VELO: 6/2013

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 23.05.2013 Úvodník: ZA ZKUŠENOST A NÁZOR ODSOUZENÍ, ZA DOMNĚNKU DO NEBE?

Popis

OCHUTNÁVKA ZE 172 stran

 

TIPY REDAKCE

26" vs. 27,5" vs. 29"
TAK PRAVIL BIKOVÝ HLAS LIDU
Šest testerů, tři dny a tři zcela identické fully. Tedy téměř identické, až na jednu „maličkost" – průměr kol. Podobný test jsme uskutečnili zhruba před rokem s triem hardtailů Duratec, ale k dokonalosti tehdy leccos chybělo, totiž zcela stejná výbava, ale popravdě také tlumič, plné odpružení a jím umožněná prověrka v těžším terénu. Sotva RB představilo svůj 27,5" počin, bylo jasné, že není nač čekat. Jakmile trio RB IQ stálo v našem skladu, k testu jsme přizvali šest bikerů mimo redakci a vyrazili sbírat na traily jejich postřehy.

 

 

 

VELO TEST FEST 2013 A DALŠÍ JEDENÁCTKA TESTERŮ PRŮMĚRŮ
Další ročník unikátní akce Velo Test Fest, další dvě soboty a na 900 testerů. O poznatky jedenácti z nich jsme doplnili test tří průměrů MTB kol. Co se poměru hlasů týká, zkušenosti a následná volba byly shodné.

 

 

 

MARATON: FYZIČKA VS. TECHNIKA JÍZDY
Stále se potkáváme s názory, že najíždění kilometrů je alfa a omega úspěchu jezdce XC a maratonských závodů a technika jízdy je vedlejší. Abychom dokázali, že špičkové výsledky opravdu žádají komplexní připravenost, přistoupili jsme k názorné ukázce nejen příběhy předních závodníků, ale i praxí. Tři maratonští jezdci různé úrovně a technik par excellence Kamil Tatarkovič se sešli na jedné trati, společně vybrali pět vhodných míst, opakovaně měřili průjezdy, sčítali ztráty a došli k velmi zajímavým výsledkům. Na pěti minutách jízdy těmito místy lze klidně ztratit 30-60 vteřin.

 

 

 

TUCET ŠKOPKŮ NA TRAILY
Test 12 přileb připravených ochránit hlavu na technicky náročnějších stezkách. Vstupními parametry do testu byla cena do 2500 Kč a odpovídající robustnější tvar, především prodloužení v temenní části.

 

 

 

DIVÁKEM I ZÁVODNÍKEM ENDURO ZÁVODU
Nevšední reportáž fotografa Roba Trnky z prvního závodu série Superenduro 2013 z italského Sestri Levante a premiérové disciplínové „prozření" Michala Prokopa.

 

 

Soutěž SKLÁDEJTE S VELEM o kolo Ghost HTX Actinum 2975 v ceně 50 999 Kč.
Pokračujeme dalším kolem, hrát můžete zde.

 

ROZHOVOR – Rob English, nejlepší světový rámař
Vystudoval techniku v Cambridge, ale namísto kariéry ve velké firmě zůstal u svého koníčku, stavění převážně ocelových rámů. Věrozvěst oceli, jehož rám nedávno získal ocenění „Best of show" na renomované výstavě NAHBS, má na svém kontě bikové i silniční skvosty.

 

 

 

ROZHOVOR – Stanislav Bernard mezi pivem a bikem
Jeho obličej zdobí billboardy i etikety pivních lahví a jeho jméno kdysi dalo název chátrajícímu pivovaru na Vysočině. Stanislav Bernard, člověk, který se nebojí jít vlastní cestou jak v podnikání, tak v názorech na morálku či politiku, je současně i zapálený cyklista.

 

 

ROZHOVOR – Jan Škarnitzl myslí na první světovou desítku
Že je sezona 2013 poolympijská? Že by mohla přinést vydechnutí z loňských stresů? „Odpočinková rozhodně nebude," ujišťoval biker Jan Škarnitzl před jejím startem.

