VELO: 12/2014

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 20.11.2014 Úvodník: PIŠTE A VYPRÁVĚJTE, ŠTVETE MĚ

Popis

CHCI LEHČÍ KOLO!
Být rychlejší, být odlišný, či je to pouhá fascinace technikou? Ať je motivace cyklistů páchat dramatické diety na svém sportovním náčiní jakákoliv, vždy má jediný cíl – pryč s nadbytečnými gramy. Ale za jakou cenu, jaký je skutečný přínos a kde jsou limity této posedlosti? Článek na téma gramhoničství jsme doplnili o rozhovor s jedním „gramomaniakem".

 

 

 

ROZHOVOR
Pavel Horník
5 LET RYCHLEBSKÝCH STEZEK

Rychlebské stezky jsou neuvěřitelný fenomén. Po pěti letech fungování hlásí skoro 90 kilometrů trailů, roční návštěvnost ke 40 000 a spousty spokojených a nadšených příznivců. Cesta k tomu však vůbec nebyla jednoduchá. Nejen o ní jsme příjemně posezonně rozprávěli s tvůrcem stezek Pavlem Horníkem u příležitosti malého jubilea.

 

 

 

NACHLAZENÍ, NEPŘÍTEL CYKLISTY
„Rýmička" zkosí zejména v nadcházejícím období kdekoho. Když už se nachlazení nevyhnete, jistě si i vy položíte řadu otázek. Kdy ještě na kole lze bezpečně vyjet a kdy už jde o hazard se zdravím? Proč se nevracet k tréninku hned po odeznění příznaků? Proč být opatrný na léky? Odpovědi nabídne MUDr. Ondřej Vojtěchovský, trenér, lékař a cyklista v jedné osobě.

 

 

MRAZUVZDORNÝ BIKER
Není špatné počasí, jen špatné oblečení. Připravili jsme malého průvodce zimními vrstvami, domácí elitní cyklisté Jan Škarnitzl, Jiří Fikejz a Irena Berková navíc přispěli s tipy, jak oni řeší zimní trénink.

 

 

 

BORDELHADRY
Nebojte (anebo se netěšte, jak se to vezme), na krajky v tomhle článku nedojde. Vzhledem k tomu, co na nás aktuálně chystá příroda, jsme se zaměřili na sety voděodolných bund a kalhot. Původně jsme chtěli nezateplené, tedy z pohledu teplot velmi univerzální, ve finále jsme udělali jednu výjimku a přizvali jeden zimní set. V testu najdete komplety těchto výrobců: Endura (MT500 a Superlite), Gore (Alp-X 2.0 GT AS), Ion (Vario a Slush) a Vaude (zimní, Me Virt Softshell a Me Qimsa Softshell).

 

 

 

JAK JSEM SE STAL CYKLOKROSAŘEM
Národní cyklistická disciplína, to je cyklokros. Jarda Novák redaktor časopisu Velo, se po delším období nezávodního ježdění na cyklokrosce rozhodl okusit, co obnáší plné nasazení. „Mezi startovním hvizdem a cílem jsem cítil jen bolest celého těla, nutkání zvracet, pálení v plicích a permanentní smyk. Ono se řekne půlhodinka…"

 

VÝKONNOST ČESKÝCH CYKLOKROSAŘŮ ZATÍM MEDAILE NESLIBUJE
Ne, ještě není důvod panikařit, do světového šampionátu cyklokrosařů v Táboře pořád zbývá dost času. Uklidňovat se lze i starou pravdou, která po prvním vyhrání z kapsy vyhání. Jenže pohled do výsledků úvodních závodů sezony, pro Čechy tak veledůležité, k optimizmu nevede. Boj o duhové dresy doma, na jihu Čech, před vlastním publikem, by klidně mohl skončit opakem předchozích mistrovství v Česku.

 

 

ČERNÝ KŮŇ PRO TÁBOR
Naděje české cyklokrosové líhně Adam Ťoupalík v rozhovoru o svém přestupu a působení v Belgii i vyhlídkách na blížící se MS v Táboře.

 

 

DLOUHODOBÝ TEST MTB 2015 STARTUJE!
V již pátém dějství prestižní rubriky jsme se zaměřili nikoliv na jednu, ale na dvě kategorie fullů. První čtveřice, jejíž redakční test najdete v tomto Velu, pruží v rytmu XC/trail, druhá pak houpe boky výrazněji, se 140-160 milimetry se jedná o kategorie all mountain a enduro. Její prověrku pro vás připravujeme do následujícího vydání.
XC/trail: GT Helion Expert, Stevens Jura ES, Trek Fuel EX 8 27.5 a poprvé i jeden ryze ženský příspěvek Specialized Rumor

 

 

 

PROČ TEN TLUMIČ VŠICHNI CHTĚJÍ?
Cane Creek Double Barrel Inline najdete na sériových fullech v kolekcích 2015 až podezřele často. Podívali jsme se na něj podrobněji.

 

 

TESTY, TESTY, TESTY…
► XC vidlice Rockshox RS-1 jako svěží vítr v předním odpružení
► brzdy Sram Guide RS, čtyřpístkový všeuměl

► sólo pro Cannondale F-Si Carbon 1 – zdánlivě neměnná podoba hardtailu prošla zemětřesením
Kellys Eraser 90 – 160 milimetrů zdvihu a 12,1 kilogramu na váze, a to za cenu, která příjemně překvapí!
► rubrika Versus – návleky na tretry Etape Neo vs. Shimano Trail H2O

 

 

 

TIP NA BIKOVÝ VÝLET – ŽITAVSKÉ HORY
Jedno z nejlepších bikování, za nimiž jsme kdy vyrazili na pozvání čtenáře. GPS okruhu najdete na našem webu v sekci Stahuj.

 

 

 

BIKERSKÝ RESTART
Aneb kolo jako nejlepší psycholog. Když už máte všeho dost, vezměte kolo a utečte z civilizace. Netřeba někam jezdit, jde to i v domovině, jde to i za humny.

 

ŠKOLA MTB JÍZDY
Tentokrát se nám do cesty postaví příkop. Otázka zní: Projet, nebo přeskočit?

 

ZÁVODNÍ MOMENTY
Rok bikových etap s českou účastí a tři nevšední říjnové dny Zdeňka Štybara.

 

TOUR DE FRANCE 2015
Představení podoby Staré dámy rozhodně nepotěšilo Chrise Frooma. Je v ní totiž po čertech málo časovkářských kilometrů.

 

ROZHOVOR
Fyzioterapeut Miloš Matejov byl mimo jiné členem cyklistické výpravy na OH v Londýně.

 

 

 

Menu