MÁ PETICE

28.2.2017

Díky prezentacím, veletrhům, katalogům a tiskovým zprávám už opět vidíme o pár měsíců dál do budoucnosti. Víme, co budeme (lépe řečeno mohli bychom) v příští sezoně sedlat. Bikery v Austrálii, Americe a některých dalších lokalitách nemám moc rád, jejich sezona už začala. Oni nejenže vědí, oni už naplno jezdí. Oni nemít zima a krátká den. Ale zima ne zlá, tma ne zlá, zima kamarád, tma přítel, když člověk rozumní a oblečení fajn. Ale to je jiný příběh.
Protože už mne vše to nové nevzrušuje tak intenzivně jako dříve, s každým dalším a dalším rokem nejeden smysl otupí (naštěstí jsou tu mladší kolegové a ty novinky stále vzrušují takřka „překotně", takže o nich dokážou zaujatě psát), ale co víc, protože už mne mnohé neustále se opakující marketingové řeči štvou, zkusil jsem se soustředit na některé prvky, kterým ve výbavě dlouhodobě nerozumím, pochopit je. Nepovedlo se, a tak mne napadlo aspoň vytvořit jejich seznam. Třeba mi někdo pomůžete, přidáte své postřehy, rozšíříte seznam. Můžeme ho pojmout jako takovou cyklistickou petici výrobcům.
Můj základ zní takto:
– Přestaňte mi do oblečení a vůbec vybavení dávat kapsy na MP3 a další přehrávače, v provozu nejsou řvoucí sluchátka bezpečná a obecně zbytečně snižují intenzitu prožitku.
– Přestaňte mi tvrdit, že bílé elastické kraťasy jsou pro kluky, byť oblečen, cítím se obnažen a navíc vystaven zájmu menšinového okolí.
– Přestaňte mi tvrdit, že některé barevné kalhoty jsou pro kluky, je na nich vidět každá kapka, která neodkápla.
– Přestaňte mi tvrdit, že membrány a pláštěnky dýchají tak skvěle, že se v nich nezpotím.
– Přestaňte mi tvrdit, že u treter je sofi stikovaná přezka nebo BOA víc než trojka suchých zipů – a dopřejte mi kvalitní základ s tímto dle vás velice primitivním systémem zapínání za mnohem nižší cenu.
– Přestaňte mi tvrdit, že přilba s méně otvory lépe dýchá.
– Přestaňte mi tvrdit, že vidlice za 30 000 Kč, rám za 100 000 Kč, tretry za 9000 Kč, bunda či brýle za 5000 Kč odpovídají výrobním nákladům a rozdílu v kvalitě.
– Přestaňte mi tvrdit, že sedlo s otvorem je pohodlnější.
– Přestaňte mi tvrdit, že pro každý rozměr kol potřebuji také odpovídající sedlo, pedály nebo gripy.
Protože můj seznam není malý ani úplný a jistě není objektivní, napadlo mne dát dohromady všechny podobné stesky, vytvořit manuál pro výrobce, kde bude stát: „Já, nicotný cyklista z malého Česka, vás jménem ostatních žádám, abyste změnili následující." Dvojtečka. Napište mi každý, co vám nedává rozum a nic nepřináší.
Pokud se sejde dostatečné množství reakcí, v příštím čísle je najdete.
Já do petice doplním ještě jednu větu. Přestaňte ze mne poslední dobou čím dál častěji dělat blbce.

Rudolf Hronza

Menu