VELO: 11/2013

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.10.2013 Úvodník: PRACUJÍ, JEZDÍ, BAVÍ SE A PIJÍ JAKO MY

Popis

TIPY REDAKCE

JAK SE JEZDÍ S HANDICAPEM
Jedním z hlavních témat listopadového Vela je nahlédnutí do světa handicapovaných sportovců – necílíme ovšem na vrcholový sport, ale na příběhy „obyčejných" lidí se zdravotním postižením. Poznejte, jak se žije a jezdí na kole bez ruky, nohy, zraku či sluchu, jak se šlape rukama, když nohy nemohou. Jakkoli stránky působí smutně, po přečtení zjistíte, že jsou plné síly, odhodlání a touhy. A také poučení.

 

 

 

ROZHOVOR – TOMÁŠ POUCH, ČERNÝ KŮŇ
Ve čtrnácti letech přišel vinou zranění o část pravé nohy. Při návratu do běžného života mu velmi pomohlo kolo. Když zjistil, jak obrovskou psychickou vzpruhu mu přinášejí závody, rozhodl se pomoci k podobným zážitkům i dalším handicapovaným lidem.

 

 

TECHNOSTŘET
Snad každý komponent nás staví před rozhodnutí ve stylu „buď, anebo". Existuje minimálně ve dvou typově odlišných provedeních, přičemž obě (všechny) varianty většinou mají jasné přednosti i nevýhody. Právě těmto „technologickým střetům" se bude věnovat nová rubrika. Začínáme brzdovými destičkami, tedy organikou a sintrovaným obložením (plus dalšími cestami a souvisejícími praktickými radami).

 

KDO NAJDE LEPŠÍ OKRUH
Nejspíš nepřestřelíme, když napíšeme, že naše chuť vyjet s koncem sezony leckdy lehce slábne. Stačí ale trochu zapracovat na motivaci, malý nápad, aby se vše vrátilo do jarního normálu natěšenosti. Přinášíme vám inspiraci nejen podzimní. Vyhlaste jako my mezi kamarády soutěž „Kdo najde lepší okruh". Šli jsme vám příkladem a utkali se v plné zbroji cyklistické.

 

 

TEST: MAPOVÉ APLIKACE PRO CHYTRÉ TELEFONY
Letní výlety do neznámého terénu nám posloužily k otestování dvou chytrých pomocníků – mapových aplikací pro mobilní telefony. Orientaci nám usnadňoval software SmartMaps a PhoneMaps. Každý je trochu jiný. Zatímco SmartMaps představuje velmi komplexní navigační produkt, PhoneMaps je jinak zaměřený a jednodušší, jde víceméně o mapu v elektronické podobě.

 

 

ŠKOLA STAVITELŮ TRAILŮ POPRVÉ V ČR
Stavitelů stezek pro vlastní potěšení i pro zábavu ostatních přibývá, ovšem postavit legální, zábavné a přitom času a přírodě odolné a současně neškodící dílo není úplně jednoduché. Na přelomu září a října se český nadšenec mohl naučit, jak na to. Proběhlo první mezinárodní školení výstavby a údržby stezek v ČR a my jsme velmi rádi přijali pozvání a aktivně se zúčastnili.

 

 

TIPY NA SKVĚLOU TRASU
– ORAVA
– Velo je časopis neomezený čarou na mapě, své čtenáře má jak v Česku, tak i na Slovensku, kam jsme byli čtenářem pozváni na velmi zajímavou trasu, doslova namotanou okolo vrchu Pilsko.
– BRDY – ve hvozdech nedaleko Prahy se skrývá jedno z nejstřeženějších míst bývalého Československa, raketová základna. A také skvělé stezky, jak jsme se přesvědčili cestou k ní.

 

 

 

PŘEDPLATNÉ 2014
Právě teď nejvýhodněji – dárek, poukázky, batoh za zvýhodněnou cenu, ale hlavně zajímavé čtení na příští rok komfortně až do schránky.

Objednávat můžete zde.

 

NOVÝ TRÉNINKOVÝ SERIÁL – JINAK A LÉPE
Položili jsme si otázku, co je lepší než podrobný každoměsíční rozpis tréninku, s nímž jste se doteď na stránkách Vela setkávali. Odpověď? Přece znalost problematiky přípravy. Důležitější než se přesně držet psaných čísel je vědět, proč se jich mám držet, proč v té které kolonce je ten který údaj, proč se někdy odpočívá, jindy dlouze vysedává v sedle a do třetice usilovně dupe do pedálů po krátkou dobu.

 

 

FOTOREPORTÁŽ
RED BULL RAMPAGE 2014

Městečko Virgin v americkém státě Utah má běžně kolem 600 obyvatel. Ne tehdy, když se jede legendární závod Red Bull Rampage, v té době je počet čtyřnásobný. Při letošním ročníku jezdci opět předvedli některé rekordní triky. Stejně jako loni si říkáme, kam lze jít dál. Někam ale zřejmě ano.

 

 

E:I Shock
AUTOMATICKÉ ELEKTRONICKÉ OVLÁDÁNÍ TLUMENÍ – ANO, NEBO NE?

Lapierre Zesty je léty prověřený a pro své vlastnosti mezi jezdci velmi oblíbený stroj. Ve spolupráci s firmou RockShox však Francouzi díky znovuobjevené chytré elektronice odstartovali revoluci v odpružení. Jak velkou, malou či potřebnou tato revoluce je, jsme se snažili odhalit v přímé konfrontaci dvou zcela identických strojů, jež odlišuje důležitá drobnost – (ne)přítomnost automatického elektronického tlumení E:I Shock.

 

 

TESTY

– KARBONOVÉ HARDTAILY 50 000-70 000 Kč: Felt Nine 3, Merida Big Nine CF XT-edition, Rock Machine Explosion 70 a Stevens Sonora ES
– rubrika Minitest: záložní zdroj energie GP Portable PowerBank 6000 mAh (vhodné pro dobíjení mobilů, navigací i fotoaparátů apod.), čistič kotoučových brzd RSP Brake Shake, vidlice SR Suntour Epicon X1 LO RC 15QLC 29", osvětlení Crops SX1/ZX6-R, gripy ODI Rogue Lock On Bonus Pack a MTB plášť Schwalbe Thunder Burt

 

 

 

NA OŘECHY JEDINĚ S PROFÍKEM
V minulém dílu seriálu jsme se s profesionálním mechanikem Danem Boubínem podívali do nitra ořechů u nábojů Mavic, DT Swiss a American Classic, v tomto Velu si předvedeme rozborku volnoběžek Fulcrum (shodné řešení užívají i náboje Campagnolo), Novatec a Shimano. Z celé řady používaných řešení je právě Shimano a od něj odvozené systémy nejvíce specifické.

 

 

PRKNO, PALETA A JEDEME!
Zatímco podzim a následně zima zkrátí den a změní počasí natolik, že častěji než jindy znesnadní či znemožní vyjet do terénu, pro nácvik techniky jízdy to naopak může být období téměř ideální. Budeme se snažit přesvědčit vás o tom v novém podzimně-zimním miniseriálu zaměřeném na základy zvládnutí kola, k jejichž osvojení stačí malý plácek a trocha dřeva v „odpovídajícím formátu" – paleta a prkno.

 

 

 

ŠTYBAR NA MS V CYKLOKROSU?
Mnoho lidí by si to přálo, diváků, fanoušků i odborníků, ale Zdeněk upřednostňuje silnici. Nicméně jak sám říká, šance tu je. Musí do sebe ale zapadnout několik věcí.

JSEM FLEGMATIK, PŘEKONÁM TO.
V rozhovoru to ke svým zdravotním problémům a odloženému startu do sezony říká Radomír Šimůnek.

 

 

 

KATEŘINA NASHOVÁ NEKONČÍ!
Jakkoliv poplašně zněla řada zpráv, co se objevila v médiích, Katka nekončí, jen omezuje svůj závodní program.

JAK SE VOLÍ PREZIDENT UCI.
Seznamte se se zábavnou fraškou s dobrým koncem.

 

 

MOZAIKA ZE SVĚTA SPORTU
– Giro d´Italia 2014 – hold Marcu „Pirátovi" Pantanimu
– Gravity disciplíny na okraji zájmu
– Tým Etixx-Ihned, bilancování na konci sezony i výhled do té další
– Španělský kiks na MS silničářů – rozhoduje dres národní, nebo týmový?

Menu