VELO: 5/2015

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 23.04.2015 Úvodník: NESDĚLITELNÉ NITERNO

Popis

FENOMÉN MĚSTSKÝ SJEZD
Jakkoliv je velký paradox kombinace terénního horského kola a asfaltu a betonu města, především v Jižní Americe je městský sjezd velice populární. Vyhlášeným závodům tu přihlíží až 30 000 diváků a přímý přenos v televizi jich sleduje na 15 milionů! Podívali jsme se této disciplíně na zoubek i proto, že se rozšiřuje také do Evropy.

 

GRINGOS & RAPIDOS
Na tři závody městského sjezdu letos do Jižní Ameriky vyrazilo i české filmařské duo Fullface productions, aby přiblížilo jejich atmosféru. Ale nejen to, aby zde také zdokumentovalo přípravný kemp jiného dua – Tomáše Slavíka a Filipa Polce, mimo jiné dvou aktuálně nejlepších jezdců city downhillu. Ani jejich vyprávění v květnovém Velu nechybí.

 

ROZHOVOR: TOMÁŠ SLAVÍK
ŘÍDÍTKA PŘED ZÁVODEM SEŘEZÁVÁM I TŘIKRÁT!

Tlumiče více natvrdo, pláště rovněž tak, před některými závody posunout představec nahoru, seříznout řídítka – a pořád nemít záruku, že se „vejdete na trať". S Tomášem Slavíkem jsme ale probrali mnohem víc než jen přípravu kola.

 

CAPE EPIC 2015
V ZÁKULISÍ VÍTĚZNÉHO TÝMU

Fotograf Michal Červený se s námi podělil o své zážitky z letošního dějství MTB etapáku Cape Epic a vy se díky jeho fotografiím a vyprávění můžete podívat, jak takový závod vypadá v zákulisí vítězného týmu ve složení Jaroslav Kulhavý a Christoph Sauser.

 

ROZHOVOR
FOTOGRAF MICHAL ČERVENÝ

Michala jsme nenechali jen povídat, ale také jsme mu položili řadu otázek nejen o specificích focení MTB etapáku v Africe – je to také například jediný oficiální UCI fotograf Světového poháru, ročně nalítá za závody i 150 000 kilometrů, sám na kole jezdí…

 

CRANKWORX
KULTOVNÍ FESTIVAL NA DALŠÍM KONTINENTU!

Zrodil se ve Whistleru, vyrostl v největší a nejrenomovanější MTB festival vůbec. Stačí říct jediné – Crankworx! Následně expandoval do Evropy (Francie) a letos také na Nový Zéland. Měli jsme tu svého reportéra, který vám zprostředkuje skvělou atmosféru tohoto nádherného divadla.

 

RB BANDIT POPRVÉ V TESTU!
České RB představilo další milník ve své historii – enduro model Bandit. Ten se jménem vrací k počátkům značky. Byli jsme první, kdo měl šanci zkusit, jaký potenciál v sobě tenhle 160mm bike skrývá. A pozor – RB jeho prostřednictvím poprvé vsadilo na „virtuál"!

 

JAK SE RODÍ ČESKÝ FULL
RB Bandit jsme ale nejenom otestovali. Měli jsme totiž možnost sledovat jeho zrod od prvních návrhů, od prvního prototypu po další. Bylo zajímavé pozorovat, na co konstruktéři naráží, s čím se potýkají, co znamená, když se jedna cesta neosvědčí, jaké jsou návraty na začátek…

 

ALJAŠKA
NEVYPOČITATELNÝ IDITAROD TRAIL INVITATIONAL

Čech Pavel Richtr stanul již potřetí na startu extrémního závodu, letos jako jediný Čech. Stejně tak letošní podmínky lze označit za extrémní – voda, bláto, mráz, sněhové vánice. Vyptávali jsme se krátce po jeho návratu.

 

PRODÁVÁME JETÉ KOLO
Cesta k novému kolu často začíná u prodeje kola stávajícího. Díky internetu je vše mnohem snazší, přesto je dobré ctít několik zásad, aby šance na prodej byly větší.

 

AMATÉRŠTÍ ZÁVODNÍCI POZOR:
NOVÉ METODY SPORTOVNÍCH VYŠETŘENÍ PRO EFEKTIVNĚJŠÍ TRÉNINK

V minulém vydání jsme jednu takovou zkusili na vlastní, nyní nás novými možnostmi podrobně provede Velo trenér MUDr. Ondřej Vojtěchovský tak, aby nám udělal jasno v „celém oboru".

