VELO: 2/2015

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 22.01.2015 Úvodník: TAK ZAS TY NÁVLEKY…

Popis

TEST MTB ŘETĚZŮ PRO DESET PASTORKŮ
Osm kusů, osm jezdců, osm tisíc kilometrů – a maximální snaha po objektivních výsledcích testu. Ta nás vedla k tomu, že jsme každý řetěz rozpojili na osm částí a ty pak složili zpátky do osmi řetězů. Co řetěz, to osm různých částí. Tyhle řetězy jsme rozdali osmi různým jezdcům, od cyklokrosaře přes XC po enduro, aby výsledky ojedinělého testu zohlednily různé podmínky i pojetí jízdy – a tedy různé zatížení pro řetěz.

BONUS
EFEKTIVNÍ ŘETĚZOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ

Velo mechanik Dan Boubín poradí, jak to udělat, aby řetězy a kazeta vydržely co nejdéle. Nebojte, nejde o rady typu „čistěte řetěz po každé vyjížďce a mažte ho". Jde o víc!

 

 

NALADĚNO NA CYKLOKROSOVÉ
MS TÁBOR 2015

V uceleném bloku nenajdete jen mapku trati, program a několik zajímavostí a kratších článků (Bína, Ťoupalík ve stopách Štybara, Skála…), ale hlavně:
► CHCI VYHRÁT! Velký rozhovor s Katkou Nashovou o očekáváních, trémě, sněhu i evropských superúspěších na sklonku loňského roku
► POZOR, ZATÁČKA, PANE REDAKTORE – náš kolega Eda Pinkava vyrazil na trať MS v doprovodu Jakuba Skály, který mu ukázal její záludnosti, důležitá místa, ale především to, jak se jezdí a v jaké rychlosti

 

 

 

nová rubrika
1 TÉMA PRO 6 ZÁVODNÍKŮ

Nová pravidelná rubrika spojuje jednou otázkou šest různých cyklistů. Základní pětici elitních jezdců (XC – Ondřej Cink a Jitka Škarnitzlová, maraton – Kristian Hynek, enduro – Jiří Fikejz, sjezd – Lukáš Šplíchal), kterou odlišují jak disciplíny, tak v jednom případě pohlaví, doplňuje svými postřehy jeden ryzí amatér, o to však větší nadšenec do ježdění, fotograf Rob Trnka. Od něj očekáváme trochu odlehčení, pohled z jiného úhlu.
Začínáme tématem Jak si zvykáte na nový materiál.

 

NENECHTE SI UJÍT VELO AKCE!

► VELO TEST FEST – dvě dubnové soboty plné příležitostí vyzkoušet, porovnat či vybrat si kolo: jeden den a více než 400 kol na jediném místě. Připravené jsou trasy, mytí kol i občerstvení, vy tak můžete jen a jen testovat!
► VELO CAMP – 16. ročník této akce se bude psát v rekreačním areálu Průdka na pomezí Vysočiny a jižní Moravy. Čtyři dny ježdění s jedním na XC tratích Světového poháru a trailech v Novém Městě na Moravě, nově koncipované trasy, místní průvodci, večerní program, mechanik k dispozici… Více včetně přihlášek na www.plzenska50.cz

 

VÝMĚNA TLUMIČE, POUZDER, LOŽISEK, ČEPŮ…
S profesionálním mechanikem jsme se podívali na tlumič více úhly pohledu. Nejprve jsme se věnovali výměně opotřebených dílů, jako jsou například pouzdra – včetně doporučení na to, jaká nabídnou delší životnost. Pokračovali jsme výměnou tlumiče jako takového a skončili u podle nás nejlepší části článku.
VNITŘNÍ LADĚNÍ TLUMIČE
Je-li důvodem pro výměnu tlumiče nespokojenost s jeho funkcí, možná vám ušetříme hodně peněz. Vnitřní ladění tlumiče sice žádá profíka či opravdu zkušeného mechanika, ale dokáže divy, může zásadně změnit charakteristiku pružení, ovlivňovat linearitu i progresivitu v různých fázích zdvihu atd.

