Gravity disciplíny se vyvinuly, tlumič RockShox Vivid také

17.8.2023
Neuplynulo ani pár týdnů od představení nového odpružení Sid a RockShox na nás sype další novinku. A to tlumič, který je určený hlavně pro sypání z kopce dolů. Ano, jde o legendární RockShox Vivid. Byl vyvinut tak, aby odpovídal všemu od sjezdu přes enduro kola a celoodpružená elektrokola s vysokými zdvihy. Podle jezdců, jako je třeba sjezdař Kade Edwards, to navíc má být první vzduchový tlumič, který uspokojí i ty, kteří vzduchovému odpružení na sjezdových kolech nemohli přijít na jméno. A my pojďme na celé představení.

Nový Vivid má fungovat tak, že nepoznáte, jestli vozíte pružinu nebo vzduch. Také má být mnohem odolnější, určený i pro nejnáročnější jezdce a závodníky. Přitom má jít o zcela všestrannou tlumící platformu s velmi intuitivní nastavitelností, což se může hodit naopak pro méně zkušené jezdce, na každé trati, v každém terénu. A hlavní slovo v tomto ohledu mají samozřejmě nově použité technologie.

 

 

TouchDown technologie udává hru

S technologií TouchDown, která představuje zcela nový systém tlumení, má být Vivid citlivější na polohu, ve které se nachází. Benevolentní v nástupu do zdvihu, vyrovnanější v dalších polohách, kdy je potřeba najít oporu pro velké nárazy a tvrdé dopady. Technologie TouchDown obchází kompresní tlumení generované hlavním pístem v prvních 10 % jeho dráhy. Aby bylo možné zvládnout složitý terén, dalších 70 % zdvihu Vivid funguje na kontrolovaném a stabilním kompresním tlumení. K přizpůsobivosti technologie TouchDown přispívá funkce Adjustable Hydraulic Bottom Out, která vám umožní vyladit posledních 20 % zdvihu odpružení přímo pro drsné nárazy.

 

 

Zvýšení kompresního tlumení před dorazem

U funkce Adjustable Hydraulic Bottom Out se ještě na chvíli zastavme. Zvýšit kompresní tlumení u konce zdvihu můžete i nemusíte využít. Záleží na vašich preferencích. Vše tlumiči sdělíte přes nastavitelný volič, který nabízí pět různých nastavení komprese pro přizpůsobení tlumení během tvrdého nárazu. Adjustable Hydraulic Bottom Out umožňuje širší rozsah ladění, než bylo u starších tlumičů Vivid možné. Tlumič tak lépe odpovídá dané kinematice každého celoodpruženého rámu.

 

 

Vysoce laditelná vzduchová patrona s technologií DebonAir

S novými patronami s technologií DebonAir jste se mohli setkat již při představení RockShox Sid 2024. Jde o vysoce laditelné vzduchové patrony, které přidaly na objemu. Díky tomu má nový tlumič poskytnout lineárnější, konzistentní pocit odpružení a zlepšit citlivost na malé nárazy. Vzduchová pružina na Vividu usnadňuje odtržení odpružení z klidu a zároveň přidává podporu uprostřed zdvihu a pohodlný odpor proti tvrdému dorazu na konci zdvihu. A samozřejmě můžete také přidávat tokeny a tím charakteristiku dál upravovat.

 

 

Prodloužení servisních intervalů

Velkou výhodou novinky má být i nižší nutnost servisu. Vivid podle koncernu Sram, kam RockShox spadá, spolehlivost a životnost dokonce zdvojnásobuje a prodlužuje rutinní servisní intervaly z 50 na 100 hodin, kdy byl v akci. Velký vliv na tyto schopnosti by mělo mít mazání Maxima Plush Dynamic Suspension Lube. Ideální pro každého, kdo chce víc jezdit, než trávit čas na stojanu v depu.

V nabídce najdete modely:

  • VIVID ULTIMATE (tlumení TouchDown RC2T, patrona Vivid s DebonAir technologií)
  • VIVID DH ULTIMATE (tlumení TouchDown RC2, patrona Vivid s DebonAir technologií)
  • VIVID SELECT+ (tlumení TouchDown RCT, patrona Vivid s DebonAir technologií)
  • VIVID SELECT (tlumení TouchDown RT, patrona Vivid s DebonAir technologií)
  • VIVID (tlumení TouchDown R, patrona Vivid s DebonAir technologií)

 

 

Vylepšení a nářadí pro balíček Vivid

Nový vzduchový tlumič přichází také s velkou podporou toho, co se úprav, vylepšení a servisování týká. Například z obyčejnějšího Vividu si můžete po koupi expanzní nádobky RC2T vytvořit Vivid Ultimate. Tím získáte externí nezávislé nastavení vysokorychlostní komprese či páčku pro otevření či uzavření tlumiče při šlapání. Pořídit si lze také sadu adaptéru uložení nebo speciální servisní nástroje a digitální vysokotlakou pumpičku.

 

 

připravil: Martin Kuška

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu