Kupkolo.cz MTB Trilogy – 21. ročník

28.4.2022

Jediný etapový závod horských kol a enduro na území Česka letos vstoupí do druhé dekády. Jubilejní 10. ročník úspěšně proběhl v roce 2021, a to i přes nepřehlednou situaci ohledně restrikcí C-19 a možnosti příjezdů zahraničních účastníků. Těch se loni na start postavilo více než padesát, ale organizátoři věří, že cizinců na startu v roce 2022 opět přibude. „Určitě nám loni chyběli závodníci z Polska nebo ze Španělska, které jsme byli zvyklí ve startovní listě vídat,“ doplňuje ředitel závodu Véna Hornych.

Závod odstartuje 1. července a jeho zázemí bude již tradičně v parku v Teplicích nad Metují. Slavnostní vyhlášení celkových výsledků proběhne 5. července. „Pro závodníky budou opět připraveny plochy, na kterých budou moci parkovat, stanovat či kempovat. Samozřejmě mohou využívat ubytovacích zařízení v Teplicích nad Metují a jeho okolí,“ za organizátorský tým vysvětluje Lenka Kráčmarová.

Loňský jubilejní ročník doznal dvou zásadních změn – závod se rozrostl o jednu etapu, tudíž závodníci absolvují 10km prolog a čtyři zhruba 70km etapy. Druhou změnou, kterou ale závodníci necítí tak intenzivně, je zapsání závodu do kalendáře UCI (Mezinárodní cyklistická unie). Závodníci tak mohou na domácím závodě získat tzv. UCI body, podle kterých jsou hodnoceni ve světové cyklistické ranklistině. V letošním roce bude do kalendáře zapsán i závod enduristů, nejen maratonců, jak tomu bylo v loňském roce. „Možnost získání UCI bodů by mělo přilákat další zahraniční závodníky,“ slibuje si od zapsání do mezinárodního kalendáře organizátorka Martina Chrástková.

Oproti původnímu tříetapovému formátu, který provázel závodníky po česko-polském pohraničí od Vraních hor přes Góry Javorzie a Sowie či Broumovské stěny až k horám Orlickým, závodníci ve čtvrté etapě zavítají na Trutnov Trails. A poslední den závodu si „odpočinou“ na upravených trailech, když předchozí dny stráví v panenské surové přírodě Broumovska. Závodníci na trati A ujedou 292 km a nastoupají téměř 11 000 m. Letos se organizátoři rozhodli i pro ženy elite vypsat trať B a věří, že se jich do této kategorie přihlásí víc, neboť varianta A je opravdu velmi náročná.

Kupkolo.cz MTB Trilogy není závod jen pro dospěláky. Svůj etapový závod si vyzkouší i malé cyklistické naděje, a to od těch nejmenších na odrážedlech. Děti závodí primárně v parku v Teplicích nad Metují, jen ti nejstarší ze žákovských kategorií vyrazí na Céčkovou trať. Kupkolo.cz MTB Trilogy – KIDS, jak se dětské závody oficiálně nazývají, čítají čtyři etapy, jen prolog pro děti závodící v parku nemají.

Podle Martiny Chrástkové se závodníci mohou přihlásit do dvou závodů: maraton a enduro. „Maratonci, kteří absolvují trať ze startu do cíle co nejrychleji si mohou vybrat ze tří tratí: A–Extreme, B–Moderate a C–Easy. Pro enduristy jsou vypsané jen první dvě tratě: A–Extreme a B–Moderate. Jejich výsledné umístění se počítá ze součtu časů tzv. eRZet, které jsou měřené. Úseky mezi eRZetami musí závodníci absolvovat svými silami, většinou jedou opravdu „vejletním“ tempem,“ dodávají organizátoři. Kromě kalendáře UCI je závod také zařazen do seriálu Prima Cup a je též součástí Českého poháru maratonu horských kol.

Novinky, aktuality a info k závodu najdete na webu www.mtbtrilogy.com, sledovat můžete Facebook závodu: www.facebook.com/mtbtrilogy či Instagram www.instagram.com/kupkolo.cz_mtb_trilogy

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu