Nový kabátek

28.2.2017

Držíte v ruce první, lednové vydání dalšího ročníku Vela. Předně bych vám proto rád poděkoval za důvěru a ocenění naší práce, jímž je už prostý fakt, že čtete tyto řádky a nejspíš obrátíte i na další stránky.
Velo dostalo ke svým sedmnáctinám zbrusu novou podobu. Zvětšil se formát, změnil grafický návrh a některé další drobnosti. Nebyla to změna pro změnu, chtěli jsme vám k obsahu, na který jste zvyklí (i ten se však trochu změní), nabídnout i větší přehlednost, nerušivou jednoduchost grafiky, více prostoru pro fotografie.
Přibyly také nové rubriky či seriály. Nově se budete pravidelně setkávat s testem jediného kola, a to nikoliv pouze exkluzivních kousků, nově vyrážíme za technicky náročnějšími stezkami, a sice vlakem, aby nezávislost výpravy byla úplná a dosažitelnost snadná pro kohokoli. Čas od času se podíváme za bikery, kteří pro lepší ježdění přikládají ruku k dílu a upravují stezky ve svém okolí. Jako český časopis budeme nadále brázdit především domácí terén, občas ale nahlédneme i za hranice. Více se budeme zaměřovat také na domácí i světovou sportovní MTB scénu.
Změní se také způsob hodnocení testovaných kol, z bodů přejdeme k procentům. Proč? Inu, kvalita kol se vyrovnává, desetibodová stupnice to nedokáže plně pokrýt. Proto jsme stanovili deset hledisek hodnocení, každému dali deset procent a k celkové známce povede jejich součet. Podrobněji o tom příště na konkrétním příkladu rubriky Souboj čtyř. Toto srovnání čtyř kol nyní pro jednou nahradil start dlouhodobého testu, nadále se s ním ale budete setkávat. Jsme-li u testů, větší prostor chceme pravidelně dávat prověrkám komponentů a doplňků, jež jsou řešeny častěji než nová kola.
Změnila se podoba, přibyly nové rubriky, či lépe řečeno seriály, aniž by zanikly ty staré. Dále za vámi například budeme vyjíždět na vaše oblíbené okruhy v seriálu Domácí bikový revír (už v příštím Velu se můžete těšit na úžasné Děčínsko).
Musím říci, že při přípravě předchozího, prosincového čísla roku 2013 jsme prožívali zvláštní stav. Už už jsme ho chtěli mít hotové, abychom se mohli pustit do nového. Bylo to stejné, jako když máte zaplacené nové kolo, ale musíte na něj týden čekat a jezdit na starém. Jízdu si užijete stejně, ale myšlenkami už jste jinde.
Po každém vydání reagujete na konkrétní články a názory, celkový dojem z Vela je ale zmiňován jen výjimečně – logicky, neboť podoba časopisu byla dlouho neměnná. Pravda, skoro tisícovka z vás věnovala odhadem 30 minut svého času poslední anketě (tuším dva roky nazpět), z níž jsme hodně čerpali. Bylo to neuvěřitelné. Chtěli jsme se vás v dobrém úmyslu zeptat na co nejvíc věcí a nedošlo nám, kolik vašeho času to bude stát. Vydrželi jste to. A pravda, loni jsme se mohli pochlubit vyšším počtem předplatitelů a letos při porovnání stejných období můžeme učinit to samé, zase je vás více. I to je jasné vyjádření celkového dojmu z Vela. Přesto vás chci nyní poprosit. Velu jsme po letech dali jinou tvář. Napište mi, jak se vám líbí nebo nelíbí a proč. Snažili jsme se, aby změna proběhla komplexně, ne po kouskách, abychom vás nerušili změnami každý měsíc, přesto se ještě drobnému ladění, pudrování a česání nejspíš nevyhneme. Prosím proto o váš názor, pomůžete nám.
Za celou redakci přeji klidné svátky a pevné zdraví!
Rudolf Hronza

Menu