Kellys 2020 se opřel do voltů i wattů

3.9.2019

Pro prezentaci kolekce 2020 si slovenský Kellys zvolil Špindlerúv Mlýn, možná i trochu symbolicky, protože image značky se v posledních letech profiluje výrazně sportovně, a to nejen díky úspěšným jezdcům sjezdového Kellys Factory Teamu, ale i důrazem na celoodpružené i pevné biky určené do nejtvrdších podmínek. Začněme zdaleka ne v kompletním přehledu novinek právě jimi.

Celoodpružené MTB jsou identické s rokem 2019, všechny ve verzi 1×12, modely Swag 10 a Thorx 10 s řazením Sram, nejvyšší model Swag 50 a Thorx 50 spoléhají na novou sadu Shimano. Značka se soustředí na kvalitní spolupráci rámu s pružícími elementy, proto si nechává ladit tlumiče přímo na specifikaci rámu. Ráfky jsou širší a připraveny na bezdušové provedení, u enduro top modelu Swag 50 zůstává osvědčený citlivý pružinový tlumič.

Sjezdové biky mají stejně jako endura a trail biky stejné specifikace s rokem 2019, došlo však k přidání velikosti M pro 29“ kola a úpravě geometrie rámu. Vedení k zadní brzdě je nyní vně vzpěry pro jednodušší manipulaci. Sjezdový Noid 70 má novou designová úpravu rámu, na leštěný hliník je nanesen speciální lak obsahujíc 20 % černé barvy, což vytváří industriální efekt.

U HT minulý rok novinka iCAD karbon, kombinace vláken řady 8000 s výrazně vyšší tuhostí, je na nich stejně jako na silniční sérii URC použito pouze jedno lakování, grafika se dotvoří pouze nálepkami. Výrobně jednodušší a na chyby méně náročné řešení se osvědčilo se, jako další bonus je nižší hmotnost rámu.

Pro uživatele příjemným zjištěním je, při specifikaci dílů se bral ohled na velikost rámu, a to jak volbou odpovídajícího rozměru kola, kdy velikosti S a M získáte s koly 27,5“ a velikost M a L s koly 29“, tak i volbou komponentů vhodné velikosti. Například šířka řídítek, délka představce a sedlovky zohledňuje velikost rámu, kolo tedy „roste“. Série Gate zůstala na hliníkových rámech a kolech 29“, vrcholný 90 je s pohonem 1×12, pokud jde o gravel kola, typ Soot 50 dostal novou sadu Shimano GRX.

Není překvapivé, že se kolekce e-kol Kellysu rozrostla, překvapivý je ale skok z letošních devíti modelů na 23 v sezoně příští. Fully s rozměrem kol 27,5“ mají tři zástupce, vrcholným je Theos i90 s řazením Shimano XT Di2, osvědčeným motorem Shimano Steps E8000 a pružením Fox 160/150 mm, Theos i70 má mechanickou klasiku XT, motor Shimano Steps E7000, pružení RockShox Yari 160/150 mm, třetí do party je dostupnější Theos i50 s řazením Deore, motorem Shimano Steps E7000 a pružením RockShox 150/150 mm. Baterie Kellys má kapacitou 630 Wh, je umístěna ve spodní rámové trubce a její vyjmutí je možné pouze po demontáži motoru. Rám má tak být dle vyjádření výrobce maximálně tuhý. Baterii se stejnou kapacitou mají i hardtaily série Tygon, a to konkrétně model 70 (Shimano XT/SLX, motor Shimano Steps E8000, RockShox Revelation RC 120 mm) s rámem umožňujícím montáž obou rozměrů, a také model 50, který je ve shodném vybavení možno získat jak v 29“ provedení, tak jako 27,5“.

Dostupnější Tygon 20 a 10 (oba 29“) mají baterii Kellys 504 Wh, přičemž u „dvacítky“ zásobuje energií motor Shimano Steps E7000 a u „desítky“ tichý motor Panasonic GXO s maximálním krouticím momentem až 90 N. Dámská série nazvaná Tayen má upravený rám respektující specifika ženské postavy. Vrcholný typ 50 je ve dvou rozměrech kol, oba mají baterii s vyšší kapacitou 630 Wh. Motor Panasonic je použit na modelu Tayen 10. Série Tygon i Tayen má také baterii ve spodní rámové trubce dostupnou po vyjmutí motoru. Trekingové modely mají baterii umístěnou blíže těžišti pro lepší ovladatelnost, pod označením E-Carson naleznete pánské modely, E-Cristy je dámská série. Zajímavým počinem je série Estima, tedy unisex modely kol s nízkým nástupem, blatníky, osvětlením a nosičem, stojánkem, ale na kolech 28″.

.

Kellys jsou samozřejmě i doplňky ve více než dostatečném množství. Novinkou jsou brýle Cyclone v provedení half i full frame, rukavice dostaly šest nových modelů z výstelkami z paměťové pěny, brašny jsou vyrobeny z nylonového materiálu odolného vodě a otěru. Backpaking model Tanaya má nový systém upnutí na sedlo nasunutím na vzpěry. Příspěvkem k bezpečnosti jsou zadní brašny Space a KLS Slopper s červenými svítícími vlákny napájenými baterií, kterou lze dobíjet přes USB port. Děti mohou jezdit v integrální helmě, všichni pak s chrániči loktů a kolen obsahujícími novou pěnu, která po nárazu ztvrdne.

(ls)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu