Legendy míří na Tour, kam je režim nepustil

18.6.2021

Nepropustná železná opona, kterou nejen kolem cyklistiky vystavěli komunisté, jim ten sen zabarikádovala. Teprve letos, dlouhé dekády od vrcholných let jejich kariéry, nakouknou legendy československé cyklistiky do „kuchyně“ závodu, který znaly jen z časopisů. Jan Smolík, Antonín Bartoníček a Jiří Škoda míří na Tour de France.

Patřili k superstars amatérského pelotonu, ve své době vítězili ve významných závodech a taky v tom, kterém se přezdívalo Tour de France východu. Nikdy však nedostali příležitost potvrdit status výjimečnosti na té pravé, třítýdenní a slavné.

V období socialistického Československa nestačilo být jen nejlepším cyklistou, politika měla větší slovo. Takže ani ti nejlepší tuzemští cyklisté s mistrovskými tituly a etapovými vavříny ze Závodu míru na kontě nedostali nikdy příležitost změřit síly s profesionály v pelotonu „Staré dámy“.

Škoda Auto, dnes hrdý partner všech cyklistů a hlavně zeleného trikotu v nejslavnějším závodě světa, chce v rámci kampaně Vy patříte na Tour! legendám české cyklistiky, které by se za běžných okolností nepochybně ucházely o ikonické trikoty nejslavnějšího závodu, s odstupem dopřát místo v pelotonu Tour.

Jan Smolík je ve svých 78 letech nejstarším českým žijícím vítězem Závodu míru. V roce 1964 se stal jeho historicky nejmladším vítězem, když v tomto ročníku vyhrál 3 etapy. Celkově vyhrál 6 etap a 20 etap Závodu míru odjel ve žlutém trikotu lídra.

Jan Smolík

Fenomenální spurter Antonín Bartoníček byl společně se Smolíkem druhým nejúspěšnějším československým cyklistou se šesti etapovými výhrami ze Závodu míru. Ovládl také závody Kolem Slovenska, Kolem Skotska či Kolem Anglie. Letos byl uveden do Síně slávy Českého svazu cyklistiky.

Antonín Bartoníček

Nejlepší československý cyklista přelomu 70. a 80. let Jiří Škoda dokončil Závod míru jednou na 4. a dvakrát na 5. místě. V roce 1984 získal cenu pro nejlepšího amatérského cyklistu světa, když dojel druhý v etapovém závodě Tour de l´Avenir. Majitel bronzu ze závodu družstev na OH 1980 a majitel bronzu z mistrovství světa měl skvělou pověst i mezi profesionály na Tour de France, nikdy však nedostal povolení změřit s nimi síly.

Jiří Škoda

Slavní cyklisté minulosti budou mezi účastníky zážitkového zájezdu, který pořádá česká škodovka, během nějž podniknou ranní vyjížďku s bývalým vítězem Tour Andym Schleckem, jízdu uvnitř závodního pole v doprovodném voze, let vrtulníkem nad pelotonem nebo finiš etapy.

Škoda Auto je generálním partnerem Tour de France od roku 2004 a i tentokrát dodá pořadatelům flotilu 250 vozů včetně ředitelského vozidla ENYAQ iV. Kromě toho sponzoruje zelený trikot pro vedoucího jezdce v bodovací soutěži a působí i jako partner oficiální aplikace Tour de France. Celkový vítěz závodu zvedne v cíli na Champs-Élysées nad hlavu trofej z českého křišťálu, kterou už pojedenácté navrhl vedoucí interiérového designu Škody Peter Olah.

Foto: WeLoveCycling

Legendy československé cyklistiky o zapovězené Tour:

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu