VELO: 2/2012

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 25.01.2012 Úvodník: PROFESIONÁL VE VLEKU ZMĚN

Popis

Únorové Velo vychází na 120 stranách.

NOVINKY V OBSAHU Počínaje únorovým číslem se ve Velu budete setkávat se třemi novými rubrikami, proto je nyní na úvod ochutnávky z nového vydání trochu představíme.

 • VELO 2/2012TRÉNINK HOBBY JEZDCŮ – po krátké pouze je zpět tréninkový seriál pro hobby jezdce. Po loňském zaměření na ambiciózní jedince se vrací blíže „sportující většině”. Jeho základní zadání vychází z časových možností – trénink třikrát týdně, celkem 4-8 hodin týdně. Ukazuje, co ten který měsíc dělat, jak rozložit tréninkové hodiny v týdnu, jako bonus přidává i specifika pro jednotlivé věkové skupiny či rady pro ty, kdo si chtějí nebo mohou přidat. Samozřejmě nechybí přehledná měsíční tabulka.
 • NA SKOK – tato rubrika vás v každém vydání Vela na dvou až třech stranách blíže seznámí s některým z předních světových či domácích MTB jezdců (XC, DH, 4X, enduro…) formou krátké sondy. Zeptáme se na věci ze života, ježdění i z techniky, na začátky s kolem a další záležitosti, podíváme se na typický jezdcův den, přidáme vizitku. Název rubriky evokuje právě krátký vpád do života.
 • MOZAIKA ZÁVODNÍ SCÉNY – každý měsíc se toho na závodní scéně odehraje mnoho, čemu stojí za to věnovat pozornost. Na stránky Vela proto zamířila nová rubrika, která si vybírá události napříč disciplínami, seznamuje s nimi, přidává souvislosti, postřehy, ale i glosuje. Výsledkem je více informací o sportovní scéně. V únorovém Velu to jsou šesté prvenství Zdeňka Štybara na mistrovství republiky, ze silnice článek o účasti Čechů Königa a Bárty na Giro d´Italia, glosa si bere na mušku úvahy o startu Marianne Vosové mezi muži, v MTB sekci se věnujeme nominačním kriteriím a zvláštnostem spojeným s cestou na OH do Londýna, nechybí ani dráhová cyklistika.
 • INOVOVÁNO – rubrika Velo vaří není nová, doznala však obsahové změny. Prostor pro recept se zmenšil, přibylo místo pro informace o tom, jak který jezdec nakládá se svým jídelníčkem, proč volí která jídla a kdy je zařazuje v průběhu dne či před závodem. Také odtud mohou plynout praktické postřehy pro všechny cyklisty, především amatérské závodníky. Novou podobu rubriky otevírá Radek Šimůnek.
 

PRAVIDELNÁ SOUTĚŽ O CENY – únorové Velo přináší další kolo skládačky. Tentokrát je objektem zájmu jedno technické řešení.

TEST VÝKONNÝCH SVĚTEL aneb nářadí pro noční jízdu. Kouzlo noční jízdy objevil už nejeden biker. Jiní jsou k ní každoročně přinuceni zimním obdobím. Zavrhována je většinou těmi, kteří ji ještě nezkusili nebo nemají patřičné vybavení. Vzali jsme vzorek svítilen, jejichž ambice patří mezi nejvyšší, a podrobili je ostrému srovnávacímu testu. Jednu skupinu tvoří modely s integrovaným akumulátorem (Cateye HL-EL610RC, Niterider MiNewt.600 Cordless, Owleye Solar High Power Lamp, Smart H.I.D. 10 W Alloy a Trelock LS 950), druhé s externím (BBB BLS-63 HighPower, Nightpro Aurora LED Dual Pro, Niterider Pro 1500 LED, Silva Sprint Plus a Sigma Powerled EVO). Samozřejmě nechybí veškerá teorie. Cenové rozpětí testu je 1200 Kč až po závratných skoro 14 000 Kč. Fotogalerie jednotlivých modelů.

 

NEMĚLI BYSTE CHYBĚT Také tento rok pro vás naše redakce připravila dvě akce, které v ČR nemají obdobu. Opět slibují hodně zábavy, ale i poznání.

 • TEST FEST. 400 kol 40 značek k vyzkoušení jen pro vás. Osvědčená místa, nové termíny. Pokud chcete vědět více, koukněte na podrobnosti k Testfestu a rovnou se přihlašte!
 • VELO CAMP. Tradiční nepřekonatelná kombinace bikování a zábavy letos proběhne nedaleko Manětína. Veškeré podrobné informace v ukázce z aktuálního Vela a s přihláškou jak na www.iVelo.cz.
 

CO JE TO FLOW? Anglické slovíčko s klíčovým významem pro cyklistu. Známe jej ve spojení s traily, kdy hovoří o jejich plynulosti, má však svůj význam i v psychologii – jasně vysvětluje, proč jsme závislí na jízdě na dobrém trailu!

