Nejnovější silniční přilba POC se jmenuje Procen Air

před 3 týdny
Zaznamenali jste, že od začátku sezóny 2024 World Tour se řada jezdců objevuje v nové přilbě, která má výrazně specifickou aerodynamiku? Dnes už můžeme říct, že jde o novinku od švédské společnosti POC. Model Procen Air v sobě spojuje dlouholeté zkušenosti značky vysoce zaměřené na bezpečnost a intenzivní spolupráci s jezdci a výkonnostními experty stáje EF Pro Cycling. Jaká je novinka pro silniční cyklistiku v detailu?

Podle POCu, výrobce, který se postaral už o několik revolučních řešení v oblasti přileb a chráničů, nebylo výzvou jen vyrobit rychlejší silniční přilbu. Bylo také potřeba, aby jezdcům pomohla zlepšit jejich výkon při dlouhých dnech v dynamickém, rychle se pohybujícím pelotonu, zlepšila jejich vidění, vnímání zvuku a ochránila je v případě pádu. Výsledkem této práce je model Procen Air, který má dle informací přinést takovou úsporu wattů, jako je tomu u přileb pro časovku.

 

 

Výkonný ředitel společnosti EF Pro Cycling Peter Schep děluje: „Poté, co jsme vyvinuli techniku umožňující lepší proudění vzduchu skrz aerodynamickou „časovkářskou“ přilbu Procen, řekli jsme si: „Koukej! Tohle vyřeší spoustu našich omezení“. V tu chvíli jsme mohli rychle přeřadit na vyšší rychlost a tuto výzvu jsme přijali. Pak už chtělo jen doladit dostatečné chlazení jezdce, zlepšit jeho zrakové a zvukové vnímání, aby věděl, co se děje za ním a kolem něj. Bezpečnost je vždy na prvním místě. S tímto vědomím jsme mohli vyvinout tuto přilbu. Rozhodně je výrazně rychlejší.”

 

 

Proudění vzduchu je inspirováno modelem Ventral

POC velmi dobře ví, jak klíčové je pro jezdce a výkon dobré odvětrávání. Otvory v přední části přilby Procen Air proto odvádějí vzduch z vysokotlaké zóny, což snižuje stagnaci vzduchu a jeho další odpor, kterým jezdec projíždí. Vzduch je veden skrz přilbu tak, že vytváří Venturiho efekt uvnitř konstrukce helmy. Tento princip je znám z modelu POC Ventral, který dokázal, že proudění vzduchu dokáže velmi dobře podporovat ventilaci a chlazení. To se pozitivně podepisuje na výkonu přilby i jezdce.

 

 

Nový zorník pro maximální periferní vidění

Procen Air definuje také nový zorník, který má jezdci zajistit maximální periferní vidění. Design zorníku (technologie Clarity) má umožnit jezdci rychleji reagovat na všechny okolní podněty závodu a na ruch zběsilého pelotonu. Zorník navíc využívá nový systém magnetického uchycení. Díky tomu ho lze snadno nasadit nebo sejmout a uchytit na další magnety, které se nacházejí v zadní části přilby. Výrobce uvádí, že u toho není nutné dotýkat se samotné optiky. Magnetická “garáž” v zadní části Procen Air je dále navržena tak, aby zorník nepřekážel jezdci v zastrčené nebo aerodynamické poloze.

 

 

Snížená turbulence a pozornost na pohodlí

Švédský výrobce si dal záležet také na tom, aby podpořil prostorové vnímání závodníka. Proto bylo místo, kde přilba zakrývá uši, konstrukčně řešeno tak, aby snižovalo turbulence. Polootevřená konstrukce tak podle POCu způsobuje, že většina jezdců bude s Procen Air slyšet lépe. Protože je pro udržení pozornosti zásadní také pohodlí a přizpůsobení přilby na hlavě, má nový silniční model promyšlený systém nastavení obvodu. Ten má každému jezdci pomoci najít správnou pozici helmy na hlavě.

 

 

Zvýšený výkon díky aerodynamice

Vývoj přilby se neobešel bez rozsáhlého testování. Při porovnání se zavedeným a velmi rychlým modelem Ventral dle dostupných údajů vykázala přilba Procen Air výrazný nárůst výkonu, který se obvykle pohyboval od 5 W při nízké rychlosti do 18 W při vysoké rychlosti (cca 30-60 km/h). Že je přilba rychlá dokázal například Alberto Bettiol se svým sólovým únikem, který ho v březnu 2024 dovedl k vítězství na klasice Milán – Turín. Alberto zaútočil 30 km před cílem a zbývající vzdálenost ujel za 39 minut.

 

 

POC Procen Air – fakta o novince:
  • testováno ve větrném tunelu a na silničních závodech
  • Venturiho efekt zlepšuje chlazení uvnitř přilby
  • aerodynamicky a zvukově optimalizované kryty uší
  • magnetický zorník a úložný prostor
  • optimalizovaná lehká vložka EPS poskytující ochranu při nárazu
  • spodní partie přilby z materiálu EVA pro větší pohodlí
  • zorník s technologií Clarity Road zvyšuje kontrast a vnímání barev
  • barvy: Hydrogen White, Uranium Black Matt
  • hmotnost 350 g (vel. M)
  • doporučená MOC: 10 190 Kč/400 €

 

 

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu