VELO: 4/2015

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 19.03.2015 Úvodník: PROKLETÍ ČTVRTÝCH ÚVODNÍKŮ

Popis

rozhovor SHAUN PALMER Znáte historicky výraznější postavu MTB scény? Když Shaun Palmer v roce 1995 vtrhl do sjezdu ze snowboardingu, kde platil za největší hvězdu, zapůsobil i zde jako zjevení. Potetovaný, nesvázaný, emocionální, spontánní. Enfant terrible, rebel, sakra rychlý na trati a sakra divoký mimo ni.

 

VYTISKNEME SI KOLO! Přichází s 3D tiskem nová éra výroby rámů? Ne tak docela, ale zajímavé je, že to jde – že lze vytisknout plně funkční rám. Jen ta cena…

 

ŽIVOT BRIANA Ježdění, ježdění a zase ježdění, tak vnímáme život bikových es. Být aktuálně úspěšný je ale něco trochu jiného než být ikonou sportu, jakou je například Brian Lopes. Dva měsíce jeho života jsme měli možnost zmapovat díky fotografovi Robu Trnkovi.

 

seriál Čeští rámaři LUCAS FRAMES Pavel Záleský pamatuje zlaté porevoluční doby rámařiny v Čechách, její následný úpadek vinou sériové produkce i jistý vzestup posledních let. Věnuje se především oceli, mimo jiné vyrábí i kousky s trubkami letovanými do spojek.

 

TRÉNINK – ZAČÍNÁME OD NULY Začínáte s tréninkem po krátkém výpadku zaviněném nemocí, typicky po týdnu? Začínáte se znovu hýbat po měsíci? Anebo snad po roce a více? Velo trenér MUDr. Ondřej Vojtěchovský vám poradí, jak na to nejlépe jít – zatímco týden ani měsíc nic neznamená, po roce už to je jak od samého začátku.

 

AMATÉRŠTÍ ZÁVODNÍCI POZOR! NOVÁ ÉRA SPORTOVNÍCH VYŠETŘENÍ JE TU Vývoj techniky přináší nejen lepší kola a materiál, ale také výrazně posouvá možnosti tréninku. Dokonce ani zátěžové testy se už neomezují jen na tradiční laktátovou křivku a její magické body – aerobní a anaerobní práh. Vyrazili jsme vyzkoušet odlišný přístup do moderně vybavené laboratoře.

 

STABILNÍ, NEBO SPÍCÍ DISCIPLÍNA? Zatímco cross-country se vyvíjí a hledá nové cesty, maratonu se tendence nejen k velkým, ale k jakýmkoliv změnám vyhýbají. Jaký je současný stav této disciplíny, jak vypadá kalendář top závodů, kolik – pokud vůbec nějací – závodníků se na dlouhých tratích živí? Na tyto a několik dalších otázek odpovídá vytrvalecké téma.

 

KALENDÁŘ HOBBY AKCÍ A ZÁVODŮ 2015 Je tu dubnové Velo a s ním tradičně kalendář zpracovaný tak, jak jste u nás zvyklí – obsáhlý a přehledný.

 

 

OD PLOTNY KE KOLU Martin Jarouš je kuchařem české MTB XC reprezentace. Hovořili jsme nejen o tom a o kuchařském řemesle obecně, ale také například o trati, kterou vybudoval na prázdné louce za městem, a o bikových i cyklokrosových závodech, které na ní pořádá.

 

TESTY, TESTY, TESTY ► Sólo pro GT Force X Expert – unikátní systém odpružení AOS firma GT letos „pustila” i na rámy z hliníkové slitiny. Hurá!

Sólo pro Pell´s Seven 29 Race FCF aneb jak jezdí absolutní pevňák – domácí Pell´s jako jeden z mála nabízí špičkový sériový bike s pevnou vidlicí. Pocit rakety se dostavuje oprávněně. Sólo pro Lapierre Cyclo-Cross Alu – kdo říká, že cyklokrosová sezona končí jen proto, že skončilo závodní období?! Kdo jezdí srdcem, má sezonu pořád.

