VELO: 1/2014

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 19.12.2013 Úvodník: Nový kabátek

Popis

VELO 2014 – PROMĚNA
S lednovým vydáním Vela roku 2014 se vám do ruky dostane trochu jiný časopis – větší a díky přepracované grafice snad i přehlednější a hezčí. Doufáme, že se vám bude líbit, že si na změnu rychle zvyknete a že ji přivítáte.
Všem přejeme klidné svátky a pevné zdraví.
redakce časopisu Velo

 

 

PŘEVODOMÁNIE V MTB – 3×10, 2×10, 1×11…
Opravdu méně převodů znamená lépe pro bikera? Opravdu už by nám nemělo vadit křížení řetězu, jak je nám tvrzeno?
Podívali jsme se na teorii i praxi, přinášíme podrobné tabulky převodů i test jednotlivých systémů.
Zkusili jsme také přestavět „klasický pohon" na jednopřevodníkový a hledali úskalí a výhody.

 

 

 

NOVÁ RUBRIKA
SÓLO – TEST JEDNOHO KOLA

Nikoli pouze testy exkluzivních kol, nikoliv pouze testy fullů či výjimečných řešení, prostě testy jediného kola – takové je zadání nové rubriky, která doplní stávající srovnávací testy. Začínáme se zajímavým počinem značky Rocky Mountain, modelem Instinct. Díky technologii Ride-9 lze měnit uchycení tlumiče a tím zásadně i geometrii a charakteristiku pružení. Do příštího dílu už prověřujeme zajímavý hardtail za dostupnou cenu.

 

 

SILNIČÁŘI V BIKEMARATONECH
Že by se rodil nový trend? Uvidíme teď víc elitních závodníků, co nuceně opouštějí peloton s galuskami a řadí se do toho s širšími plášti? František Raboň, dosud spolehlivý dříč ve službách lídrů, je možná prvním z řady těch, kteří radikálně zareagovali na tristní podmínky na silnici a za svoje další působiště zvolili svět horských kol. Že dřív vedla cesta zpravidla opačným směrem, z terénu na asfalt? I v cyklistice platí vinou celosvětové recese nové zákony.

 

 

ENDURO ROK 1
Jaká byla pro disciplínu přelomová sezona doma a jaká ve světě? Došla očekávání naplnění? Přinášíme ohlédnutí za českou i světovou sérií.

 

 

 

FIKEJZ vs. CLEMENTZ
Jiří Fikejz a Jerome Clementz jsou jména vítěze domácí a světové enduro série. Každý je úplně jiný, avšak oba mají společného koníčka, v němž jsou hodně dobří – spojuje je vášeň pro enduro. Osobně se zatím nikdy nesetkali. Těžko tyto dva jezdce přímo srovnávat, ale je zajímavé si je alespoň trochu představit. Každý se totiž svým způsobem zapsal do historie endura.

 

 

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR
JARED GRAVES

Skupinka závodníků schopných vítězit ve vrcholných podnicích ve více MTB disciplínách je velmi malá. Jedním z mála výsledkově nekompromisních univerzálů je i Australan Jared Graves. Po výrazných úspěších ve sjezdu a 4X bravurně zvládl také přechod do endura.

 

 

„PRŮMYSLY, NEBO KÓNUSY?"
Rubrika Technostřet se věnuje nábojům a jejich ložiskům. Jsou lepší standardizovaná průmyslová, nebo atypická kónusová?

 

DLOUHODOBÝ TEST 27,5" FULLŮ
Již počtvrté otevíráme šuplík jménem dlouhodobý test. Tentokrát jsme se zaměřili na vycházející hvězdy trhu, tedy minimálně dle očekávání výrobců – na trail bike s průměrem kol 27,5" alias 650b. Namísto lehkého seznámení najdete v novém Velu rovnou test.
Letošní sestava: Author Epoque 2.0 27, Giant Trance 27.5 1, Ghost ASX 7500, GT Sensor Expert, Kona Precept DL a Trek Remedy 8 27.5 (cenově třikrát rozpětí 40 000-50 000 Kč a třikrát 70 000-80 000 Kč, ovšem stejné rámové základy jsou používány i u řady levnějších/dražších verzí jednotlivých modelů).

 

 

 

HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM
Chcete-li od svého těla výkon a efektivní využití síly, potřebujete k tomu i jiné svaly než ty na nohách, svaly, které pro ty silné a výkonné vytvoří nejméně stejně kvalitní základy.

 

JAK UŠETŘIT ZA TRAŤOVKU
A za iontový nápoj? Za regenerační výživu? Poradíme v miniseriálu. Začínáme traťovkou, nakupte ingredience!

 

TRÉNINK – S PROSINCEM PŘICHÁZÍ VYTRVALOST!
Trenér radí, jak ji natrénovat v našich podmínkách.

PIJTE VÍNO, JE ZDRAVÉ
Přesvědčí vás náš výživový poradce.

 

NOVÝ BIKOVÝ DRUH – VÝJEZDAŘ
Co dodat víc, než že jsme se dostali na stopu a vystopovali nový fenomén MTB! Hovořili jsme se dvěma zástupci nové disciplíny, jejím otcem Dr. Leo Krpálem a závodníkem Andrejem Horizontem.

 

SVĚT KOL
Rubrika, kterou znáte, také neunikla změně. Měli byste v ní nadále nacházet novinky ze světa kol, ale přibudou „více novinářské" články – třeba Dva na jedno téma, kde naši skvělí foucrossaři Tomáš Slavík a Michael Měchura hovoří na téma zimní příprava, nebo Velo diář, díky němuž už by vám neměla uniknout žádná důležitá akce.

 

 

 

NA TRHU
Další známá rubrika a také nový kabát.

 

NOVÝ SERIÁL – VLAKEM ZA TRAILEM.
Název hovoří za vše, koleje a mašinky se nám staly prostředkem, jak se dostat na zajímavé stezky. Vybírali jsme je s ohledem na větší technickou náročnost a postavili více na fotografiích.
Seriál Domácí bikový revír, v němž vyrážíme na pozvání na vaše oblíbené stezky, pokračuje samozřejmě dále!

 

KOPÁČI TRAILŮ
Anglické slovo trail má stejný význam jako české stezka. Přesto biker vnímá rozdíl. Stezek je plný les, ale trail už voní rukama přiloženýma k dílu, aby ježdění bylo ještě lepší. A právě za několika majiteli těchto rukou se vypravíme v rámci miniseriálu na téma s pracovním názvem „Jak se žije českým kopáčům". Jste připraveni ponořit se s námi do undergroundu?

 

JAK SE PRUŽILO PŘED ČTVRTSTOLETÍM – SOFTRIDE
V rubrice Technická zajímavost jsme se tentokrát vypravili daleko do historie, za kolem, které se za pohodlím terénní jízdy vydalo skrze pružný karbonový nosník montovaný na pevný rám.

 

ZIMNÍ GATĚ ZA 2000 Kč
S testem čapáků jsme začínali v listopadu po večerech a v brzkých ranních hodinách, postupně se dostatečně ochladilo celkově, a tak jsme mohli vyrážet i přes den. Vybrali jsme provedení s membránou a bez cyklistické vložky, to vše v ceně plus minus 2000 Kč.
Testované modely: Author AS-7 Pro No-Wind, BBB BBW-191, Craft Storm, Etape Polar WS, Kalas Ambition X3, Sensor Stealth a Silvini Movenza.

 

VYHRAJTE KOLO ZA 50 000 Kč!
Soutěž Skládejte s Velem pokračuje čtvrtým ročníkem. Každý měsíc můžete vyhrát některou z menších cen, na konci pak kolo Lapierre X-Control 327 (full s koly 27,5") v ceně 49 999 Kč! Začínáme jednoduchou hádankou, hrát můžete zde.

 

JAK NA LANKA A BOVDENY
Profesionální mechanik Dan Boubín v lednovém Velu poradí, na co vše si dát pozor při výměně lanek a bovdenů, aby ve Velu únorovém navázal podobným tématem, a sice vedením lanek vnitřkem rámu.

 

ŠKOLA JÍZDY – JAK NA ZATÁČKU
V našem speciálním zimním vydání školy jízdy na chvíli zapomeneme na palety a pro trénink zatáčení využijeme kužely či PET lahve.

 

DALŠÍ TESTY

♦ rubrika DOUBLE – DÁMSKÉ HARDTAILY ZA 25 000 Kč. Ve vzájemném souboji proti sobě vyrazila kola Merida Juliet 900-B a Trek Cali SLX
SPECIALIZED EPIC MARATHON CARBON – díky tomuhle kolu (dvěma téměř identickým verzím) jsme měli možnost porovnat systémy řazení. Otestovali jsme rovnou i Epica.
rubrika VERSUS – hledáme univerzální bundu: The North Face Muddy Tracks vs. Gore Alp-X 2.0 SO Zip-Off
rubrika MINITEST – zimní tretry Exustar a spodní triko do chladných dnů Craft Extreme Crewneck

 

 

 

MOZAIKA ZÁVODNÍ SCÉNY
– Oleg Tinkov, muž, co koupil Contadora a spol.
– Cyklokros – konec belgické dominance?
– Silničář Paďour stoupá vzhůru
– Omlazení týmu Bauknecht-Author
– Cyklokros na OH?
– Kristián Hynek v novém tričku

 

SPORTOVNÍ MOMENTY
Dvě dvoustrany, dvě fotografie s příběhem.

 

 

Menu