Moravský otvírák KPŽ se vydařil – na nových tratích padl účastnický rekord

2.5.2018

Po úvodním otvíráku kápéžetkové sezóny v Dobřichovicích si organizátoři a bikeři vyhlídli jako svůj druhý cíl vlídnou Moravu. Již 4. ročník Hustopeče AGROTEC Tour ŠKODA AUTO byl na programu uplynulou sobotu 28. 4. 2018. Ani druhý závod seriálu se svou účastí nechtěl nechat zahanbit a odpovídal tomu i počet předem přihlášených, které podpořila za krásného počasí ještě pěkná řádka příchozích na místě a celkem se na závody přihlásilo přes 1600 bikerů. Hustota obyvatel Hustopečska tak rázem markantněji vzrostla o pěknou řádku cyklonadšenců a cyklozvědavců, natěšených na novopečené trasy.

Od samého rána to v zázemí areálu společnosti AGROTEC pořádně žilo. U prezenčního vozu to vypadalo jako ve včelím úle. Přicházející závodníci se ukázkově řadili u jednotlivých otvorů, aby si vyfasovaná čísla mohli co nejdříve připevnit na řidítka. Ti nerozhodní stále ještě dumali, kteroupak z nabízených tras si dnes pilně odmakají. Z hlavního pódia se ozýval vysoký a pisklavý hlas a zněl, jako by se měl každou chvilku rozhihňat. „Kdooo se bóójí vlka, ať zvedne ruku…hihi…“, snaží se Balonkový klaun získat pozornost všech dětí.

Právě jim a jejich závodům ČT Déčko Junior Trophy patřilo celé dopoledne. Na dokonale posekaném zeleném travnatém okruhu se tu postupně vystřídaly všechny věkové kategorie dětí, včetně těch nejmenších na odrážedlech. Roli hlavních rozhodčích se ujaly večerníčkové postavy Křemílek a Vochomůrka podporování občasnou asistencí oranžového obra tyranosaura rexe, aby dohlédly na regulérnost a hladký průběh závodů a odevzdaly medaile všem dokončivším.

A kdo se nebojí královské trasy B (56 km, 1.390 m), ať zvedne ruku. Tu nakonec zvedl více než pětisethlavý dav a úderem 11:00 vyrazil polykat přidělené kilometry a rvát se konečně o body. Předstartovní zdravici obstarali slavnostně naladění starostka města Hana Potměšilová a generální ředitel společnosti AGROTEC Martin Rada. Pár set metrů po startu se u tunelového podjezdu pod D2 utvořil klasický špunt snažící se co nejrychleji dostat na druhou stranu. Po vjezdu na polní cestu se vytvořil hustý prachový oblak s minimální dohledností ani ne pár metrů, takže rozeznat svého konkurenta hned zkraje, nebyl snadný úkol. Nově vymyšlená trasa kopírovala po většinu času známou vinařskou stezku Krajem André, ležící v oblasti Modrých hor, do níž spadá pětice vinařských obcí v čele s městem Velké Pavlovice. Oku lahodící krajina přímo vybízela k rozhlédnutí do rozkvetlých ovocných sadů či precizně upravených řádků vinic, a nebo k zastavení se na deci jiskrného moku.

První vleklejší stoupání polní brázdou na sebe nenechalo dlouho čekat. Na rozjezd fakt slušný a pro školácké přepálení a zatavení se jako stvořené. Za odměnu jste si mohli vychutnat neobvyklou disciplínu. „Obří slalom“ na svém kole po nejníže položené sjezdovce v ČR. Každý si ho užil po svém. Někdo ukázkově plužil, jiný to vzal s rozjezdem a držel se hesla „Mein taktik zkusit šůšn!“, ostatní raději po svých. Originální zážitkové místo tzv. Birell segment pokračoval průjezdem Němčičkami, zakončený strmým výšlapem k první rozhledně na trati Kraví Hora (272 m), odkud už bylo možné spatřit Novomlýnské nádrže a siluetu Pálavských vrchů.

V pravé poledne se po stopách delší trasy vydali i závodníci se žlutými čísly. Ani Trasa C (35 km, 825 m) nebyla ochuzena o adrenalinovou sjezdovku a nějaké ty kopce. Odpočinková pasáž kolem farmy Ovčí terasy dávala alespoň na chvíli zapomenout na to, co jezdce ještě čeká. Zatímco se jim trať u Horních Bojanovic půlí, „Béčkaři“ pokračují pokořit další rozhlednu, tentokrát Nedánov (368 m). Její tvar připomíná přesýpací hodiny – symbol času. Právě nedaleko odtud se měřil mezičas. Nejdelším výšlapem na Holý vrch (401 m) bylo pro tentokrát všem kopcům amen. Poslední pohled na zříceninu hradu Děvičky pod vrcholem Pálavy a následný střemhlavý sešup až k podjezdu pod dálnicí. Závěrečné kilometry po poli spíše připomínaly jízdu po písečné pláži kdesi v Karibiku a mísili se na ni všichni cyklisté včetně těch z D – Fitness jízdy a dětí ve věku 8 – 16 let jedoucí svůj premiérový ČD Cargo Junior Trophy Marathon.Totálně vyšťavení s cílem na dohled ještě zařadit to nejtěžší, co je k mání, závěrečným spurtem přelétnout brdek a pak už uhánět do koncové brány. Cílovou pásku protínají bikeři s plnou nádrží zážitků, jež se nám znovu vybavují při baštění vybraných specialit z kuchyně cateringu KPŽ v chillout zóně. Sprchy a wapky v DEPu Kooperativy i prádelna Whirlpool jely na plné obrátky, prachu zbavení účastníci mnohdy i se svými ratolestmi obdivovali vystavené bagry a traktory nebo divadelní um herců z Divadla Koráb. Lahodná mandlovice tekla proudem, spokojené děti pobíhaly s pomalovanými obličeji a na výbornou točenou zmrzlinu se stála fronta.

Absolutním mužským vítězem hustopečského podniku se stal Jan Škarnitzl (SRAM MITAS TREK), pro něhož to bylo první letošní prvenství v rámci KPŽ a jak sám potvrdil, díky našlapanému programu zároveň zřejmě poslední. Na stupních vítězů ho doplnil druhý Martin Stošek (Symbio+CE Energy), třetí Filip Rydval (Alltraining.cz), který dalším třetím místem po Trans Brdech potvrdil, že se nejednalo o náhodu. Velké stupně doplnil Matouš Ulman a Matěj Průdek. Ženskou kategorii ovládla Jana Pichlíková z Erste Premier Petr Čech MTB Team, která na své pronásledovatelky Kateřinu Drhavou a Natašu Hnátkovou najela více než úctyhodných 11, respektive 16 minut.

Ideální počasí ukázalo tu nejvlídnější azurovou tvář, rtuť teploměru pomalu šplhala k 25°C, jen ten vítr byl o něco silnější. Pořadatelé poučeni z nešvaru minulého týdne, neponechali tentokrát nic náhodě a trasy závodu doslova obsypali informačními cedulemi, směrovkami a plastovými fábory a vyslali na sporná místa maximum regulovčíků. Za to jim patří velký dík. Příští víkend si dává KPŽ pauzu. Nečerpejte síly, dobře potrénujte a za 14 dní se těšíme na viděnou ve škodovácké baště – Mladé Boleslavi.

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu