VELO: 10/2013

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 18.09.2013 Úvodník: HOUBAŘENÍM K NOVÝM TRASÁM

Popis

TIPY REDAKCE

TOMÁŠ PROCHÁZKA
ČESKÝ STAVITEL KANADSKÝCH TRAILŮ

Říkají mu Tom Pro a ve Whistleru je jednou z nejznámějších osobností. Sedm let byl manažerem tamního bikeparku, na dvacet let buduje skvělé traily tam i po světě. Ne každý už ale ví o jeho českých kořenech, o nichž napoví plné jméno Tomáš Procházka. V roce 1968 emigroval s otcem přes Německo do Kanady a už tam zůstal.

 

 

MS MTB – JIHOAFRICKÝ SEN
Reportáž z letošního mistrovství světa MTB je výjimečná – vyžádali jsme si ji u tamního novináře Seana Badenhorsta. Přináší tak mnohem více než jen reportáž ze závodů. Nechává nahlédnout na možnosti MTB v Africe, na význam podobného podniku pro místní cyklisty i společnost, na soužití černých a bílých apod.

 

 

POVINNÁ VÝBAVA CYKLISTOVA
Vše, co zákon a v nadcházejícím období i příroda žádají. Nechybí ani kartička se stručným výtahem do kapsy – to kdybyste náhodou narazili na policistu nedostatečně informovaného třeba o tom, že obří odrazky ve výpletech lze nahradit reflexními prvky na oblečení a obuvi.

 

 

WHISTLER JINAK
Stačí říct „Whistler" a není třeba psát víc, bikový nadšenec okamžitě ví – fotek, videí, článků i vyprávění o neuvěřitelných možnostech pro MTB entuziasty už bylo tolik, že nadšení může snadno přejít v nudu: „Už zase…" My jsme se tentokrát přesto rozhodli Whistleru dát poměrně velký prostor, ovšem v tématech, která jste minimálně ve Velu ještě neviděli. Začali jsme rozhovorem s Tomem Procházkou, anoncovaným o pár řádků výše, a pokračovali následujícími články:

 

♦ TOP OF THE WORLD
Nejnovější přírůstek ve whistlerském bikeparku a první vysokohorský singletrack přístupný lanovkou v Severní Americe je jedním z nejvyhlášenějších trailů z ruky Toma Procházky. Není divu, že se o něm hodně mluví.

 

♦ ROZHOVOR – BRIAN FINESTONE
Brian je manažer bikeparku Whistler a mimo to také otec Finna Finestona, desetileté hvězdy freeridu, o níž jsme psali v únorovém Velu.

♦ DOVOLENÁ SNŮ
„Věděl jsem, že tam chci. Touha zesílela natolik, že jsem se rozhodl přistoupit k činům, šetřil, plánoval, hledal – a letos konečně vyrazil! Ty dva roky strádání pro jeden měsíc v ráji za to stály," říká kolega Petr v článku o splněném snu, v němž vypráví především o životě ve Whistleru.

 

♦ CRANKWORX SLAVÍ 10 LET
Málokdo se bude přít o to, který bikový festival na světě je největší. Odpověď je jediná. Kanadský Crankworx konaný ve Whistleru. Letos oslavil desáté narozeniny. Podívali jsme se na něj nejen optikou desítky nejdůležitějších momentů podle samotných organizátorů.

 

 

♦ ROZHOVOR – ROK PRÁCE PRO JEDINÝ TÝDEN
Darren Kinnaird, generální manažer festivalu Crankworx, nás nechal nahlédnout do zákulisí této jedinečné oslavy bikingu.

 

 

NA CESTÁCH

♦ SVIŽNĚ JESENÍKY – tedy aspoň první den na čtenářské stezce, kdy nás Richard Klech z Vrbna pod Pradědem protáhl po lesních cestách s nádhernými výhledy. Druhý den se nesl spíše ve znamení stezek.
♦ CÍL: TAJNÁ NACISTICKÁ TOVÁRNA, KRUŠNÉ HORY. A SKVĚLÉ BIKOVÁNÍ! Rubrika Zapomenuté příběhy českých hor odhaluje zajímavý příběh i náročný terén.
♦ DVĚ TRASY VIRTUAL CUPU – loni jsme začali a letos pokračovali v najíždění tras zajímavého projektu Virtual Cup. V Krušných horách jsme projeli z Klínů kolem Flájské přehrady a další den zavítali do okolí Mladé Boleslavi.

 

MALÉ ÚČASTÍ, VELKÉ ATMOSFÉROU
Maratonská iVelo.cz bike marathon série se letos od základů změnila, zeštíhlela a zaměřila se na méně známé, leč kvalitní podniky. Přinášíme reportáž z dalších tří z nich, objeli jsme RH+ MTB Maraton, Krušnohorský MTB Qwert Maraton a AVD Náměšťský Cyklomaraton. A protože tím se série uzavřela, nechybí závěrečné ohlédnutí a výsledky.

 

OŘECHY ZRAJÍ NA PODZIM
Profesionální mechanik Dan Boubín radí v servisním seriálu, jak postupovat při údržbě ořechů/unašečů kazet, a vysvětluje, proč je tato důležitá.

 

TECHNIKA 2014
Novinářské kempy, prezentace a odhalování jednotlivých novinek završil veletrh Eurobike, ucelil informace. A jak jste si už zvykli, přinášíme komplexní pohled na dění v cyklistické technice příštího roku. Hlavní trendy jsou zřejmé, 27,5" a enduro, ovšem tady to zdaleka nekončí.
Samozřejmě nechybí ani výběr zajímavých novinek.

 

 

TESTY KOL ROKU 2014
♦ Kona Process 134 DL
– Kona s davem nesplyne, novinka Process 134 DL je stále osobité kolo téhle značky s originálně řešeným odpružením
♦ Niner ROS 9 – nepřehlédnutelný ocelový hardtail se 130mm vidlicí
♦ Salsa Spearfish 2 – 29" full pro maratony a XC, který se nezalekne ani trailového ježdění

♦ 27,5" trail biky – v rubrice Double zkřížily meče novinky Giant Trance Advanced a Rocky Mountain Thunderbolt 750
♦ 29" hardtaily – že oranžová táhne, naznačují pevňáky Kona Kahuna a Trek Superfly 6. Společný ale mají pouze odstín laku.

 

 

ENDURO DUEL
Corratec
Opiate FY a Merida One-Sixty 1800 v přímém srovnání aneb dozvuky roku 2013.

 

ŠKOLA KOLA
Přesně tak se jmenuje nová kniha Pepy Dresslera a fotografky Markéty Navrátilové. Právě ona nás snímky a textem nechala nahlédnout do zákulisí.

 

SKLÁDEJTE S VELEM O KOLO ZA 50 000 Kč – poslední kolo!
Skládat, poznávat a vyhrávat můžete zde.

 

S NÁROČNOSTÍ TRATÍ SE TO PŘEHÁNÍ!
Reprezentační trenér Viktor Zapletal v rozhovoru odpovídá nejen na otázky týkající se výsledků našich na MS MTB, ale také třeba náročnosti XC tratí.

 

ZÁVODNÍ MOZAIKA
Fernando Alonso, špičkový jezdec formule 1, spasí profesionální silniční stáj Euskaltel
Relativita úspěchu – neprávem trochu opomíjený Jan Škarnitzl
České dny na Vueltě – skvělé úspěchy Zdeňka Štybara a především Leopolda Königa

Menu