 

 

VELO V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ můžete zakoupit nawww.alza.cz nebo na www.floowie.com – jednotlivá čísla i předplatné.

 

HISTORIE MTB TECHNIKY – ŠLAPACÍ STŘED
Nejprve to byla touha po prodloužení životnosti, co podněcovalo vývoj středových os, v poslední době ji vystřídala snaha o maximální efektivitu transportu energie při co nejnižší hmotnosti.

 

 

JAK SE STARAT O ČEPY ZADNÍ STAVBY?
Servisní rady pod taktovkou profesionálního mechanika Dana Boubína pokračují velmi zajímavým tématem pro všechny majitele fullů.

 

 

NA POZVÁNÍ ČTENÁŘE – LIPENSKO
Je pochopitelné, že každý, kdo nás pozve na svůj trail, má k dané lokalitě vztah. U Luboše Krejzy a jeho lyžařsko-bikerské party z Frymburku je ale tohle spojení neobyčejně silné. Všichni se tu narodili, žijí tady, pracují, sportují a na okolní kopce nedají dopustit. „Když mě večer u piva a slivovice přesvědčovali, abych se na břeh Lipna přestěhoval, musel jsem uznat, že jejich argumenty jsou závažné. A společně absolvované kilometry patřily mezi důvody nejpádnější," začíná svou reportáž Karel Kuchler.

 

 

 

TRAILY KARNSKÝCH ALP
Karnské Alpy nejsou z Čech či Slovenska nijak daleko, nejsou turisticky nijak extrémně exponovány, ale bikerům jsou extrémně nakloněny! Území dosud nedotčené masovým turizmem, plné singletrailů a perfektních lesních cest. Čtyři konkrétní tipy na trasy možná změní plán na vaši letní dovolenou.

 

TESTY
♦ XC fully střední třídy – zdvihy 100-115 mm a Canyon Nerve AL 7.9 vs. Pell´s F9 Race 1. Kola, co nevyčerpají účet na roky dopředu a přitom potěší výkonem.
Dvojí tvář hardtailu – na závod GT Zaskar Carbon 29" Expert a pro zábavu ocelová Kona Honza (cenová kategorie 50 000-60 000 Kč)

 

♦ DLOUHODOBÝ TEST XC/TRAIL BIKŮ, třetí vzájemné srovnání a Kona Hei Hei, Marin East Peak 5.6, Merida Ninety Nine 900 a Specialized Camber 29

 

 

♦ Závodní XC fully par excellence aneb karbon vs. hliníková slitina ve vysokých cenových relacích a nižší vs. vyšší zdvih – Bianchi Methanol 29.4 FS a Giant Trance X 29ER 0.
♦ Rubrika Versus: letní dresy sportovního střihu Etape Leader a Kalas Titan
♦ Rubrika Minitest: zapletená MTB kola Token C19AR, MTB tretry Diadora X-Trail 2
♦ Rubrika Minitest: vidlice Fox 34 Float 160 CTD-ADJ QR 15 a tlumič Fox Float CTD-ADJ

 

 

 

TRÉNINK NA ČERVEN
Vrchol snažení, maximum intenzity a bolesti, to vše přijde v červnu jako oběť na oltář nejlepších výsledků.

 

 

AŤ SÁDLO HOŘÍ PRO VÝKON
V minulém vydání Vela jsme začali miniseriál věnovaný zvýšení efektivity spalování tuků coby ideálního zdroje energie, nyní jej druhým dílem uzavřeme. Po nezbytném fyziologickém úvodu dojde na konkrétní rady, složení jídelníčku a jeho „načasování".

 

 

MOZAIKA ZÁVODNÍ SCÉNY
– Slavík opět vévodí 4X, ale uvažuje i o XC eliminatoru
– ME v maratonu a Kristián Hynek znovu s medailí na krku
– Utrápené Giro v podání Bradleyho Wigginse
– Zašlá sláva domácího MTB XC poháru
– NetApp a Češi Bárta a König na startu španělské Vuelty

Menu