Jan Bárta přestupuje do Elkov Author

28.11.2017

Nejlepší česká cyklistická stáj zná kompletní seznam posil pro příští sezonu. Mezi “nováčky” se skví jméno Jana Bárty, pětinásobného mistra republiky v časovce a účastníka Tour de France a Giro d’Italia.

Cíl královéhradecké stáje zůstává stejný, jako v předešlých sezonách: udržet postavení české týmové jedničky a výrazněji se prosadit na mězinárodní scéně. V té uplynulé si závodníci Elkov Author připsali na konto 29 pódiových umístění v rámci závodů UCI, 12krát přitom slavili vítězství. “S kalendářem, nabitým primárně zahraničními závody, nebude snadné nastoupit do všech podniků na domácí scéně. Byli bychom rádi, kdyby se naši závodníci ještě více prosadili na mezinárodní scéně a získali co nejvíce UCI bodů. Cílem je i pokus dostat se mezi tři nejlepší UCI kontinentální týmy a nominovat se tak na mistrovství světa v týmové časovce,” říká Vladimír Vávra, ředitel týmu Elkov Author.

Jan Bárta je suverénně nejkvalitnější posilou týmu. “Bereme ho jako výborného časovkáře. Jeho hlavním cílem bude nominace a dobrý výsledek na mistrovství Evropy a světa,” dodává Vávra. Smlouvu s 32letým cyklistou podepsal až do olympijského roku 2020. “Věříme, že pomůže vyjet České republikce účast na hrách v Tokiu a nejlépe se jich sám také zúčastní.”

Bárta se do Česka vrací po působění v týmu Bora – hansgrohe. Na první pohled to vypadá, že si přestupem z týmu nejvyšší kategorie do stáje Elkov Author, která má „jen“ statut kontinentálního týmu, pohoršil. Samotný závodník to tak rozhodně nevidí. “Sezónu 2017, která pro mě znamenala vlastně první rok v týmu nejvyšší kategorie World Tour, nehodnotím úplně jednoznačně. Paradoxně to pro mne nebyla taková výhra, jak by se mohlo zdát. Zázemí sice bylo vskutku profesionální, nicméně pro můj agresivní způsob závodění, účast v únicích, to byla věc, pro kterou v týmu už nebyl prostor. Zatímco v druhodivizních formacích jsem měl maximální podporu, sponzoři i vedení týmu byli nadšení z toho, jak je tým díky mému aktivnímu způsobu závodění výrazně viditelný, letos to bylo jinak,” říká Bárta. “Třeba na Giru jsem nejprve ve druhé etapě musel téměř sám desítky kilometrů stahovat únik soupeřů a v dalších etapách jsem se staral o nemocného sprintera Sama Bennetta. To mě stálo obrovské množství sil a byl jsem pak celé Giro skoro neviditelný. Chuť jsem si trochu spravil aspoň šestým místem v časovce. Jsem týmový hráč, chápal jsem svoje úkoly, ale měl jsem pocit, že moje práce neměla správnou odezvu u vedení týmu a pochopitelně ani u fanoušků. A to mi bylo líto. Celou svoji kariéru cítím jejich podporu a chci jim dokázat, že umím i vyhrávat.”

Přestup do týmu Elkov Author vnímá jako šanci znovu něco dokázat. “Vůbec nemám obavu, že bych se setkal s horšími podmínkami než dosud. Často trénuji s mým dlouholetým kamarádem a novým týmovým kolegou Aloisem Kaňkovským, takže od něj dost přesně vím, do čeho jdu. Kola i další vybavení týmu jsou na špičkové úrovni, na první soustředění v teple odlétáme za pár dní. Cením si i toho, že mi tým věří a nabídli mi delší smlouvu, než jen roční. Když jsem v roce 2010 nastupoval do Netappu, ani se mi nesnilo, že budeme jednou world tour tým, teď přicházím do Elkovu, který má také obrovský potenciál a já doufám, že budu jedním z hnacích motorů, který ho pomůže posunout dál.

Vedle zkušeného Jana Bárty je posilou Elkov Author také čtveřice mladíků. Duo Jakub Otruba a Matěj Zahálka přišlo z SKC Tufo Prostějov a Jan Rajchart z České spořitelny – Accolade. Polského vrchaře Pawla Cieslika nahradí krajan Piotr Konwa. “Matěj Zahálka má za sebou velmi dobrou sezonu. V kategorii U23 má velký potenciál a může bojovat i o mistrovství Evropy a světa. Jakub Otruba je podle nás velký talent, který za sebou má první rok mezi muži a předtím mezi juniory hodně vyčníval. Jan Rajchart se dosud věnoval horským kolům, ale my jsme ho viděli na letošní Vysočině a zaujal nás,” vysvětluje výběr mladíků Vávra.

Před začátkem sezony pečlivě skládá ředitel týmu závodní program. “Rádi bychom startovali na závodech Okolo Slovinska, Okolo Rakouska nebo na novém závodě v kalendáři, kterým je Deutschland Tour pořádaným společností A.S.O..”

Aktuálně v rámci přípravy odjíždí tým za pár dnů na soustředění ve španělském Calpe, kde stráví první polovinu prosince. Na stejné místo se pak vrátí v únoru a bude zde pokračovat v přípravě na novou sezonu.

(tz)

foto Jan Brychta/SPR media

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu