VELO: 12/2013

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 21.11.2013 Úvodník: MÁ PETICE

Popis

Velo 12/2013
Ochutnávka z obsahu

 

ELEKTRONICKÉ VYDÁNÍ TOHOTO VELA NAJDETE NA www.alza.cz NEBO WWW.FLOOWIE.COM

 

EVOLUCE GEOMETRIE MTB KOL
Kategorie horských kol se tříští na menší škatulky, každá má své nároky na geometrii. Jaké byly hodnoty úhlů a délek v počátcích celého hnutí, jak se postupně měnily a kam až se dostaly?

 

 

GEOMETRIE – NEZTRAŤME SE V POJMECH
Víte přesně, co znamená a co a jak ovlivňuje velmi důležitý faktor zvaný stopa kola? A co předsazení patek, odsazení středu, tzv. standover a další? Přinášíme manuál rozkrývající všechny důležité parametry geometrie.

 

 

VIDITELNOST CYKLISTY V NOČNÍM PROVOZU
Kdo jezdí v zimě, jezdí potmě, kdo jezdí potmě, riskuje, že bude přehlédnut – a nemusí to být chyba řidiče. Nebezpečí je možné zmenšit osvětlením, ale i volbou barev oblečení, případně použitím reflexních materiálů. Právě na ty jsme se zaměřili. Vzali jsme auto, kolo, foťák a teplý čaj a vyrazili do noci, abychom se podívali, co tyto materiály dokážou. Fotografie hovoří jasně – podcenění se nevyplácí.

 

 
 

 

NOC, NEBO OBÝVÁK?
Zima je tu, co s tím? Oprášit trenažér? Dobít světla? Vyběhnout? Nakoupit brambůrky a naladit televizi? Ne, jsme cyklisté tělem i duší, bude se jezdit! Vyzkoušeli jsme jako možnou inspiraci dva dosud nepoznané rozměry cyklistiky. Stali jsme se novici nočních závodů a domácího virtuálního závodění na inteligentním trenažéru. Více se dozvíte v neobvyklých reportážích Soumrak přeje netopýrům a Po večeři do etapy.

 

 

CENTRUM MTB ZÁBAVY NA ŠUMAVĚ
U šumavského Javorníku vzniká nové trail centrum, ale jinak, bez pompy a bez kopání prostým hledáním a spojováním zajímavých stezek. Vyrazili jsme na tamní stezky s místním čtenářem a vzdychali bikerskou slastí.

PŘIPRAVTE KOLO NA ZIMU
Jedno, zda ho budete uskladňovat, anebo na něm trénovat, kolo žádá své, aby fungovalo a vydrželo. Profesionální mechanik poradí, na co se zaměřit především. Vedle kladek, čepů a ložisek jsou to třeba i namazané patky, pístky atd.

 

 

TESTY
technická zajímavost – Pinarello Dogma XC s netradičními konstrukčními prvky pokládá otázku, zda opravdu skončila evoluce hardtailu

 

 

rubrika Double I – sportovní MTB hardtaily za 35 000 Kč: na korunu stejná cena, české značky, novinky, 27,5", to je stručná charakteristika dua Author Vision 27 a Superior XP 917
rubrika Double II – trail bike za 60 000 Kč a sever proti jihu: Specialized Camber Evo 29 vs. Trek Fuel EX 7 29

 

 

Souboj čtyř – cyklokrosové speciály různých kategorií: Giant TCR SLR 2, Kona Major Jake, Specialized S-Works Red Disc a Trek Crockett 5 Disc

 

Minitest: trenažér Tacx T2160 I-Vortex, světlo Silva Trail Speed, zimní rukavice Northwave Power a zimní návleky na tretry GripGrab Race Thermo
Versus: volné kraťasy Craft AB Hybrid a Endura MTR Baggy Short

 

CESTA POMOCI
Vede z Londýna do Paříže, měří 440 km, můžete ji ujet za čtyři dny anebo přijmout výzvu a vzít to nonstop. Ale hlavně můžete pomoci jiným, potřebným. Účastníci posledního ročníku získali pro charitu devět milionů korun!

 

 

CYKLOKROS JE VÍC NEŽ ZÁVODY!
Podzim je cyklokrosu čas. Ale proč? Vnímáme ho tak jen kvůli startující závodní sezoně. Už jen prostý nesoulad mezi objemem prodaných kol a hrstkou závodníků na startovních čarách však naznačuje, že potenciál cyklokrosového kola bude větší. Vydali jsme se proto celodenními výlety za poznáním – kde jsou limity speciálů, jaké jsou důvody pro jejich pořízení coby zdroje nezávodní zábavy apod. K tomu jsme přidali výpis specifik cyklokrosového speciálu a šest čistě subjektivních postřehů šesti účastníků našich nevšedních celodeňáků.

 

 

SVEN NIJS, LARS VAN DER HAAR A KOTOUČOVKY V CYKLOKROSU
Do testu jsme vybrali kvartet cyklokrosových kol s kotoučovými brzdami. Náš pohled na tento způsob brzdění jsme doplnili o zkušenosti špičkových profesionálních závodníků, kteří mají zcela jiné potřeby než my, hobíci. Jak to vidí Nijs, Van Der Haar nebo náš Vojtěch Nipl?

 

 

ŠKOLA JÍZDY ZA DOMEM
Se soustavou palet a prkýnek jsme se tentokrát zaměřili na přejezd přes překážku.

 

 

NOVÝ TRÉNINKOVÝ SERIÁL!
Začal v listopadovém Velu, nyní pokračuje druhým dílem, a to radami na prosinec. Dozvíte se třeba to, že v tomto období jsou efektivnější aktivity než trápení na trenažéru, že je důležitý nejen navyklý pomalý trénink vytrvalosti, ale také pozornost věnovaná obratnosti a síle.

 

V PRVNÍ ŘADĚ NEŠKODIT
V rozhovoru, který navazuje na tréninkový seriál, představujeme nového Velo trenéra MUDr. Ondřeje Vojtěchovského.

 

 

 

KRÁLOVSKÁ RODINA JE KOMPLETNÍ
Jan I. (Kalaš) a Alžběta I. (Havlasová) se stali vítězi iVelo.cz bike marathon série 2013, seznámíme vás s nimi ve dvou miniportrétech.

 

 

CYKLOKROSOVÁ EVROPA V BOLESLAVI
Reportáž z místa činu nejen popisuje závod samotný, ale také odpovídá na otázku, co přineslo zařazení nové kategorie „ženy-mládež", dále rozhovor s Adamem Ťoupalíkem či pohled na „běžný cyklokrosový jev", totiž na závodící potomky slavných otců.

 

 

 

SCHURTER NA SILNICI? NEBO V ENDURU?
ODPOVÍDÁ THOMAS FRISCHKNECHT!

Tato zpráva obletěla cyklistický svět s velkou razancí. Zavolali jsme proto manažerovi Ninova týmu, slavnému „frischimu" a ptali se přímo jeho. „Je to hodně nejisté," začala odpověď.

 

 

ZÁVODNÍ SCÉNA
Cyklokros jako F1? Sven Nijs, nejzářivější hvězda současné scény, má představu, jak udělat svou disciplínu atraktivnější.
Tour de France 2014 – děs jménem kostky!
Glosa: Kde jsou ty nůžky! – další profesionální silničář usvědčený z dopingu píše memoáry. A Michael Rasmussen kydá špínu, na koho se dá, jen ne sám na sebe…
K olympiádě z Českého poháru MTB XC – domácí nejvyšší soutěž povýšila do třetí MTB ligy, pro body si k nám jistě začnou jezdit i špičkoví zahraniční jezdci
Když terénu chybí suverén – světová špička je neuvěřitelně vyrovnaná, vítězové top podniků se různí

 

Menu