 

 

BUĎTE STONEMAN!
Je a není to závod. Spíš není. Je to výzva, náročná i zábavná současně, přičemž můžete a nemusíte usilovat o pořadí. Je a není mezinárodní, je a není v Čechách. A taky je a není organizovaná, čas ani datum startu není třeba. Seznamte se s převážně krušnohorskou akcí zvanou Stoneman. Má ty nejlepší předpoklady stát se vaší osobní výzvou roku. Třeba už tohoto?

 

TESTY, TESTY, TESTY

► Sólo pro Trek Fuel EX 9 29 – příběh o tom, jak malý zásah do tlumiče umí velké věci. Řeč je o technologii re:aktiv a proměně dobře známého fullu.
► Sólo pro Rotwild R.Q1 FS Comp – německá vysoká zvěř v českém terénu

 

Karbonové 27,5" hardtaily – Giant XTC Advanced 27,5 2 LTD vs. Lapierre ProRace 627

Zapletená kola Ritchey WCS Vantage II 29" v rubrice Na kost
USB zadní dobíjecí světla BBB BLS-82 Signal RearLight vs. Cateye TL-LD700-R Rapid X
► Dražší multiklíče Birzman Feexman E-Version Advanced vs. Specialized EMT Pro MTB
► Minitest: pumpa na tlumiče Procraft Blow Up Compact II s páčkou proti úniku tlaku, tretry Northwave Spider 2 s podrážkou Michelin

 

 

ČEŠTÍ RÁMAŘI No. 2 – DŘEVO SE HLÁSÍ
Zařadíme hned do druhého dílu seriálu o malých výrobcích rámů, který jistě nepostrádá prestiž, takovou raritu, jakou je dřevěné kolo? Když nám Ondřej Čarňanský poslal fotografie, byli jsme si jistí. Výsledkem více než 400 hodin ruční práce je krásný a zcela funkční bike. Co jiného by mělo být vstupenkou do cechu rámařského?

 

 

CO JE TO TEN SNOWSCOOT?
Inu, takové kolo na sníh, jen bez kol, zato s lyžemi. Společná jsou vlastně jen řídítka a částečně ovládání, ale i to stačí, aby měl cyklista o zábavu postaráno i v zimě a nemusel se přitom od nuly učit nové disciplíně.
BONUS: rozhovor s českým výrobcem snowscootů a dále se sjezdařem Filipem Polcem, svého času držitelem rychlostního rekordu na snowscootu (134,51 km/h).

 

TRÉNINKOVÝ VELO RÁDCE
JAK NA POSILOVNU

Posilovna cyklisty láká i děsí současně. Jak to udělat, aby byla prospěšná, aby cyklistovi pouze pomáhala, poradí další díl našeho tréninkového seriálu. Nechybí konkrétní příklad tréninkových jednotek.

 

CYKLISTÉ A ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST
Pro určitou skupinu cyklistů znamená zima zvýšené riziko tohoto onemocnění.

 

SJEZDAŘI NA OVÁLU
Dráha není prostorem jen pro cyklistické specialisty, ocitla se také v zimním hledáčku hobby jezdců – terénáře nevyjímaje.

 

NA STEZCE
Už po třiatřicáté jsme vyrazili za pozváním čtenáře – tentokrát na stezky do Moravskoslezských Beskyd, kde jsme jezdili nahoru dolů i po pěšinách na samé hranici republiky.

 

 

EMERITNÍ FRONTMAN
Petar Introvič založil skupinu Bluesberry, kterou vede už přes 40 let. Jeho podle kritiků optimistický a jásavý projev ale není důsledkem konzumace alkoholu a drog, jak by se u protřelého umělce dalo očekávat, Introvič naopak získává energii sportem, především cyklistikou. V současnosti navíc pracuje jako cyklokoordinátor u Technické správy komunikací hlavního města Prahy.

 

PUTOVÁNÍ S FOTOGRAFY – JIŽNÍ KOREA
Není od věci čas od času vyrazit za hranice, klidně i za hranice dostupného. S objektivem a bikery se tentokrát podíváme na bikeparky Jižní Korey a dozvíme se něco i o zemi samotné.

 

ŠKOLA JÍZDY PEPY DRESSLERA
Pepa cítí, že sezona se blíží, a tak se snaží připravit vás co nejlépe. Tento díl je zaměřen na pozici ve sjezdu – nestačí jen natáhnout ruce a posunout se vzad!

Menu