. Navíc při jízdě v háku na větrných místech dostává pacient kromě doporučeného množství bahna ze svého předního kola navíc druhou dávku od zadního kola před ním, takže hrozí i předávkování. Naštěstí vedlejší účinky zdejšího bahna nejsou až tak silné, řídké bahno nezalepí bikerské stroje tak, aby přestalo fungovat řazení nebo se dokonce přestala točit kola.

Také trať byla díky několika novým úpravám i přes drsné podmínky celá sjízdná v sedle a díky bahnu i o něco zábavnější, než obvykle. Co ale nikdy nezklame nezávisle na počasí je tradiční kopec Mlýnice nacházejícím se na 22. kilometru při prvním průjezdu areálem závodu. Ještě před chvílí mnozí zkřehlí a bahnem obalení, demotivovaní závodníci jsou díky atmosféře hodné věhlasných světových podniků najednou opět plni sil a prudký asfaltový kopec vydupou s úsměvem na rtech. Povzbuzování zdejších skvělých fanoušků, bubny, řehtačky, trumpety by uslyšel i hluchý a naopak, slyšící jsou hluší ještě pár kilometrů za Mlýnicí. Průjezd tímto místem je zkrátka nezapomenutelným zážitkem za jakéhokoliv počasí a perfektně namotivuje do celé druhé poloviny závodu.

Tentokrát to opravdu byla potřeba, poslední kilometry už se zdály být nekonečné. Zdaleka vyhráno však ještě nebylo ani ve chvíli, kdy byl areál závodu na dosah. Poslední zbytky sil vysála z bikerů cílová bažinka, která byla po opakovaných průjezdech několika stovek závodníků velmi kvalitně našlehaná. Napínavý bahenní zápas zde o celkové vítězství svedl Pavel Boudný s Martinem Stoškem, za nimiž v těsném závěsu dorazil Matouš Ulman. Mezi ženami bláto nejlépe sedělo Barče Průdkové.

Trasa C na 33 km s 837metrovým převýšením odstartovala s malým časovým posunem až v 13:00 a vydala se hned ze startu přímo do kotle na Mlýnici. Závodníci tak byli ušetřeni rozjetí v dešti, protože do varu se díky atmosféře dostali prakticky ihned. Výhodou bylo, že čísla i obličeje byly pro fanoušky na Mlýnici ještě rozeznatelné, protože jejich majitelé neabsolvovali zaváděcí maskovací okruh jako trasa B. O bahenní lázně ovšem nebyl ochuzen nikdo, trasa se totiž poté vydala stejným směrem, kam vedly úvodní kilometry Béčka, jehož účastnící byli tou dobou již na druhé části okruhu. Díky tomu se také omezil nepříjemný souběh tras. O vítězi na trase C rozhodla také až cílová bažinka, nejrychlejší byl Dominik Starý, z žen potom Lucie Punčochářová. Na start nesoutěžní trasy D – Fitness jízdy měřící 13 km s převýšením 350 metrů se i přes nesoutěžní charakter postavilo několik desítek hrdinů, což dokazuje, že i v tomto počasí si lze jízdu na kole užít. Trasa vedla od areálu závodu skrz statek Františkův dvůr a poté přes Klokočov zpět.

V cíli bylo v permanenci cokoliv, čím ze sebe závodníci mohli dostat všudypřítomné bahno. Mytí kol jelo naplno, sprchy s opravdu teplou vodou byly spásou a pračky v prádelně Whirlpool zažívaly horké chvilky. Kromě tradičních teplých jídel byly k dispozici i další místní sladké i slané speciality, které si za náročný závod zasloužil úplně každý.

Dne 23. září byli v Klokočůvku vítězi opravdu všichni, kdo dokončili. Zároveň zaslouží uznání i pořadatelé a servisní tým KPŽ, kteří i v takovýchto podmínkách celou organizaci perfektně zvládli. Podle ohlasů na facebooku věříme, že se letošní Oderská Mlýnice na všech podepíše jen pozitivně v podobě silných zážitků a příští týden na zavírák KPŽ v Novém Městě na Moravě budou všichni zas v plné síle a počasí se stejně jako v případě Mlýnice nesekne, a nabídne konečně dlouho očekávané babí léto.

(tz)

foto archiv

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu