VELO: 6/2012

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.05.2012

Popis

TIPY REDAKCE

JASNO KOLEM STANDARDŮ. Průvodce systémy hlavového složení, úchytů brzd i tlumiče, šlapacího středu a průměry sedlovek. Oversize, Post mount, Center lock, E.T.R.T.O., BSA, Ahead… Že vám tato slova nic neříkají? Že nerozumíte polovině výrazů, které na vás prodavač v cyklistickém obchodě vychrlí? Pak jistě nebude od věci přečíst si tento článek. Navíc, a to je důležitější, potom neuděláte chybu při pořizování náhradních dílů či vylepšování kola – prostě budou kompatibilní.

PRVNÍ TEST V ČR! SILNIČKA S ČEPEM. Trek představil svůj nový model Domane velmi netradiční konstrukce na jarních silničních klasikách. Nejel na něm nikdo horší než Fabian Cancellara. Jde o stroj určený pro boj s nepohodlím. Sedlová trubka není pevně spojena s horní, ale pouze jí prochází – je zde uložena na čepu, aby mohla co nejlépe pracovat ve vertikálním směru. Náš test ambice stroje potvrdil.

 

TEST RITCHEY P-29er A NÁVRAT V ČASE. Když Tom Ritchey představil svůj ocelový rám P-29er, cyklistickým světem to zašumělo svorným „Oh!” Přes veškerou obří masovost produkce představců a dalších komponentů zůstal Tom srdcem u rámů. A je to jeho srdce a vášeň, která z jeho výtvorů sálá a činí z nich obdivované a toužené šperky. P-29er je určen pro moderní průměr kol 29″, nejen trikolorou však přitom odkazuje na samotné Tomovy začátky.

 

TEST XC VIDLICE ZA 6000 AŽ 8000 Kč. Střední třída vidlic překvapila svou funkčností. Prověřovali jsme Manitou R7 Pro, Marzocchi Marathon LR, RST F1RST Air RL a SR Suntour Epicon X1 LO-RC. K testu přikládáme jednu opravu. Dostali jsme k dispozici model RST F1RST Air RL v nesériové konfiguraci s dálkovým ovládáním Lockoutu. Cena této verze činí 6000 Kč, nikoliv chybně uvedených 7490 Kč. Za chybu se omlouváme.

 

ROZHOVOR HEREC JIŘÍ LANGMAJER – KRÁLOVSTVÍ ZA FULLA! Herec plný emocí, energie, pohybu a totálního nasazení se už věnoval mnoha extrémním sportům, ale po těžkém úrazu páteře se z něj pomalu, ale jistě stává biker a milovník celoodpruženého kola. A podle jeho slov mu ježdění na kole už vydrží.

 

SEDLAŘINA ŽIJE! Reportáž z výroby sedel fiˈzi:k, Itálie, Bassano del Grappa. Sedlařina, ale i kovařina a další -iny jsou v současnosti téměř už pouze jarmarečními řemesly. Důkaz, že se sedlařině stále daří uchovat si svůj prostor, nám však byl předložen při návštěvě ve výrobních prostorách fiˈzi:ku.

ROZHOVOR OČ JE SEDLO MENŠÍ, O TO JE DŮLEŽITĚJŠÍ. Antonio Gerolimetto, manažer fiˈzi:ku, nejen o ladění posedu, nevýhodách kůže, otvorech v sedlech či ruční výrobě v Evropě a boji s levnou asijskou produkcí.

 

CO DĚLAT, KDYŽ MÁ CYKLISTA BEBÍ? Lehká povrchová zranění a jejich správná náprava.

 

DAVOS – BIKING ALL INCLUSIVE. Švýcarská destinace zní honosně a do jisté míry tomu tak je. Ovšem pro bikování si lze těžko přát lépe vybavený region. Přinášíme konkrétní tipy na trasy!

 

BRDY POD VEDENÍM ČTENÁŘE – další díl rubriky Velo Trail Guide nás zavedl na brdský hřeben.

 

HLAS TESTUJÍCÍHO LIDU. Testy v našem časopisu znáte, nyní jsme je doplnili o názory účastníků akce Test Fest.

 

 

TESTY, TESTY, TESTY ◘ HARDTAILY ZA 35 000 Kč. Zatímco cenově výše položené kategorie kol jsou vesměs vyrovnané, tento souboj přinesl překvapivé různění. Proti sobě jsme postavili AGang Gangsta 10.0, karbonový Maxbike Lynx Deore, RB CRR a devětadvacítku Specialized Carve Expert 29. ◘ KARBONOVÉ HARDTAILY ZA 50 000 Kč A 60 000 Kč. V případě tohoto testu nás zajímala nejen konkrétní cenová kategorie relativně dostupných karbonových biků, ale také to, co přinese rozdíl 10 000 Kč v ceně. V rubrice Double se utkal Focus Raven 5.0 a Superior Racing Team Elite. ◘ DVA POHLEDY NA TRAIL BIKE. Je trail bike 120mm stroj, jak prezentuje novinka Mongoose Slayton Elite, nebo 150mm, jak předvádí Yeti SB66? ◘ rubrika Versus: sportovní sedla FRM Aspen Ti a Selle Italia SL XC (cenová kategorie 1500 Kč) a tretry civilního designu Giro Junction a Northwave Rocker (cenová kategorie cca 2000 Kč) ◘ rubrika Minitest: computer Sigma Rox 9.1, gripy Sram Locking Grips Foam a elastické kraťasy Silvini Core

 

 

ŠKOLA JÍZDY se v tomto vydání Vela věnuje správnému zvládnutí průjezdu klopenou zatáčkou.

 

SP NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ. Výsledky už dlouho znáte, ale my jsme pro vás připravili něco navíc. Vedle rozboru závodu a postřehů jezdců je to například srovnání Cinka a Kulhavého, rozhovor s Julií Bressetovou, favoritkou ženského SP XC, ale také s Brianem Lopesem, překvapivým vítězem prvního závodu XC Eliminatoru. Nechybí ani výsledky důkladné špionáže v technickém depu SP.

 

RYCHLÍ BRATŘI Z ÚSTÍ, to jsou Lukáš a Michael Měchurovi, jezdci věnující se 4X a bikrosu. Vstup do letošní sezony se jim velmi povedl, v prvním závodě světové série skončili na druhém, respektive šestém místě. Jaké to je jet bratr proti bratrovi?

 

4X PRO TOUR – LEPŠÍ, NEBO HORŠÍ ZÍTŘKY? Poté, co UCI zrušila Světový pohár ve fourcrossu, objevila se nová série. Jaké je srovnání loňské a letošní sezony po prvních dvou závodech? Vypadá to zatím na plichtu – nová série v něčem pokulhává a v něčem je lepší.

 

ČESKÉ BIKEPARKY ZAHAJUJÍ – novinky, zázemí a otevírací doby vybraných nejlepších českých parků bikové zábavy.

 

SPORTOVNÍ MOZAIKA přináší následující témata: Nové tváře v růžovém trikotu lídra Giro dˈItalia, Český trenér na zkušené v centru UCI, Štybar začíná vítězit a Opravdu pojede Kreuziger na OH?

 

TRÉNINKOVÉ TIPY NA ČERVEN – závody znamenají změnu v tréninkové náplni týdne i pro hobby jezdce.

 

DOPLŇKY VÝŽIVY – výživový poradce si tentokrát vzal na mušku iontové nápoje a ředkvičky.

 

PRAVIDELNÁ SOUTĚŽ O CENY – 8. KOLO (předposlední). Poté, co jsme vám v posledních dvou třech kolech dali zabrat, jsme tentokrát připravili hádanku hodnou bikové mateřské školy. Nebo ne?

 

DOMÁCÍ SERVIS se tentokrát zaměřil na hlavové složení a jeho údržbu.

 

PATKU HNED VEDLE DUŠE aneb co vše je ještě dobré přibalit do podsedlové brašničky.

Menu