POJIŠTĚNÍ – CO POTOM, KDYŽ DOJDE NA NEJHORŠÍ. Další díl seriálu, který se velmi podrobně věnuje pojištění kola a všeho, co s kolem souvisí, se zabývá likvidací pojistné události. Upozorňuje na nástrahy, popisuje, jak se po krádeži zachovat, co udělat a co nás čeká.

REPORTÁŽ Z TOVÁREN GIANT A GAERNE! Díky renomé našeho časopisu se nám poštěstilo navštívit továrnu největšího výrobce kol, firmy Giant, na Tchaj-Wanu. Mohli jsme vidět všechen ten frmol, pracovní postupy, prostředí. Zní to neuvěřitelně, ale továrnu opustí každých 32 vteřin jedno kolo! Mnohem více zajímavostí v tištěném Velu. Stejně exkluzivní je ale nahlédnutí pod ruce italských obuvníků z Gaerne. Firma sídlí v oblasti, kde šijí tretry téměř všechny značky, které něco znamenají.

 

EXKLUZIVNÍ DVOJROZHOVOR – BYZNYSMENI I MECENÁŠI. Mohli bychom se na ně dívat jako na obchodní konkurenty, na domácím trhu reprezentující dvě silné, globální značky kol. Ale důvod, proč jsme oba požádali o rozhovor, a zároveň to, co je spojuje, je úplně jiný. Slabost pro podporu cyklistického sportu, konkrétně závodního mountaibikingu. Jeden dokázal objevit nebo pomoci v určitém zlomovém bodě kariéry cyklistům, kteří dnes vozí světové medaile, a netají se svou ochotou investovat do mladých talentů. Druhý již v minulosti i v našich skromných podmínkách vybudoval tým na mezinárodní úrovni a stále se v této oblasti angažuje, navíc loni k nám po dlouhých letech přivedl Světový pohár MTB. Zdeněk Löffelmann, ředitel Specialized Eastern Europe, a Petr Vaněk, zástupce značky Merida na českém trhu.

OPRAVTE SI SEDLO – jak prodloužit život sedlu s natrženým či prodřeným potahem, poradí další díl Servisního seriálu.

NA CESTÁCH

 • PODÉL ALPSKÉHO VALU – čisté backcountry na místech protkaných historií. „Chtěli jsme něco neobyčejného. Něco jiného, než je česká hra na hory, vymydlenost rakouských údolí nebo švýcarská reklama na malebnost. Chtěli jsme vykolejit naše bikerské zážitky a zase okusit šťavnaté backcountry. Proto teď stojíme na začátku stezky Alta Via dei Monti Liguri – cesty, která se od slunečníků ligurské riviéry prodírá mezi dvoutisícové štíty dělící Itálii a Francii. Téměř před stoletím po ní pochodovaly elitní vojenské útvary horských myslivců na své posty v bunkrech Alpského valu. Nyní je řada na nás.”
 • ZA ČTENÁŘEM NA TÁBORSKU. Velo Trail Guide No. 8 a jeho domovský revír. Trase podél Lužnice nechybí nic, co od správného bikingu požadujeme.
 

STUDIE PÁDU – ojedinělá podoba školy jízdy si v únorovém Velu vzala na mušku dokonale zachycený pád přes řídítka při sjezdu krátkého prudkého srázu. Proč k němu nemuselo dojít? Poradí naši lektoři.

BLACKROLL – jednoduchý lék na bolesti svalů i těla. Čas od času vybereme nějakou zajímavou cvičební pomůcku a ukážeme si její možnosti. Nyní to je černá válec Blackroll, který se postupně zabydluje i u cyklistů.

TESTY, TESTY, TESTY

 • TRAIL BIKE – srovnání dvojic fullů v ceně 35 000 a 60 000 Kč. Dostupnější dvojice: Author Era 1.0 a Merida One-Twenty 500-D, dražší pár GT Sensor 1.0 a Trek Fuel EX 8.
 • 29″ HARDTAILY STŘEDNÍ TŘÍDY – Giant XtC 29er 1 vs. Kona Kahuna Deluxe
 • Rubrika Minitest: dlouhé volné kalhoty Craft Active Bike Rain Paints, zimní tretry Chain Artica, přepravní obal na kolo Scicon Aerocomfort 2.0
 • Rubrika Versus: cenově dostupné computery Author A-Cat 10 vs. Bontrager Trip 1, zapletená MTB galusková kola Tufo – 26″ vs. 29″ (identická konstrukce, ráfky, obutí, rozdílný průměr!)
 

LEGISLATIVNÍ SOUMRAK aneb BUDE U NÁS KDE ZÁVODIT? Dvě nová legislativní nařízení, obě vydaná poměrně nedávno, nadělala vrásky pořadatelům i závodníkům – novela silničního zákona a úprava licenčního řádu z pera Českého svazu cyklistiky. Obzvlášť ta je hodná ceny za největší nesmysl roku… Co se stane s maratony a dalšími závody?

Menu