 

TAPERED VIDLICE DO KRKU 1 1/8"? JDE TO!
K tomu, abyste do hlavové trubky pro neměnný průměr sloupku vidlice 1 1/8" dostali tapered verzi se spodním ložiskem 1,5", stačí speciální hlavové složení, běžně dostupné. Jde jen o to vědět o této možnosti. Jsou i jiné, ovšem některé nebezpečné a některé velmi náročné cesty, jak ukáže profesionál Dan Boubín.

 

JEDNO TÉMA PRO ŠEST PROFÍKŮ
Pestré šestici profesionálů (Ondřej Cink za XC, Kristian Hynek za maraton, Jiří Fikejz za enduro, Jitka Škarnitzlová „za ženy" a XC, Lukáš Šplíchal za sjezd a fotograf Rob Trnka za nás, amatéry) jsme tentokrát položili tuto společnou otázku: Jak zvládáte cestování mezi závody?

 

SKLÁDEJTE S VELEM a VYHRAJTE FOX ZA 30 000 Kč!
Tentokrát poznáváme systém odpružení a hrajeme mimo odpružení Fox také o řetězy KMC a pláště Maxxis. Soutěžte zde.

 

jak se jezdí
ENDURO ETAPÁK NA NOVÉM ZÉLANDU?

Letos se nám povedlo mít vlastního reportéra na Novém Zélandu. Využili jsme ho nejen pro reportáž z festivalu Crankworx, ale také sledovali jeho počínání při premiéře enduro etapové akce Trans New Zealand. Luboš Hladký si tu splnil svůj životní sen a dal si pěkný dárek k třicetinám.

 

ENDURO SEZONA 2015
Minimálně bude bohatá na závody. Provedeme vás podrobně jak světovým, tak i evropskými a domácími seriály, podíváme se do zákulisí, na favority, na plány nejlepších domácích borců…

 

ROZHOVOR
TOMÁŠ HYKL
… PRO ŽIVOT

Tomáše můžeme mimo jiné označit za otce první české série enduro závodů (tuto disciplínu má sám velmi rád), jeho vizitka je však mnohem bohatší. Stojí třeba za seriály Kolo pro život, Stopa pro život a tak dále.

 

BEZ KOPÁČŮ NENÍ TRAILŮ
Tentokrát jsme se vyrazili podívat, jak se staví „zábava" u Dobříše a jak se dá vykutat trail mimo jiné na bývalé skládce.

 

S OBJEKTIVEM NA LOVU
Švýcarský Zermatt se nachází v údolí ve výšce zhruba 1600 m n. m. Když se tady vydáte na kolo, společnost vám budou dělat okolní čtyřtisícovky, a zejména jedna – Matterhorn.

 

TESTY, TESTY, TESTY
– sólo pro CANYON STRIVE CF 9.0 SL

– sólo pro MERIDA ONE-TWENTY 7 XT-EDITION

– XC/TRAIL BIKY za 50 000 Kč: Felt Virtue 60, Ghost AMR LT3, Giant Trance 27.5 2 LTD, Rock Machine Blizzard 70 29

– rubrika Double: 27,5" hardtaily za 40 000 Kč, hliník vs. karbon, GT Zaskar Elite vs. Haibike Freed 7.10

– rubrika Double: enduro biky za 70 000 Kč – Author Patriot EVO vs. CTM Scroll Pro

– kotoučovky Formula C1
– MTB tretry Catlike Whisper
– bunda Craft Bike Tech
– brýle R2 Crown

 

ŠKOLA JÍZDY: KOLOVÁ? VÁŽNĚ?!
Zahrajte si s kamarády kolovou. Opravdu. Naučíte se ho ovládat zase o trochu lépe. Pepa Dressler se tímto odlehčeným dílem nakrátko loučí, od příštího vydání jej opět vystřídá Kamil Tatarkovič.

 

VELETRH FOR BIKES ZASE VYROSTL
Vyšší byl nejen počet vystavovatelů, ale také návštěvníků.

 

cyklistika a zdravotní omezení
KLOUBNÍ ONEMOCNĚNÍ

Patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby a nevyhýbají se samozřejmě ani cyklistům.

Menu