 

► MARZOCCHI 350 NCR – vidlice, která vrací značku na špičku. Řekl to dlouhodobý test na krušnohorských trailech.

rubrika Double: závodní hardtaily za 70 000 Kč aneb souboj druhých nejlepších modelů českých firem Author (Sector) a Superior (Team 27 Elite). Že jde o karbon a špičkovou výbavu, není třeba připomínat. rubrika Minitest: pevná 29″ MTB vidlice Pell´s XF2 Long, platformové pedály FireEye Hot Candy, batoh Vaude Gravit 20+5 a XC gripy s nástavci Specialized Contour Targa Grip Bar Endz

 

DLOUHODOBÝ TEST FULLŮ 2015 – MEZIČAS Nezdá se to, letí to, dlouhodobý test fullů je ve své polovině. Co na testovaná kola říkají testeři po tříměsíčním soužití? I tak krátká doba už si řekla o první servisní zásahy a reklamace – zatím dosloužily dva zadní náboje. Ve hře jsou tato kola: XC/trail družstvo: GT HELION EXPERT, STEVENS JURA ES, TREK FUEL EX 8 27.5 a SPECIALIZED RUMOR (lady) AM/enduro tým: LAPIERRE ZESTY AM 327, GIANT REIGN 27,5 2 LTD a CANYON SPECTRAL AL 7.0 EX

 

 

FATBIKE NA STOPĚ Přesněji řečeno vedle stopy, přesto na stopě – na závodech Stopa pro život. Zkusili jsme jeden ze tří dílů seriálu.

 

SICÍLIE PRO BIKING OBJEVENÁ Hlavně neplánovat, takové heslo zvolila trojice bikerů, když vyrazila objevovat sicilské traily. A našla ostrovní poklady.

 

MĚNÍME DESTIČKY Pod dohledem profesionálního mechanika si na kraji sezony zopakujeme – nebo se naučíme, záleží na tom, jak zdatní jste – základní dovednost, totiž výměnu destiček. Jednotliví výrobci používají odlišné zajištění, jinak nehrozí záludnost. Že přidáme nějaký tip navíc, je jasné.

 

I HVĚZDY BEZ PRÁCE MTB XC sezona sotva začala, ovšem jednu velkou bouři už má za sebou – přestupovou. Hodně zvučných jmen hledalo nové působiště, dokonce ani páté místo ve Světovém poháru nebylo zárukou, že se najde zaměstnavatel! Jaké závody nás čekají, na co budou navazovat Češi – a další tematické okruhy se společným jmenovatelem.

 

1 TÉMA 6 CYKLISTŮ Naši přední jezdci z různých disciplín – Jitka Škarnitzlová, Kristian Hynek, Ondřej Cink, Jiří Fikejz a Lukáš Šplíchal – a s nimi jako vždy fotograf Rob Trnka tentokrát dostali společnou otázku, jak zvládají nervozitu prvních závodů.

 

FRČÍME PO ZADNÍM Pepa Dressler tvrdí, že vše, co se na kole naučíte, se může někde hodit. A tak se nyní bude snažit naučit vás jízdě po zadním kole. Trochu těch parádiček…

 

U SPECIALIZEDU V KRAVÍNĚ Holzkirchen, zemědělská víska ležící asi třicet kilometrů jižně od Mnichova, je sídlem Specializedu pro německy mluvící země Evropy a také sídlem evropského marketingu. Je tu dílna, sklad a centrum závodního týmu Specialized při jeho štacích po Evropě a uskutečnila se tu také prezentace několika nových produktů pro jaro tohoto roku.

 

reportáž VE JMÉNU LEGALIZACE Přesně tak se neslo historicky první setkání českých kopáčů trailů, které proběhlo v půlce března v Praze pod patronací asociace ČeMBA a za účasti zkušených trailbuilderů Pavla Horníka, Romana Kalabuse a dalších.

 

VYHRAJTE TLUMIČ A VIDLICI FOX! Další kolo oblíbené soutěže Skládejte s Velem najdete zde

 

Naše akce se blíží – nenechte si je ujít!

Test Fest

Velo camp

Menu